שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתניהו, קרא את זה

ורד לי
ורד לי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ורד לי
ורד לי

הסופר והעיתונאי דייב אגרס הופתע מעוצמת המחווה: בערב התרמה שנערך בזמן קמפיין הבחירות לנשיאות ארצות הברית פגש אגרס את המתמודד ברק אובמה. הם ניהלו שיחה קצרצרה על המתחולל בסודאן, ואגרס נתן לאובמה עותק של ספרו What Is The What, המתעד את הסיפור האוטוביוגרפי של הפליט הסודאני ולנטינו אצ'אק דנג.

הספר מגולל את מאורעות מלחמת האזרחים בסודאן והשלכותיה מנקודת מבט אישית. אצ'אק דנג היה ילד כשהמלחמה פרצה. הוא נאלץ לעזוב את כפרו בסודאן, וכאלפי יתומים אחרים היטלטל למחנות פליטים באתיופיה ובקניה, ומשם ברח לארצות הברית.

חודשים ספורים לאחר אותה פגישה היה אובמה לנשיא ארצות הברית. באחד הראיונות שנתן סיפר, שהיצירה האחרונה שקרא היא ספרו של אגרס. אובמה המליץ על הספר בחום ואף אמר, שהאיץ באנשי הצוות שלו לקרוא אותו. הספר נכנס מיד לרשימות רבי המכר בארה"ב ותורגם לעשרות שפות ("מהו המה", תירגם: שאול לוין, ראה אור בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן ב-2009).

בימים אלה ראה אור הספר "ג'י-פי-אס" של הסופרת והתסריטאית עלמה גניהר (בהוצאת עם עובד). הספר הדק, הכתוב בכשרון רב, משרטט דיוקן של הוויית הפליטות במקלט בדרום תל אביב, שבו נשים וילדים. גניהר מצליחה להפוך את המציאות היום יומית הדחוסה של הפליטים בתל אביב ליצירה ספרותית שוברת לב. כתיבתה האנושית החברתית פותחת צוהר לחיי הפליטים בישראל ומשקפת את הייאוש, העוני המנוול, ניסיונות ההישרדות בצד התקוות הקטנות לעתיד טוב יותר.

"ג'י-פי-אס" הוא ספר הפרוזה הראשון בעברית המתמקד בפליטים יוצאי אפריקה ומעניק קול אמין ואנושי לאוכלוסייה הנמצאת בתחתית הקיום של החצר האחורית של החברה הישראלית. דפי הספר אוצרים את הייאוש שנושמים במקלטי הפליטים: האמהות החד-הוריות, השוכבות ללא תזוזה ושרויות בדיכאון אחרי המסע המתיש לארץ החדשה, ילדים החולמים שייעלם העצב שהשתקע בעיני אמותיהם, הכמיהה למצוא בישראל בית, ומלחמת ההישרדות היום יומית. הפחד והספק מפוררים את הסולידריות והערבות ההדדית של הנשים ויוצרים אווירה של ניכור ביניהן ואלימות.

לאורך כל הקריאה בספר, המתיך את מציאות הפליטים בישראל, לא הצלחתי לדמיין את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נוקט עמדה חברתית-פוליטית-תרבותית, כפי שעשה אובמה, וממליץ בחום על הספר. שוו בנפשכם שנתניהו, במקום להפריח סיסמאות פופוליסטיות נגד הפליטים, היה מספר באמצעי התקשורת עד כמה נגעה ללבו חוויית הפליטות המתוארת בספר ומגלה שביקש מהצוות ומהשרים המקיפים אותו - בהם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שר הפנים אלי ישי ושר החוץ אביגדור ליברמן - לקרוא את הספר.

התחושה היא, שגם אם "מועדון הספר" של ממשלת נתניהו היה מתכנס כדי לדון בספר החדש של גניהר - בדומה למפגשים הספרותיים שאובמה עורך מדי פעם בבית הלבן - הסופרת היתה ננזפת ומתבקשת להחליף את המלה "פליטים", המופיעה בספרה, במלים "מסתננים" או "עובדים זרים" ולהציג את הפליטים כאוכלוסייה המגיעה לישראל רק מטעמים כלכליים. אחרי הכל, "ג'י-פי-אס", המתעד את האנשים המחפשים מקלט בישראל, אכן מחבל במאבק הממשלתי; הוא מזכיר שסוגיית הפליטים היא הומניטרית מיסודה ולא ביטחונית-דמוגרפית, כפי שממשלת נתניהו מנסה להציגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ