דמוקרטית ויהודית - בניכוי הערבים

מנחם קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנחם קליין

החדשות הטובות הן שעל פי מדד השלום האחרון 64% מאזרחי ישראל סבורים שהיא הצליחה לשמור על משטרה הדמוקרטי. החדשות הרעות הן שהמצב הוא כזה בניכוי הערבים בכלל והפלסטינים הירושלמים בפרט.

ישראל סיפחה את שטחה של ירושלים המזרחית, אבל לא את הפלסטינים שנולדו וחיים בה. היא העניקה "אזרחות" מלאה לשטח כאשר החילה עליו את החוק, השיפוט והמינהל שלה, ואף עיגנה זאת בחוקי יסוד, שיקשו על ממשלה שתבקש לוותר על חלק כלשהו ממזרח ירושלים - אבל היא לא העניקה אזרחות לפלסטינים שחיים בה. לא מדובר במהגרים, אלא באנשים שנולדו בירושלים והיא מהווה את מרכז חייהם. שליש מתושבי העיר הם בני אדם חסרי אזרחות. הם חיים במדינה שרואה את השטח כשייך לה, אבל לא רואה אותם כחלק ממנה. מבחינת ישראל הם נמצאים במקום הולדתם ברשות, אך לא בזכות.

הפלסטינים הירושלמים בוחרים לרשות הפלסטינית, שאינה מוסמכת לפעול במזרח ירושלים, לא משלמים לה מסים ולא נהנים מהשירותים שהיא מספקת. זכות הבחירה שלהם היא וירטואלית, מכיוון שלקולם אין שום השפעה בירושלים, המקום שבו הם חיים. אם ירצו לקבל אזרחות ישראלית - דרכם חסומה, בגלל חששה של ישראל מההשלכות הדמוגרפיות.

אכן, לפלסטינים תושבי ירושלים יש זכות הצבעה לעירייה. הם לא מממשים אותה, מכיוון שאין הם רוצים לאשרר בהצבעתם את סיפוח השטח שבו הם חיים, וגם משום שהם אינם מאמינים כי מימוש כזה יהיה בעל משמעות ויצמצם את הקיפוח השיטתי שממנו הם סובלים בכל תחומי החיים. יש לא מעט מן הצדק בעמדה זו, שהרי את פניה של ירושלים לא מעצבת העירייה אלא הממשלה באמצעות ועדת שרים לענייני ירושלים, רשויות פיתוח הכפופות ישירות למשרד ראש הממשלה ומשרד הפנים. ללא אפשרות להצביע לכנסת ולזכות בייצוג פוליטי - יכולת ההשפעה של הפלסטינים הירושלמים על חיי היום-יום שלהם היא אפסית.

הסדר כזה אולי לא היה בעייתי כל כך אם היה מדובר במצב זמני בלבד. אבל המציאות העגומה הזאת, של הפרת זכויות אזרח בסיסיות, נמשכת שנים רבות. במבט לאחור חייבים להודות: זה לא מצב זמני אלא קבוע. ושום שינוי לא נראה באופק.

למציאות הזאת יש השלכות קשות על אופיה של ישראל כמדינה דמוקרטית, במיוחד כאשר היא מתרחשת בעיר הבירה שלה. לכ-300 אלף תושבים ערבים, כחמישית מכלל הערבים בישראל, היא איננה מעניקה, וגם אינה רוצה להעניק, זכויות אזרח. ירושלים שאינה עיר עמים, עיר השייכת לכל תושביה, אינה יכולה להיות דמוקרטית. ואם ירושלים אינה דמוקרטית - הדמוקרטיה בישראל נפגעת קשות.

אם ישראל רוצה למנוע את המשך הפגיעה באופיה הדמוקרטי בכלל, ובירושלים בפרט, עומדות בפניה שלוש אפשרויות.

הראשונה היא לאפשר לכל פלסטיני תושב העיר המעוניין בכך לקבל אזרחות ישראלית מלאה ללא תנאי. השנייה היא לאפשר לרשות הפלסטינית לפעול במזרח ירושלים ולדאוג לכל מה שקשור לשירותים העירוניים של התושבים הפלסטינים. במסגרת זו הם יוכלו לכונן מוסדות עירוניים וקהילתיים משלהם שיפעלו למענם. ישראל יכולה להציע זאת גם ללא משא ומתן על הסדר קבע. האפשרות השלישית והאחרונה היא לקבל את העיקרון שהציג הנשיא קלינטון בשנת 2000: חלוקת העיר לפי האזורים שבהם רוב התושבים הם ישראלים או פלסטינים, וקביעת מפת דרכים ולוח זמנים קצר ליישום ההסדרים שיובילו ליישום עיקרון זה עם או בלי קשר להסדר כולל.

עד עתה בחרה ישראל באפשרות אחרת - הגרועה מכולן. השלמה עם מציאות ירושלמית בלתי דמוקרטית ובלתי צודקת, שפוגעת מיידית בתושביה הפלסטינים של העיר, ובסופו של דבר תפגע בכלל תושביה ובמדינה כולה.

ד"ר קליין הוא חבר הנהלת עיר עמים

תגובות