נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

שנת 2013 תהיה קשה מאוד מבחינה תקציבית. יהיה צורך לקצץ מיליארדים, ובאוצר אומרים שלא תהיה ברירה אלא גם להעלות מסים. אבל כל זה אינו מונע מממשלת ישראל להמשיך לשחד את הציבור גם בעצם הימים האלה.

בישיבת ממשלה חגיגית השבוע, ביום ירושלים, החליטה הממשלה להזרים עוד 350 מיליון שקל לבירה "לפיתוח המרחב הציבורי והתיירותי ולהרחבת הריאות הירוקות של העיר". מובן שמדובר במטרות ראויות, כמו רבות אחרות, אך מאין נוטלים את הכסף כאשר הגירעון מאיים וכולם מדברים על קיצוצים וגזירות?

לשם כך צריך להיות ציניים למהדרין. ההקצאה של 350 מיליון השקלים לא תתחיל להתבצע מיד, וגם לא ב-2013. לפי החלטת הממשלה, היא תתחיל להתבצע רק ב-2014, ועד אז אלוהים גדול. זה יהיה אחרי הבחירות, ומי יודע איזו ממשלה תוקם ומה יהיה סדר היום שלה, ותמיד יהיה אפשר להגיש עוד תוכנית קיצוצים. אבל עכשיו אפשר להציג לציבור החלטה חגיגית לטובת העיר "שחוברה לה יחדיו", והציבור מוחא כפיים לממשלה הטובה הדואגת לעיר הבירה הנצחית.

זו בדיוק השיטה שבה פעלו בשלוש השנים האחרונות הצמד בנימין נתניהו-יובל שטייניץ. הם חילקו צ'קים ביד נדיבה וניהלו מדיניות של "יש לי", שהגדילה הוצאות. אלא שעכשיו הגיע יום התשלום, והקופה ריקה.

במשך השנתיים האחרונות כתבתי כאן אינספור פעמים, שזה בדיוק מה שצפוי לנו, אבל נתניהו-שטייניץ צחקו והמשיכו לבזבז. עכשיו הם כבר לא צוחקים. אפילו שטייניץ החל להבין את גודל ה"ברוך". בוועידת הנגב השבוע הכריז, ש"התקציב הקרוב לא יהיה קל, אלא קשה", אבל מיד הוסיף: "נעשה מאמץ למזער את הפגיעה באזרחים". אבל אי אפשר למזער. הקיצוץ יפגע באזרחים. זה המחיר שכולנו נשלם על שלוש השנים "הטובות". זה המחיר שנשלם כדי למנוע התדרדרות למצבן של ספרד ויוון.

לכן אסור לחכות עד 2013. אסור להמשיך לחיות ב-2012 בגירעון של 3.5% ולא לעשות כלום. זו בריחה מאחריות. הממשלה התחייבה לגירעון של 2%, ועליה לעמוד בו. זה מבחן אמינות עליון, וזה חשוב גם מבחינת גודל החוב, דירוג האשראי, שערי הריבית, הצמיחה והאבטלה.

במצב הנוכחי לא צריך להעלות את המע"מ וגם לא את מס ההכנסה. פעולה כזאת פירושה מכת מוות לצמיחה ולתעסוקה. אפשר וצריך לייעל את הגבייה, להילחם בהון השחור ולבטל פטורים ממס, כמו חוק עידוד השקעות הון או הפטור ממע"מ על ירקות ופירות.

הפתרון הנכון הוא קיצוץ וייעול בממשלה; כלומר, קיצוץ בביטחון, בתקציבים האדירים המופנים לחרדים והתייעלות בכל יתר משרדי הממשלה. אם שטייניץ יגיד שזה בלתי אפשרי, נפנה אותו לממשלת ספרד, שקיצצה השבוע 21% (!) מתקציב החינוך. לכן עדיף לחתוך עכשיו בקטן מאשר להגיע למשבר גדול, המחייב ניתוח לב פתוח בלי הרדמה.

ואם נתניהו יגיד שזה בלתי אפשרי, נזכיר לו את התוכנית שביצע ב-2003; תוכנית של קיצוצים, התייעלות ורפורמות, שהצילה את המשק מהתדרדרות לתהום והעבירה אותו מצניחה לצמיחה.

ברגע שתוכנית כזאת תבוצע - כולם יבינו, שיש לנו עסק עם מנהיגים רציניים, שיגנו עלינו מכל נביאי השקר מסביב. מהלך כזה אומר לעם: אנחנו לא יוון וספרד, אנחנו נתנהל באחריות; נוריד גירעון, נוריד חוב ונבצע רפורמות.

התוצאה תהיה החזרת האמון בממשלה ובמשק, מה שיביא לפריחה בהשקעות, ליותר צריכה פרטית ויותר פעילות. המשק יחזור לצמוח בקצב הרצוי של 5% לשנה, וכל הבעיות של 2013 ייהפכו פתאום למאיימות פחות.

כדי להוכיח רצינות מחויבת הממשלה לקבל החלטה מקדמית כבר עכשיו: ביטול 350 מיליון השקלים לירושלים. כי כשאתה אביון ואין לך גרוש, אינך יכול לשחק "מוישה גרוס" ולצאת מזה בשלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ