האם אובמה יתעשת?

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

הנשיא ברק אובמה הוא מנהיג קר רוח. עובדה: זה 40 חודשים הוא יודע, שההיסטוריה תשפוט אותו על פי מעשיו ומחדליו בעניין איראן. אם יבלום את הגרעין האיראני - הוא יהיה לגיבור לאומי כמו ג'ון קנדי אחרי משבר הטילים בקובה. אם לא יבלום את הגרעין האיראני - הוא יהיה לגרוטסקה נלעגת.

ובכל זאת, האיש היושב בחדר הסגלגל מתעלם מן האפשרות, שבשל חוסר המעש שלו המזרח התיכון יתגרען והסדר העולמי יתערער. הוא אדיש לאפשרות, שהוא עצמו יישא באחריות לכך שארצות הברית תאבד את המעמד של מעצמת-על והמאה ה-21 תיהפך למאה של כאוס גרעיני.

האיש החסר רגש משיקגו מוכיח יום יום מאיזה חומר מתכתי נדיר הוא קורץ. הנשיא רואה כיצד האיראנים משטים בו - ואינו עושה דבר. הנשיא רואה כיצד האיסלאם הרדיקלי הולך וקרב אל הסף הגרעיני - ואינו מש ממקומו. באומץ לב מדהים ברק אובמה צופה בצונאמי הקרב אל חופי אמריקה - ומחייך. נשיא קר רוח כזה לא היה לארצות הברית מעולם.

הנשיא אובמה הוא מנהיג עשוי ללא חת. עובדה: זה שנה האיש המבקש כהונה שנייה בבית הלבן יודע, שמה שעלול להכריע את מערכת הבחירות 2012 הוא התלקחות במזרח התיכון. הוא מודע לכך, שצירוף מקרים מדהים גרם לכך שבכל הנוגע לאיראן לוחות הזמנים הטכנולוגיים, המבצעיים והמדיניים מתכנסים אל קו היעד של סוף השנה הזאת. הנשיא שומע היטב את שישראל אומרת לו: אם ארצות הברית לא תפרק את הפצצה המתקתקת עוד הקיץ, חיל האוויר הישראלי ייאלץ לפרק אותה. הנשיא שומע היטב את שמיטב המומחים אומרים לו: המצב רציני מאוד וישראל רצינית מאוד והקיץ הוא קיץ של אמת. ובכל זאת, הנשיא היצוק מפלדה אינו מניד עפעף.

אובמה מפקיר את ישראל בשל שיקולים פוליטיים? דברו על זה בפייסבוק

הוא מנסה ליצור מצג-שווא של עסקה עם האיראנים, אשר לכאורה תקהה את האיום הגלום בנאתנז. הוא מנסה לשטות בירושלים כפי שטהראן משטה בו. הנשיא דוחק את ישראל לפינה, אך מייחל לכך שישראל תקבל את מר גורלה בהכנעה ובהשלמה. הוא בונה על כך שבנימין נתניהו לא יעז להפתיע אותו ולא יהרוס לו את עונת הבחירות. נשיא מהמר כזה לא היה לארצות הברית אי פעם.

הנשיא אובמה הוא מנהיג חסכן. עובדה: אמריקה אינה כתמול שלשום, אך היא עדיין בעלת משאבים מדיניים, כלכליים וצבאיים כבירים. ארצות הברית מסוגלת לבלום את תוכנית הגרעין האיראנית על ידי שימוש חלקי ביותר במשאבים הללו. אבל הגישה החסכונית המופלגת של המפקד העליון של הכוחות המזוינים גורמת לכך, שהוא אינו מוכן לשלם מחיר כלשהו תמורת עצירת 8,000 הצנטריפוגות השיעיות.

לכן אובמה לא התייצב לצד האביב האיראני של 2009 כפי שהתייצב לצד האביב הערבי של 2011. לכן אובמה לא פעל בתקיפות נגד המתקן התת-קרקעי ליד קום, שהתגלה לפני שלוש שנים. לכן אובמה לא פגע עד היום בבנק המרכזי של הרפובליקה האיסלאמית ולא עצר את הזרימה של תזקיקי דלק לנמליה.

מה שעומד לנגד עיני הנשיא הזהיר איננו המחיר הקטסטרופלי שהמערב ישלם על ההתגרענות של איראן, אלא המחיר הפוליטי שהוא עצמו ישלם אם מחיר הנפט יאמיר. מאז ומעולם לא היה לארצות הברית נשיא חסכן כנשיאה ה-44.

הקהילה הבינלאומית ודעת הקהל הבינלאומית עסוקות בימים אלה במלך נתניהו: יתקוף או לא יתקוף? אבל במקום לעסוק במדינאי שלא היה אמור להציל את העולם מהגרעין האיראני, מוטב לעסוק תחילה במנהיג שתפקידו ההיסטורי הוא להציל את העולם מהגרעין האיראני. ב-40 החודשים האחרונים ברק אובמה מעל בתפקידו. האם בארבעת החודשים הבאים יתעורר, יתעשת וישנה את דרכו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ