נאום ליום הנכבה

אלכסנדר יעקובסון
אלכסנדר יעקובסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכסנדר יעקובסון
אלכסנדר יעקובסון

איש לא ימנע מאזרחים ערבים הרוצים בכך לציין את יום הנכבה - חבל על המאמץ. מה שנותר הוא לעצב את אופיו של היום. אני מציע לפתוח כל אירוע של יום הנכבה בקריאת נאומו של חבר הכנסת הערבי הקומוניסטי תופיק טובי, בכנסת הראשונה, במארס 1949.

הנציג הנבחר של האזרחים הערבים הזכיר את האסון של עמו במלחמה שאך זה הסתיימה, והצביע על האשמים: "הקמת מדינת ישראל ועמידתה בפני מזימות והתערבות אימפריאליסטית נתאפשרה על-ידי ההתנגדות של המוני העם בישראל ומלחמתם לעצמאות ולחופש", הוא אמר.

"ניסיונותיו של האימפריאליזם להכשיל את החלטות האו"ם מ-29 בנובמבר 1947, בדבר הקמתן של שתי מדינות עצמאיות בארץ ישראל, יהודית וערבית, וההתקפה הצבאית של האימפריאליזם באמצעות סוכניו, השליטים הערבים הריאקציוניים - במטרה למנוע את הקמתה של מדינת ישראל - כל זה היה בעת ובעונה אחת מכוון גם נגד האינטרסים של העמים הערביים בארץ ישראל ובארצות הערביות, נגד הקמתה של מדינה עצמאית ודמוקרטית בידי העם הערבי בארץ ישראל. בהתנגדותם למלחמת התוקפנות נגד ישראל היו הכוחות הערביים הדמוקרטיים נתונים לדיכוי ולטרור מצד הריאקציה הערבית. ואם האימפריאליזם הצליח באופן זמני לשלול מההמונים הערבים בארץ ישראל את חירותם ועצמאותם, וגם אם הצליח להביא לעם הערבי אסון שרק לעתים נדירות יודעת ההיסטוריה כמוהו, הרי בכל זאת לא הצליח האימפריאליזם להרוס את מדינת ישראל, וזהו ניצחון לכל כוחות החופש והדמוקרטיה במזרח התיכון".

הטקסט הוא תרגום מערבית (במקור נקראת בוודאי הארץ פלסטין). תופיק טובי לא אמר מה שאמר משום שנאלץ לרצות את הממסד הישראלי: נאומו כולל התקפות חריפות על ממשלת בן-גוריון, לרבות בעניין הממשל הצבאי, ואף תמיכה בזכות השיבה של הפליטים (שוחרי השלום, לא הפשיסטים תומכי המופתי, כהגדרתו).

זאת היתה אז עמדתה של המפלגה הקומוניסטית: זכות הגדרה עצמית לשני העמים, תמיכה בתוכנית החלוקה, מדינה יהודית לצד מדינה ערבית, התנגדות חריפה למלחמה שנוהלה בהנהגת המופתי ועל ידי מדינות ערב, במטרה מוצהרת להשמיד את ישראל, והאשמת יוזמי המלחמה בתוקפנות נגד ישראל ובאסונו של העם הפלסטיני. כללו של דבר, הם באמת תמכו אז בשתי מדינות לשני עמים. היו זמנים.

ברור שנאומו של טובי מוטה אידיאולוגית. לא האימפריאליזם ניסה להרוס את מדינת ישראל במלחמת 48' אלא הלאומנות הערבית. הבריטים היו אכן עוינים אז לישראל, אך לא הם יזמו את המלחמה. אולם דברי טובי עדיפים בהרבה על השיח הלאומני הצדקני המתנהל היום בנושא הנכבה בקרב ההנהגה והאליטה של הציבור הערבי - גם מצד אנשי מפלגתו של טובי. במסגרת שיח זה, אסור לשאול מה היו מעשי הצד הערבי במלחמה ומה היו מטרותיו המוצהרות. אם יצוין יום הנכבה פחות או יותר ברוח דבריו של המנהיג הערבי הקומוניסטי במארס 49', יהיה שיח הנכבה ישר יותר ומועיל יותר, לשני העמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ