עבודה זרה

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

הרבה יותר נעים לכתוב בזכות מהגרי העבודה מסודאן ואריתריאה. הרבה יותר נחמד לטעון, שיש לאפשר להם לעבוד בשכר הוגן ובתנאים טובים. הרבה יותר מתקדם לומר, שצריך לספק להם שירותי בריאות, חינוך ורווחה, כמו לכל אזרח אחר.

הנה, עובדה, גם מפכ"ל המשטרה אומר שצריך לאפשר להם לעבוד, במטרה להקטין את הפשיעה. אלא שרב-ניצב יוחנן דנינו מסתכל רק על הטווח הקצר. הוא אינו מביא בחשבון את העובדה, שברגע שיהיה ברור לכל מסתנן שהוא רשאי לעבוד כאן בלא מגבלה - עשרות האלפים שהגיעו עד כה יהיו רק חיל החלוץ למאות האלפים שעוד יגיעו. שום גדר ושום מתקן שהייה לא יעצרו אותם, כי הפרשי השכר הם אדירים.

ארגוני חברה רבים מביעים התנגדות לגירוש. מבחינתם, כולם זכאים למקלט, ולא רק אותם 2% שהוכרו כפליטים. אין להם שום קו אדום ושום מגבלה כמותית או תקציבית. מצדם, כל מי שהגיע ויגיע, ברוך הבא. ואם באריתריאה יש חובת גיוס ל-15 שנה ורוב המסתננים הם פשוט עריקים מהצבא, בכל זאת עלינו לקלוט אותם באהבה, ולא חשוב על חשבון מי זה בא.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

נראה כאילו אותם ארגונים חברתיים נהנים מהמצב שבו החברה הישראלית הולכת ומידרדרת. הרי ברור, שאם נקבל עוד ועוד אנשים חסרי השכלה ומקצוע, הם יהיו במוקדם או במאוחר לנטל על משלם המסים. כך העוני יילך ויעמיק, הפערים יגדלו והפשע יתעצם. אבל יהיה בכל זאת יתרון אחד: הארגונים יוכלו להאשים את הממשלה הרעה שלא עשתה די ולא נתנה די. הרי תמיד היא אינה נותנת די.

צריך להבין שמתן עבודה לסודאנים ולאריתריאים פירושו פגיעה קשה בעובדי הצווארון הכחול הישראלים (יהודים וערבים), שייזרקו מאותה עבודה ממש. זו הגירה שבאה על חשבון המעמד הנמוך, עובדי כפיים לא מקצועיים, שבמקרה הטוב שכרם יירד. נהנים מכך בני המעמד הבינוני והגבוה, הזוכים לקבל שירותים ומוצרים זולים יותר, וגם בעלי העסקים, המעסיקים אותם בשכר זעום. אבל הארגונים החברתיים מתעלמים מכל אלה.

הכל החל ב-2006, כשמספר המסתננים הלך וגדל והגיע לאלף בחודש, ואהוד אולמרט וממשלתו לא עשו דבר לבלימת ההצפה. הגבול עם מצרים היה פרוץ לחלוטין, והיה אפשר להיכנס לישראל בלא כל קושי. אולמרט העדיף לעצום עיניים ולא לעשות את המינימום הנדרש ממנהיג אחראי: הקמת גדר. לזה לא מצא תקציב.

בנימין נתניהו לא היה טוב יותר. גם הוא המשיך באותה מדיניות של בת יענה מתוך תקווה שהנושא ייעלם מעצמו. אך אז החלו מעשי איבה מגבול מצרים, ומסתננים הגיעו לאילת. רק אז, באיחור עצום, כשכבר היו כאן עשרות אלפי מסתננים, החליטה הממשלה במארס 2010 להקים גדר בגבול מצרים. אבל החלטה לחוד וביצוע לחוד. שום דבר לא זז, כי הסודאנים לא הגיעו לרחביה וגם לא לקיסריה.

רק באוגוסט 2011, לאחר הפיגוע הקטלני בכביש הגבול עם מצרים, שנהרגו בו שמונה אנשים, החלה בניית הגדר. מתקן השהייה לא החל להיבנות עד עצם היום הזה.

לכן מוכרחים לפעול מיד ובנחישות. יש לסיים את בניית גדר הגבול ולבנות במהירות את מתקן השהייה. במתקן יש להחזיק את המסתננים לאורך זמן, בתנאי מחיה הוגנים, אך בלי אפשרות לצאת לעבודה. התוצאה תהיה, שהם ידווחו לחבריהם בסודאן, אריתריאה וצ'אד, שלא כדאי לבוא לכאן כי אי אפשר להרוויח, ולכן אין אפילו אפשרות להחזיר את הוצאות הדרך הגבוהות.

זאת הדרך היחידה שבה ניתן להפסיק את זרם ההגירה, בלי יריות ובלי השפלות, ואף לסובב את הגלגל אחורנית. זאת גם הדרך שבה נוהגות מדינות רבות באירופה.

אז נכון שנעים יותר להיות בעד כל עניי אפריקה, אך גם לצביעות ולעצימת העיניים ראוי לשים גבול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ