השר לענייני מניפולציות

יש להפסיק לקנות את הסיסמאות של אביגדור ליברמן ומפלגתו. גלוי וידוע, שארגונים לא-ממשלתיים הפועלים למען זכויות האדם עושים עבודת קודש

קרלו שטרנגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרלו שטרנגר

אנחנו, היהודים, סבלנו סבל רב מרטוריקה מניפולטיבית המכוונת ללבות שנאה. אנחנו יודעים מהי ההרגשה כשאנטישמים אומרים "הרוטשילדים הם הבנקאים החזקים ביותר בעולם, והמשמעות של זה היא שהיהודים שולטים בעולם". לפיכך עלינו להיזהר ולא להשתמש בתרגילים מלוכלכים מסוג זה, המכוונים לעורר כעס באמצעות טיעונים בלתי קבילים.

ואולם זו בדיוק הטקטיקה שנוקט אביגדור ליברמן. ליברמן ביסס את כל הקריירה הפוליטית שלו עליה, וכשר החוץ הוא גורם לישראל נזק אדיר בתכסיסים הרטוריים שלו. הפעם מדובר בדברים שאמר על ועידת דרבן נגד גזענות, שאותה ניצל כדי לתקוף את דרום אפריקה על דרישתה לסמן מוצרים שנוצרו בהתנחלויות בגדה המערבית. העובדה שהוועידה הזאת התקיימה בדרום אפריקה, לדבריו, מוכיחה, שדרום אפריקה היא אנטי-ישראלית.

אמת, הוועידה הזאת נהפכה לפסטיבל של חבטות בישראל, מה שנטל ממנה את סמכותה המוסרית. עקב כך החרימו ארצות הברית וכמה ממדינות אירופה את הוועידה השנייה, שנערכה בז'נווה. האם יכול ליברמן לומר, ששווייץ היא אנטי-ישראלית משום שאירחה את הוועידה?

סימן ההיכר של כהונת ליברמן כשר החוץ ושל הקו שנוקטת מפלגתו הוא תקיפת ארגונים לא-ממשלתיים הפועלים למען זכויות האדם. ליברמן ו"ישראל ביתנו" אינם חדלים לטעון, שארגונים אלה הם אנטי-ישראליים משום שהם מצביעים שוב ושוב על הפרות זכויות אדם שישראל מבצעת בגדה המערבית. כהוכחה לכך ליברמן ומפלגתו חוזרים ואומרים, כי מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נווה תוקפת את ישראל באופן מופרז ובלתי הוגן. אין ספק שטענה זו נכונה, אך האם משמעה שהמטרה העיקרית של ארגונים לא-ממשלתיים היא להזיק לישראל?

ליברמן ומפלגתו עושים כל שביכולתם כדי להפסיק את הפעילות של ארגוני זכויות אדם בישראל, בנימוק שארגונים אלה חותרים תחת ריבונותה. ואולם הצעות החוק השונות שהגישו גורמות נזק עצום לתדמית ישראל בעולם ומערערות את טענתה שהיא הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון.

חשוב יותר, ליברמן ומפלגתו גורמים נזק רב לתרבות הפוליטית בישראל כשהם מציבים את האינטרסים של ישראל כאילו הם עומדים בניגוד לערכי זכויות האדם. הם יוצרים אצל ישראלים רבים רושם מוטעה, ולפיו ערכי זכויות האדם והארגונים הלא-ממשלתיים, הישראליים והבינלאומיים, הפועלים לקידומם הם קונספירציה שנועדה לפגוע באינטרסים של ישראל ובריבונותה.

לכן חשוב לזכור, איך נוצרה השקפת העולם המקובלת כיום בעולם, המייחסת חשיבות רבה לערכי זכויות האדם. העצרת הכללית של האו"ם אימצה ב-1948 את ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם. מטרתה היתה ליצור הגדרה אוניוורסלית של זכויות אדם, שתשמש אמת מידה להתנהגות של מדינות כלפי יחידים.

אחד המניעים העיקריים לאימוץ ההצהרה היה זוועות השואה, שהוכיחו עד כמה מסוכן להציב את ריבונות המדינה מעל לזכויות האדם. מטרת ההצהרה בדבר זכויות האדם היתה להגביל את ריבונות המדינות. כמה שונה היתה יכולה להיות ההיסטוריה היהודית, אילו אילצה הקהילה הבינלאומית את המשטר הנאצי לשלם מחיר גבוה כשרק התחיל לפגוע בזכויות של יהודים ומיעוטים אחרים.

אחד האישים שמילאו תפקיד מרכזי בניסוח ההצהרה בדבר זכויות האדם היה עורך הדין הצרפתי היהודי רנה קאסן, שקיבל ב-1968 פרס נובל לשלום על פועלו זה. בקריירה הארוכה שלו עמד בראש ארגונים לא-ממשלתיים רבים ומילא תפקיד מרכזי בהפיכת ערכי זכויות האדם לסטנדרט בינלאומי מקובל בתחומי האתיקה, הפוליטיקה והמשפט. ישראל, כמו מדינות רבות, כיבדה את זכרו בקריאת רחובות ובתי ספר על שמו. הסיבה לכך ברורה: ההיסטוריה היהודית גדושה ברדיפות ואפליה, ואנחנו יודעים כמה נורא הוא כשמדינות אינן מכבדות זכויות אדם. לכן גם אין זה מפתיע, שבמאה ה-20 יהודים וארגונים יהודיים, כמו הליגה נגד השמצה, הפכו את ההגנה על זכויות האדם לערך מרכזי בפעילותם.

בניגוד לניסיונות של ליברמן לתמרן את דעת הקהל, ארגונים לא-ממשלתיים הפועלים למען זכויות האדם עושים עבודת קודש בכל רחבי העולם. בה בעת, זה שנים רבות ישראל פוגעת בזכויות האדם בגדה המערבית, ועל כך נמתחת עליה ביקורת בינלאומית.

הטענה שארגונים למען זכויות אדם הם אנטי-ישראליים במהותם היא משכנעת כמו הטענה, שהעובדה שיש הרבה יהודים מצליחים מעידה שקיימת מזימה יהודית להשתלט על העולם.

ההתנהגות הבריונית של ליברמן ודבריו המופרכים רק מזיקים למעמד הבינלאומי של ישראל. איני מכיר אף לא דיפלומט זר אחד המתייחס ברצינות למניפולציות שלו. הגיע הזמן שהישראלים שקנו את סיסמאותיו לא ימשיכו לתת לו לתמרן אותם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ