הסיכוי של אובמה

לי-און הדר
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי-און הדר
וושינגטון

והם נהנים מרמת הכנסה גבוהה יחסית, עובדים במגזר הפרטי ומנהלים עסקים מצליחים, ואפילו בתקופת המיתון רק אחוז קטן מהם הצטרף לציבור המובטלים. הנתונים הללו היו אמורים להפוך את הבוחרים ממוצא אסיאתי לעמודי התווך האלקטורליים של המפלגה הרפובליקאית, התומכת בצמצום המסים והרגולציה על עסקים פרטיים.

אבל לפי סקר שנערך באחרונה, 75% מהאמריקאים שמוצאם מסין, יפאן, קוריאה, הודו ומדינות אחרות במזרח ודרום אסיה, יצביעו בעד הנשיא הדמוקרטי ברק אובמה, ולא בעד הרפובליקאי, איש העסקים השמרני מיט רומני. זאת, למרות שרומני טוען שהדמוקרטים רוצים להלאים את המשק הפרטי ולהשליט בארצות הברית את המודל הסוציאליסטי האירופי.

ממצאים אלה הם הוכחה שאין די באינטרס הכלכלי-החברתי כדי להסביר את התנהגותם של בוחרים. למרות ההצלחה הכלכלית של המהגרים מאסיה (הכנסתם השנתית הממוצעת, 70 אלף דולר, גבוהה מהמוצע הלאומי - 52 אלף), הם נוטים להצביע בעד הדמוקרטים.

הסיבה המרכזית לבחירה הזאת של מצביעים אסיאתים וגם של היספאנים ושחורים, נעוצה בדימוי של המפלגה הרפובליקאית, כביתו הפוליטי של ציבור לבן, מזדקן וקסנופובי, הסולד ממיעוטים ורוצה להטיל הגבלות על הגירה ממדינות לא אירופיות.

הגורם התרבותי-הפוליטי הוא שמניע את האסייתים-האמריקאים, המכונים לעתים "היהודים החדשים". זהו גם ההסבר לכך ש-75% מהיהודים האמריקאים, שרובם משתייכים למעמד הבינוני הגבוה, יצביעו בעד אובמה. הם רואים בעיקרון הפרדת הדת מהמדינה בסיס מרכזי לחופש האישי והפוליטי שלהם, וחוששים שהימין הנוצרי, שהפך לכוח דומיננטי במפלגה הרפובליקאית, מהווה סכנה למעמדם כמיעוט דתי.

ההנחה שלא רק הכלכלה משפיעה עומדת במרכז אסטרטגיית הבחירות של אובמה והדמוקרטים. הם הגיעו למסקנה, שלמרות מחויבותם האידיאולוגית לקידום האינטרסים של מעמד הצווארון הכחול - עובדי התעשיות ה"ישנות" (טקסטיל, פלדה) וענפי השירותים - רוב הלבנים שבהם יצביעו דווקא בעד הרפובליקאים, בעלי בריתם של בעלי ההון הקוראים לקיצוצים בתקציבי הרווחה.

מה שמניע את הלבנים עובדי הכפיים וחסרי ההשכלה הגבוהה לבחור ברומני, זו ההנחה שרק הרפובליקאים עומדים בינם ובין ממשל דמוקרטי-ליברלי, שיאסור עליהם להחזיק בכלי נשק ולחגוג את חג המולד. הם חוששים מממשל שיתיר להומואים לשמש מורים בבתי הספר של ילדיהם ויניח לשחורים, היספאנים ומלוכסני עיניים, לשלוט. הם יהיו מוכנים לאבד את עבודתם ואת דמי האבטלה והביטוח הרפואי שלהם אם זה המחיר שיידרש כדי לסלק מהבית הלבן את ה"מוסלמי-קומוניסטי-אתאיסטי", כפי שהם מכנים את אובמה.

לעומתם, העובדים במקצועות הדורשים השכלה גבוהה: עורכי דין, מורים, אנשי המדיה וההיי-טק, נוטים לבחור בדמוקרטים ליברליים, המבטאים את ערכי הפתיחות הפוליטית-התרבותית שלהם, למרות שהאינטרסים הכלכליים שלהם קודמו תודות לכלכלת השוק החופשי.

הדמוקרטים מניחים שהקואליציה הזאת, של שחורים, היספאנים, אסיאתיים, יהודים ובעלי מקצועות חופשיים בכלל, עשויה להטות את המאזן האלקטורלי, במיוחד במדינות מפתח כמו וירג'יניה, קולורדו, נוואדה ופלורידה, שבהן קבוצות אלו גדלו משמעותית בשנים האחרונות.

הצהרת התמיכה של אובמה בנישואים חד-מיניים תואמת אסטרטגיה זו, ששמה דגש על הממד הפוליטי-התרבותי הליברלי שמשפיע במיוחד על הצעירים, שהאנרגיה והאקטיביזם הפוליטי שלהם תרמו לניצחונו של אובמה ב-2008. הקואליציה הרפובליקאית-השמרנית, שבמרכזה הלבנים עובדי הכפיים, נמצאת בדעיכה. חוסר הסובלנות שלהם כלפי לא-לבנים, מהגרים והומואים, הופכת בהדרגה לעמדת מיעוט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ