השקרים שמלבים את השנאה

נורית וורגפט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית וורגפט

בשיעורי היסטוריה למדנו, שהאנטישמיות שיגשגה על רקע משברים כלכליים במדינות שמנהיגיהן, במקום להתמודד, העדיפו להטיל את האשמה על מיעוט מובחן - היהודים. למדנו שמשטרים הפיצו שקרים ובדותות כדי ללבות את השנאה, וההמון הנבער האמין גם לסיפורים המופרכים ביותר, ופרע ביהודים. בימים אלה, שבהם שקרים ובדותות שמפיצים פוליטיקאים, ראשי ערים ואישי ציבור מזינים גל עכור של גזענות, אני תוהה אם כולנו למדנו באותו בית ספר.

הם לא פליטים, זועקים מעל כל במה. המהגרים מאפריקה באו לכאן לעבוד, לא נשקפת להם סכנה. אפשר לשאול: אם זה נכון, מדוע לא מגרשים אותם? התשובה היא, שלא מגרשים אותם מפני שזה לא נכון ומדינת ישראל מודעת לכך. באחד הדו"חות הסטטיסטיים של נציבות האו"ם לפליטים נכתב, כי בראשית 2011 היו בישראל 25,471 פליטים, או מהגרים אפריקאים במעמד דומה, מספר זהה כמעט למספר ה"מסתננים" באותה עת. מקור המידע (כך בדו"ח): ממשלת ישראל.

אם כך, איך אפשר לטעון שהם לא פליטים? פשוט מאוד: לא בודקים את בקשותיהם למעמד פליט. פליט, לפי רשות ההגירה של משרד הפנים, הוא מי שהוכר ככזה על ידי הרשות. אם לא בודקים, לא מכירים ואין פליטים. קסם. במקומות אחרים בעולם יותר מ-90% מהנמלטים מאריתריאה מוכרים כפליטים לפי הקריטריונים של אמנת הפליטים של האו"ם. הם זוכים לביטחון במדינה שאליה הגיעו, לזכויות סוציאליות ובמידת הצורך, לשיקום ולסיוע.

ואצלנו? כמה ראשי ערים מכובדים, בהם ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, פירסמו ביום חמישי מודעה, שבה מנו החלטות ממשלה שלא קוימו, בין היתר לגרש את ה"מסתננים" ולהטיל קנסות על מעסיקים שייתנו להם עבודה. קרוב לוודאי שחולדאי יודע שאסור לגרש את האריתראים והסודאנים (שהם רוב המהגרים מאפריקה) מפני שבמדינותיהם מצפים להם כלא, עינויים ומוות. אולי הוא לא יודע, אבל הסיבה שלא קונסים את המעסיקים היא, שהמדינה התחייבה בפני בג"ץ, כי לא יושתו קנסות לעת עתה על מי שיעסיקו פליטים, גם אם אין להם אישורי עבודה. השר אלי ישי אמור להיות מודע להתחייבות הזאת, מה שלא הפריע לו להכריז שהוא עצמו יקנוס ראשי רשויות שיעסיקו פליטים.

ולבסוף, השקר המצחין מכולם: "ב-40% מהפשעים המבוצעים במחוז תל אביב מעורבים מבקשי מקלט", דיווחו כמעט כל כלי התקשורת לפני שלושה שבועות. הם הסתמכו על נתונים שנחשפו בדיון שערך השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', בהשתתפות מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו וראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב יואב סגלוביץ'. לא ברור מדוע מיהרו כלי התקשורת לפרסם בלי בדיקה מידע שנשמע כל כך מופרך. והוא אכן מופרך.

לא ברור איך ומתי השתרבב לשיח הנתון הפלאי 40%, אבל הוא לא חדש. במארס 2010 צוטט באתר nrg קצין עלום ממשטרת תל אביב, שהזכיר את הנתון, ומאז הוא מצוטט לעייפה. מי שכן טרח לבדוק היה ד"ר גלעד נתן ממרכז המחקר והמידע של הכנסת. במחקר שערך, והמסתמך על נתוני המשטרה, הוא מצא שמתוך 24,702 תיקים שנפתחו במשטרת תל אביב במחצית הראשונה של 2010, רק 177 נפתחו למהגרים אפריקאים.

גם את המשטרה הנתון הזה מביך. בשבוע שעבר, בתשובה לשאלה, מסרה דוברות המשטרה ל"עין השביעית", כי "משטרת ישראל מעולם לא העבירה נתון כלשהו התומך בטענה, ש-40% מכלל העבירות במחוז תל אביב מבוצעות על ידי זרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ