סכנה לביטחון הפלסטינים

אייל גרוס
אייל גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גרוס
אייל גרוס

כאשר אישר בג"ץ (ב-2006 ושוב בינואר השנה) את הוראות חוק האזרחות, האוסרות (בכפוף לחריגים) מתן אשרת שהייה לפלסטינים תושבי השטחים בישראל, גם אם יש להם בני או בנות זוג בישראל, הוא הסתמך על ההצדקה שהציגה המדינה לחוק. ההצדקה היתה לכאורה ביטחונית: לדברי המדינה, ב-54 מקרים מאז 2001 אותרה מעורבות בטרור של פלסטינים שזכו, הם או הוריהם, למעמד בישראל.

במתן ההכרעה הזאת השווה בג"ץ את המצב לחוקים הקיימים במדינות אחרות, המגבילים את הזכות של נתיני מדינות אויב להיכנס לתחומיהן. אך במקרה של ישראל והשטחים הגבול הוא חד-צדדי. ישראלים יכולים להתיישב בשטחים, תוך כדי נישול האוכלוסייה המקומית, אך בדיון על הזכות של אזרח ישראלי שנישא לפלסטיני לחיות במדינת ישראל עם בן זוגו, נהפכים השטחים לפתע למעין מדינת אויב, מעבר לגבול שאסור לחצותו.

החד-צדדיות של ההצדקה להגבלת כניסת פלסטינים לישראל מטעמים ביטחוניים לכאורה מתחזקת לנוכח הדיווחים על אלימות של ישראלים כלפי פלסטינים. בשבת שעברה ירה מתנחל בפלסטיני ופצע אותו, זאת לאחר שמתנחלים הציתו אש בשדות חיטה של פלסטינים. כמה ימים קודם לכן תועד אירוע, שבו ירו מתנחלים אש חיה לעבר פלסטינים בשעה שחיילי צה"ל עומדים מנגד. אירועים אלה מיתוספים לאירועים רבים של אלימות מתנחלים כלפי האוכלוסייה הפלסטינית, חלקם במסגרת מה שכונה "תג מחיר", הכוללים יידוי אבנים, פלישה לכפרים והצתות.

רק במיעוט המקרים של אלימות מתנחלים כלפי פלסטינים (לפי נתוני "בצלם", מאז 2000 הרגו אזרחים ישראלים 50 פלסטינים בשטחים, בנוסף למקרי אלימות רבים שלא הסתיימו במוות) הוגשו כתבי אישום, וגם לאחר הרשעה הוטלו עונשים קלים. ארגון "יש דין" הצביע על כשלים באכיפת החוק בכל הנוגע לאלימות מתנחלים, המתבטאים בהתעלמות חיילים מעבירות נגד פלסטינים, הערמת קשיים פיסיים וביורוקרטיים על פלסטינים המבקשים להתלונן וליקויים בחקירת התלונות. כל זה בנוסף להשתלטות של מתנחלים על קרקעות פרטיות פלסטיניות. ביותר מ-30 התנחלויות נעשתה בנייה נרחבת על קרקעות פרטיות של פלסטינים.

מכך מתבקשת המסקנה: אם אוסרים על פלסטינים להיכנס לישראל מפני שלישראלים נשקפת מהם סכנה ביטחונית (לדעתי, איסור גורף כזה הוא פסול), יש לאסור על ישראלים להיכנס לשטחים בשל הסכנה הביטחונית הנשקפת מהם לפלסטינים.

מבחינות מסוימות הסכנה הביטחונית הנשקפת לפלסטינים ממתנחלים חמורה מזאת הנשקפת לישראלים מפלסטינים: גם אם לפעמים מצליחים פלסטינים לפגוע בישראלים, ולפעמים מדובר בפיגועי טרור קשים - בכל הנוגע לאלימות של פלסטינים כלפי ישראלים יש משטרה וצבא המנסים להגן על האוכלוסייה הישראלית. הרשויות מעמידות לדין ואף מענישות בחומרה את הנוהגים באלימות.

האם לדעתכם לפלסטינים נשקפת סכנה מישראלים? דברו על זה בפייסבוק

לעומת זאת, כאשר מדובר באלימות של ישראלים כלפי פלסטינים - לפלסטינים לא ניתנת הגנה מצד הכוח השולט באזור, כלומר ישראל.

אם כוונת חוק האזרחות היא באמת ביטחונית, ומטרתו להגן על אוכלוסייה מפני מי שעלול לתקוף אותה - הרי שיש להחיל את אותו היגיון בכיוון ההפוך. יש לאסור על ישראלים - לנוכח נטייתם המוכחת לגזול קרקעות פלסטיניות ולנהוג כלפי פלסטינים באלימות - להיכנס לשטחים.

אי החלת ההיגיון הזה מעידה על כך, שעל פי התפישה הדומיננטית בישראל - המושג "ביטחון" הוא משהו שיש רק לישראלים. לפלסטינים יש לכל היותר זכויות, שבשם העליונות הניתנת לביטחון מותר לשלול אותן.

אולי אם נתחיל לחשוב גם על הפלסטינים כזכאים ל"ביטחון", נראה כיצד הנוכחות הישראלית בשטחים שוללת ביטחון זה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ