האינתיפאדה הבדווית בדרך

יישוב מסודר של הבדוויים בנגב חשוב לבדווים ולמדינה כאחד. אבל אימוץ מתווה פראוור בחוק יביא להתקוממות רבתי של כ-100 אלף האזרחים שבתיהם ייהרסו בלא פתרון חלופי

יצחק ביילי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק ביילי

"החוק להסדרת ההתיישבות הבדווית", שהכנסת עתידה להעביר בקרוב, כבר מתסיס את האוכלוסייה הבדווית בנגב - רבע מכלל תושבי הדרום - ועלול להביא אותה לידי התקוממות. אמנם גם בעבר - כשרשויות המדינה התעללו בבדווים על ידי הזזת מגוריהם ממקום למקום, החרמת עדריהם, ריסוס יבוליהם והריסת בתיהם - הושמעו אזהרות כאלה ואינתיפאדה בדווית לא פרצה, אולם אז הפגיעות תמיד היו פרטניות: פעם במשפחה זו, ופעם בחמולה אחרת. הפעם, לעומת זאת, החוק החדש, שמבוסס על "מתווה פראוור", יפגע קשות בכל 200 אלף הבדווים בנגב, וזאת בשתי דרכים: שלילת זכויותיהם ברוב הקרקעות שהם טוענים לבעלות עליהן, והריסת הבתים של כ-20 אלף משפחות תוך העברתם של 100 אלף הדיירים לחלקות מגורים לא מפותחות ביישובים "מוכרים".

מאז קום המדינה דוחה ישראל את טענות הבדווים לזכויות בקרקעות, בטענה שאין בידיהם מסמכים רשמיים כתובים, מהתקופה העותמנית או הבריטית, שיוכיחו את בעלותם. היא התעלמה מהעובדה שהבדווים בנגב בתקופות הללו רכשו קרקעות על פי החוק הבדווי המסורתי, שהיה אז המערכת המשפטית התקפה היחידה במדבר, ושלפיו עסקות מקרקעין חייבו רק עדות ראייה וערבות, ללא צורך במסמך כתוב.

בשנות ה-70 עשתה המדינה תפנית מסוימת, ובמסגרת "המבצע המיוחד לקבלת תביעות הבדווים" הזמינה אותם לרשום את תביעותיהם. הוגשו תביעות על שטחים בהיקף של 1.5 מיליון דונם - 971 אלף דונם בתביעות אישיות, והשאר תביעות לשטחי מרעה שבטיות - שנדחו על הסף. לבדווים התברר במהרה שהמהלך לא נועד להעניק הכרה בזכויות, אלא רק לאפשר למדינה לרכוש את קרקעותיהם באופן רשמי, ובמחירים הנמוכים ביותר. כתוצאה מכך ב-40 השנה אחרונות הבדווים לא הסכימו למכור למדינה אלא 16% מאדמותיהם. אך בכל התקופה הזאת הם המשיכו לקוות שהמדינה, בסופו של דבר, תציע להם פשרה צודקת שלא תפקיע מהם את הנכסים שפעם רכשו כדין.

הסבלנות הבדווית עזרה להם לחכות 60 שנה למפנה הזה, אך במקום זאת בא "החוק להסדרת ההתיישבות הבדווית" ושולל מהם 80% מהקרקעות הפרטיות שלא הוסדרו. זאת ועוד, התמורה הכספית שהמדינה מציעה בעבור קניית האדמות שהוכרו בחוק החדש היא שוב מזערית, ובוודאי לא ריאלית לעומת מחירי הקרקעות הרווחים בעסקות בין הבדווים לבין עצמם. אין, אפוא, לצפות שהבדווים שזכויותיהם יוכרו יסכימו למכור למדינה את אדמותיהם. כתוצאה מכך, ניצול קרקעות אלו למטרות לאומיות, כולל הקמת מגורי קבע לבדווים, יתאפשר רק לאחר הפעלת כוח. אך בכל הנוגע ליישוב הבדווים בפועל כוח לא יעזור. אף בדווי לא יסכים לבנות את ביתו בשטח לא מוסדר שבדווי אחר תובע עליו בעלות.

הפגנה בבאר שבע נגד דו”ח פראוור.צילום: אליהו הרשקוביץ

גם הריסת הבתים "הבלתי-חוקיים" של כ-20 אלף משפחות בדוויות לא תעבור בשקט. הבדווים הקימו את הבתים האלה כתחליף לאוהל הבדווי המסורתי, אחרי שהמדינה אסרה עליהם לנדוד ואמרה להם איפה לשבת עד שיימצא פתרון קבע בעבורם. בהעדר פתרון כזה, כל בית שהוקם על "אדמת מדינה" הוגדר כמבנה בלתי-חוקי שדינו להיהרס, גם אם לא הוכן אף מקום דיור חלופי ליושביו.

אין היום אפילו מגרש מפותח אחד שבו בדווי יוכל לבנות בית קבע אם ירצה בכך, ודרושות כחמש שנים כדי לתכנן ולפתח יישוב או שכונה עם תשתיות יסוד לבנייה. למרות זאת בא מתווה פראוור ומאיים להרוס בשלב ראשון את בתיהם של 30 אלף בדווים שיועברו למקומות שהמדינה מייעדת להם. זאת אומרת שהמדינה תעביר אותם מהבתים שאליהם הורגלו במשך דור, ותשים אותם ללא בית בשטח פתוח ובלי תשתיות; ומדובר לא ברועי גמלים, אלא בדור משכיל הכולל בעלי מקצוע, מורים וסטודנטים באוניברסיטה. אם מישהו במשרד ראש הממשלה חושב שהריסת מאות הבתים של אנשים כאלה והפקרתם במדבר תעבור בשקט, הוא טועה. משטרת ישראל כבר החלה בגיוס מאות שוטרים שאמורים לשמור על הסדר בשעת ההרס. הם אמורים להתחיל לפעול בראשית אוגוסט. התמונות מפעולות ההריסה וההפקרה שיופצו ברחבי העולם יהפכו את תמונותיו של סא"ל שלום אייזנר מכה פעיל שלום דני באפריל לעניין זניח.

יישוב מסודר של הבדוויים בנגב חשוב לבדווים ולמדינה כאחד, אבל "החוק להסדרת ההתיישבות הבדווית" בצורתו הנוכחית אינו הדרך הנכונה. טוב תעשה ממשלת נתניהו אם תשהה את אישורו ותקדיש לעניין מחשבה יסודית יותר. אחרת, סכסוך ומאבק עם הבדוויים בנגב יהיו מנת חלקנו לצמיתות.

ד"ר ביילי חוקר את תרבות הבדווים בנגב זה שנים רבות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ