שוויון, הגרסה הצרפתית

ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר

רק דמיינו לעצמכם את הסצינה: ממשלת ישראל בהרכבה החדש, עם שאול מופז כמשנה לראש הממשלה בנימין נתניהו, מתכנסת ומחליטה בישיבתה הראשונה להפחית את משכורות השרים ב-30%. צעד סמלי אבל נדרש לטעמם של השליטים החדשים, בתקופה של הידוק החגורה. הממשלה הישראלית החדשה-ישנה, זו שהוגיה קשרו לה כתרים מופלאים כנבחרת שתשנה את פני החברה הישראלית, לא חלמה כמובן לנקוט צעד שכזה. מדוע לה? 94 ח"כים תומכים בה, וצעד שכזה עוד עלול לרמוז שיש להפחית גם את משכורות חברי הכנסת.

לא בכל דבר ועניין יש ללמוד מן הצרפתים. בהשוואה בין שתי מדינות שהן כה שונות יש גם תמיד מן הדמגוגיה. אבל בלהט חילופי השלטון, שהם תמיד מרעננים בדמוקרטיה, ההחלטה הראשונה שקיבלה הממשלה הצרפתית לקצץ משכורות השרים היא משב רוח רענן לצרפתים ולא רק להם. כאשר הנשיא היוצא, ניקולא סרקוזי, נכנס לתפקידו לפני חמש שנים, אחת מן ההחלטות הראשונות שקיבל היתה להעלות את שכרו ב-170%. הנימוקים היו מפולפלים ולא בלתי משכנעים אבל הסמליות היתה ברורה - מגיע לי יותר. והנה מגיעה ממשלה חדשה לצרפת ואומרת, מגיע לנו פחות (כמעט 10,000 יורו בחודש לעומת 14,000 עד כה).

הסמליות לא נעצרת בכסף: 34 חברים בממשלה החדשה של צרפת, 17 מהם נשים. ממשלת הנשיא פרנסואה הולנד בראשות ראש הממשלה ז'אן מרק איירו היא הראשונה בצרפת המיישמת באמת ובתמים את עיקרון השוויון המגדרי. זו הבטחת בחירות ראשונה שהסוציאליסט הולנד החליט לקיים כדברה וכלשונה. לא כמעט, ולא בערך, שוויון מלא. אמנם המשרות הנחשבות לבכירות יותר (מלבד תיק המשפטים, שהאוחזת החדשה בו כריסטיאן טובירה היא ילידת גינאה הצרפתית) נמסרו לגברים. ועדיין, גם אם שרי האוצר, הפנים והחינוך הם גברים, מסביב לשולחן באליזה לא יישבו רק גברים בחליפות ושלוש נשים לקישוט.

האם יש סיכוי שהשרים בישראל יקצצו את משכורתם? דברו על זה בפייסבוק

בקרב 17 החברות בממשלה (וגם בקרב החברים) יש המון פנים חדשות, עוד אחד מהדברים שכבר כמעט שכחנו שקיימים בפוליטיקה. לא מגיש טלוויזיה לדוגמה שחוצה את הקווים אלא כמעט שלושים חברי וחברות ממשלה שמעולם לא החזיקו בתיק מיניסטריאלי. אחת המבטיחות שבהן היא אורלי פיליפטי, שרת התרבות והתקשורת. רק בת 38, חברת פרלמנט מטעם הסוציאליסטים, סופרת מחוננת, בת לכורה פחם. בצרפת תיק התרבות הוא אחד מן הנחשקים והנחשבים ופיליפטי תהיה השרה הצעירה ביותר שאי פעם כיהנה במשרד השוכן בפאלה רויאל ההיסטורי שבלב פאריס. הנה עוד מרכיב בחיים הפוליטיים שכבר כמעט נשכח בישראל: צעירים וצעירות, ולא רק כמפגינים אלא גם כמחזיקי תיקים.

שוויון, צניעות, פנים חדשות, גיל צעיר. ייתכן וכל אלו יתגלו כלא יותר מאשר סמלים ריקים מתוכן כאשר הממשלה החדשה בצרפת תתחיל למשול ותיאלץ להתמודד עם מצב כלכלי, חברתי ופוליטי מורכב מאין כמוהו. ועדיין, ההתחלה מרעננת. היא מבטיחה לפחות מראית עין של ניסיון להתמודד עם הבעיות גם דרך מתן דוגמה אישית לציבור הבוחרים. הממשלה "החדשה" של נתניהו ומופז הבטיחה שינויים דרמטיים בשיטת הממשל? כצעד ראשון אפשר היה להסתפק בצעדים בוני אמון כלפי ציבור הבוחרים.

Read this article in English: Equality a la francaise

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ