השלטון רוצה עניים שקטים

גיא פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא פלדמן

איש לא אוהב את שוק העבודה במתכונתו הנוכחית. הימין הכלכלי ובעלי ההון סבורים שלא מספיק אזרחים משתתפים בו, ותולים בכך את הסיבה לשיעורי העוני הגבוהים. מנגד, השמאל הכלכלי טוען ששוק העבודה הוא מוסד פוגעני המנצל את העובדים, בפרט את אלה מן המעמדות הנמוכים, ואינו מאפשר להם להיחלץ מהעוני.

שני הצדדים מסכימים וחלוקים בעת ובעונה אחת לגבי הפתרון שיש לקדם: הימין השמרני מבקש להגדיל את שיעור ההשתתפות בשוק העבודה ולאפשר לבעלי ההון יותר "גמישות ניהולית". השמאל הליברלי קורא להעלות את שכר המינימום ולהגביר את האכיפה של חוקי העבודה, אולם במקביל גם לשלב עניים שאינם עובדים בשוק העבודה. במלים אחרות, שני הצדדים סבורים שיש לפעול כדי לאייש יותר משרות על ידי אזרחים שנדחקו לשוליים הכלכליים של החברה. אך מה יקרה אם העניים יבחרו דווקא להדיר רגליהם משוק התעסוקה?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

פרנסס פוקס פיבן וריצ'רד קלווארד המנוח, סוציולוגים אמריקאים ופעילים פוליטיים, טענו בשנות ה-70 שאוכלוסיות עניות שאינן משתלבות במוסדות השונים של החברה, למשל שוק התעסוקה, קוראות למעשה תיגר על הסדר החברתי ומהוות איום על ההגמוניה הפוליטית והכלכלית. במיוחד הם סברו, שהאופן שבו המשטר מווסת את שוק העבודה לפי הצרכים של השוק החופשי מהווה כלי, שבאמצעותו הוא "שולט" מבחינה חברתית בעניים. פיבן וקלווארד התמקדו במנגנונים, בעיקר מערכת הרווחה, הממלאים תפקיד מרכזי בשמירה על היציבות החברתית בכל מדינה. לטענתם, מדיניות הרווחה כלפי העניים תהיה נדיבה יותר במקרים שבהם יש התקוממות חברתית, ו/או כאשר בעלי ההון אינם זקוקים לעובדים שימלאו את המשרות בשכר הנמוך שהם מציעים. היא תהיה הרבה פחות נדיבה במקרים שבהם שוררת יציבות חברתית ו/או כאשר בעלי ההון זקוקים בדחיפות לעובדים. כלומר, מדיניות הרווחה נעה באופן מחזורי: מתרחבת בתקופות של אי סדר חברתי ומתכווצת כאשר שוררת יציבות פוליטית.

התיאוריה שפיתחו רלוונטית ביותר לרגע ההיסטורי הנוכחי. החלתה על המשטרה בישראל מלמדת כי המשטר מנסה, באופן סמוי, "לשלוט" בעניים ולמנוע תסיסה חברתית באמצעות מדיניות הכופה עליהם להשתלב בשוק העבודה. במלים אחרות, המשטר חושש שאם העניים יסתובבו ברחובות חסרי תעסוקה ומודרים, הם עשויים לעורר חוסר נחת חברתית כלפיו, למרוד בו ולבסוף אף להפילו. לכן עושה הממשלה מאמצים רבים להדוף את העניים אל שוק העבודה, ולוחצת עליהם לקחת את המשרות בשכר הנמוך ביותר בשוק.

ואולם, פרקטיקות אלה אינן יכולות להוות פתרון ראוי למצבם הקשה של העניים בחברה הישראלית בכלל ובשוק העבודה בפרט. זאת משום ששוק העבודה כיום הוא מרחב מנצל ופוגעני, מקור לפגיעות הכלכלית של העניים. על כן, ציות לניסיונות המשטר לשלבם בשוק זה אינו יכול לפתור את בעיית העוני באופן שלו העניים מייחלים. גם הניסיונות לשנות את שוק העבודה ולהפוך אותו למיטיב יותר עם העניים, כאשר במקביל ממשיכים המאמצים לשלב אותם בתוכו, אינם עשויים לשפר את מצב העניים במידה ניכרת.

לכן, נדרשת אלטרנטיבה שתארגן מחדש את שוק העבודה. מלבד חשיפת התהליכים שהמשטר מנסה להסתיר, התיאוריה של פיבן וקלווארד מאפשרת לנו גם לערוך ניסוי מחשבתי שבו ניתן לדמיין אלטרנטיבה זו. נניח שהעניים יבחרו שלא לאייש את המשרות הגרועות שמכינים בעבורם בעלי ההון והפוליטיקאים שמשרתים אותם. הדרת רגליהם משוק העבודה תוביל לעלייה ניכרת בשיעורי האבטלה ובהמשך לחוסר נחת חברתית בעוצמה גדולה מזו שבאה לידי ביטוי בקיץ האחרון. תהליכים אלה עשויים לקדם את שינוי השיטה הכלכלית בכלל וארגון מחדש של שוק העבודה בפרט, במטרה להחזיר את הסדר לחברה. "נדמה כי מוסר ההשכל ברור", כתבו פיבן וקלווארד, "עניים הנותרים רגועים לא מקבלים כלום, אולם עניים המעוררים סערה לפעמים מקבלים משהו". חשוב לזכור זאת לקראת הקיץ הקרוב.

הכותב הוא דוקטורנט לעבודה סוציאלית בברין מור קולג', פנסילווניה, ארצות הברית

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ