הזכות להחרים מוצרים

גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי

אינני קונה מוצרים שמקורם בהתנחלויות, לעולם גם לא אקנה. בעיני מדובר בסחורת גזל, וכמו כל סחורה גנובה אחרת - אני משתדל שלא לקנותה. עכשיו אולי , בינתיים ממשלותיהם רק ביקשו לסמן את המוצרים הבאים משם כדי לא להטעות את צרכניהם.

כפי שלא היה צריך בעבר לסמן מוצרים מהקולוניות הבריטיות כתוצרת בריטניה, כך אין לסמן מוצרים מהקולוניה הישראלית כתוצרת ישראל. מי שרוצה לתמוך במפעל הקולוניאליזם הישראלי - שיקנה; מי שמתנגד לו - שיחרים. כה פשוט, כה מתחייב.

ישראל-המחרימה - את חופי טורקיה ואת החמאס - היתה צריכה להיות הראשונה להבין זאת. תחת זאת קריאות שבר ו"שיחות נזיפה". בינתיים עדיין לא לדנים, הם נחמדים, אבל לדרום-אפריקאים, נחמדים בעינינו פחות. "צעד בעל מאפיינים גזעניים", כינה את ההחלטה דובר משרד החוץ, בכוונו למדינה שאסרה את המלחמה הכי נועזת נגד הגזענות בהיסטוריה האנושית. כן, דרום-אפריקה החדשה יכולה ללמד את ישראל פרק במלחמה בגזענות; כן, ישראל יכולה ללמד את העולם פרק בגזענות.

שוב הוכח, שלחוצפה הישראלית אין גבולות: ישראל, מכל המדינות, מאשימה את דרום-אפריקה, מכל המדינות, בגזענות. היש דבר מגוחך מזה? לא בכדי נראה השבוע שגריר דרום-אפריקה בישראל, איסמעיל קובדיה, משועשע ונבוך בעת קבלת פנים לרגל יום העצמאות של קמרון, מהמצוד המגוחך שקיים, על פי הפרסומים, משרד החוץ הישראלי כדי לזמנו לשיחה שהוגדרה מראש כשיחת נזיפה. לא קשה לדמיין, לכמה שיחות נזיפה היו שגרירי ישראל בעולם ראויים להיקרא, אם סימון מוצרים מהתנחלויות הוא עילה לנזיפה ולהאשמה בגזענות מטעם ממשלת ישראל, הלא גזענית בעליל.

סימון המוצרים מההתנחלויות היה צריך להיות מזמן עניין מובן מאליו, כמדריך לצרכן הנבון והמעורב. גם חרם על מוצרי ההתנחלויות היה צריך להתקיים מזמן, כמצפן לשומרי חוק. אין מדובר רק בעמדה פוליטית או מוסרית, מדובר בשמירה על המשפט הבינלאומי. מוצר של ההתנחלויות הוא מוצר לא חוקי, כמו ההתנחלויות עצמן. כפי שיש היום בעולם ציבור צרכנים גדל והולך שאינו קונה מוצרים המיוצרים ב"סדנאות היזע" בדרום מזרח אסיה, או את "יהלומי הדמים" מאפריקה, בגלל מקורם ובגלל התנאים שבהם הם מיוצרים, כך מותר לצפות שיהיו צרכנים שיחרימו את מוצרי ההתנחלויות, המיוצרים בשטח כבוש, תוך כדי ניצול כוח עבודה פלסטיני זול, שאין לו הרבה אפשרויות זולת העבודה בהתנחלויות.

גם קולות הצדקנות וההתחסדות של בעלי המפעלים והחקלאים הישראלים בשטחי הכיבוש, הדואגים כל כך לעובדיהם הפלסטינים וטוענים שהחרם עלול לקפח את מקור פרנסתם, הם ניסיון ציני להוליך שולל. אילו סולקו ההתנחלויות והכיבוש, והאדמות שעליהם קמו המפעלים הללו היו מוחזרות לבעליהן, היו להם מקורות פרנסה שהיו מכבדים אותם הרבה יותר.

חרם על מוצרי ההתנחלויות הוא חרם צדק, אין דרך אחרת להגדירו, וסימון המוצרים הוא תביעת המינימום שכל ממשלה בעולם צריכה להעלותה כשירות לאזרחיה. דווקא אי סימון המוצרים עלול להביא להחרמה גורפת של כל המוצרים מתוצרת כחול-לבן: וכי איך יידע קונה דני או דרום-אפריקאי אם האבוקדו שהוא קונה לא גדל בשדות פלשת?

מי שרוצה סחורה המיוצרת באורח לא חוקי, שיקנה כעכים של "בייגל אנד בייגל", ניאגרות של "ליפסקי", קרמים של "אהבה", פטריות מתקוע, או יין של "יקב פסגות" (או של "יקבי רמת הגולן"). מי שרוצה לחזק את מפעל ההתנחלויות ולבססו עוד יותר, שיקנה לו מכל אלה, ויבושם לו. ומי שרוצה לנקוט צעד מחאה מינימלי נגד המפעל הנפשע הזה, מוזמן להחרימו ולא לקנות את מוצריו. אני מצדי אמשיך לקרוא את האותיות הקטנות על כל מוצר. גם לאזרחי העולם הזכות לעשות כן. הזכות? החובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות