תוכנית לגיוס אחר

גלעד שר ועמוס צוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלעד שר ועמוס צוק

חוק טל מצוי כיום בלב הסערה הפוליטית. נדרש למצוא לו תחליף שיתקבל בציבור הישראלי כהסדר צודק והוגן, שיבטיח נשיאה שוויונית בנטל הביטחון.

כל הסדר יצטרך לתת מענה לנקודות הבאות:

קיצור משך שירות החובה לשנה אחת בלבד, תקופה ארוכה דיה להכשרת החיילים לתפקידים הפשוטים ביותר, אך לא ארוכה מדי כך שיוכלו לחזור ללימודי תורה (או לכל לימוד אחר) בקלות יחסית; מתן פיצוי כספי הולם למי שבחר במסלול הצבאי הארוך של שלוש שנים (הציבור הנושא בנטל לא יסכים לפחות משכר מינימום על שירות נוסף כזה); פתרון ל"עודף" החיילים שיתגייסו: נדרשת התארגנות אחרת בחלוקת הנטל גם בתוך הצבא וגם לאורך כל שנות שירות המילואים. כמו כן יש להקים מערך שירות אזרחי שיקלוט את כוח האדם שהצבא לא יוכל לקלוט.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

להלן תמצית הצעה לתחליף ראוי לחוק טל, שגיבשנו תוך כדי דיון ובחינה עם חטיבת תכנון כוח האדם בצה"ל. לדעתנו, המתווה המוצע יאפשר חלוקה צודקת יותר של נטל הביטחון בין כל אזרחי המדינה.

צה"ל יקים מערך נפרד של אבטחה וביטחון שוטף, שיעסוק באופן בלעדי בפעילות השוטפת לאורך הגבולות, במחסומים ובאבטחת מחנות ויישובים. כוחות שיאומנו למשימות אלו יאורגנו במסגרות פלוגתיות בלבד, בלא מינהלות מסורבלות.

לשם ביצוע המשימה יהיו הכוחות כפופים ישירות למפקדות גזרה, ואנשיהם ימשיכו במשימה זו בכל שנותיהם בשירות המילואים.

המערך הלוחם העיקרי יהיה משוחרר לחלוטין מעיסוק באבטחה ובמשימות פשוטות של ביטחון שוטף, ועיקר ייעודו יהיה להתכונן למשימות הלחימה ולהיות כשיר לבצען.

בה בעת ישונו גם מסלולי הגיוס לשירות הסדיר: לוחמי מסלול האבטחה יגויסו לשנת חובה אחת בלבד, וממנה ימשיכו לשירות המילואים. לוחמי המסלול הקרבי ישרתו גם הם שנת חובה, ואחריה שנתיים נוספות (או יותר) בתנאי קבע, ובשכר שלא יפחת משכר המינימום במשק.

אנו סבורים, שכתוצאה תעלה רמת הכשירות של המערך הלוחם, ההתמקצעות המבצעית והטכנולוגית תשופר לאין ערוך, ועומס השירות יתחלק באופן הוגן יותר.

הציבור החרדי שיתגייס לשנת אחת לא ייחשב עוד כמשתמט. לוחמי יחידות השדה, לרבות תומכי הלחימה, לוחמי אוויר וים, יקבלו גמול הוגן על בחירתם במסלול הקרבי המלא, ואילו מי שבחר - או נבחר - לשרת במסלול המקוצר לא יהיה פטור משירות המילואים; שיקול העומד כיום לפני כל מי שבוחר במסלול קרבי או מתנדב לפיקוד וקצונה.

הצבא יוכל להפנות חלק משנתון הגיוס למסלולי השירות האזרחי. הקמת המסלול הנוסף תיעשה באופן מודרג, תוך כדי הקמת המסגרות המתאימות הן להכשרת הלוחמים והן ליחידות המילואים.

אל"מ (במיל') שר היה מח"ט וסגן מפקד אוגדה משוריינת, והוא חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי; רס"ן (במיל') צוק שירת במערך הקרבי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ