תורה כעיר מקלט

אשר מעוז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר מעוז

סוגיית גיוס תלמידי ישיבה מתקשרת אצלי לשני אירועים, שניהם מתקופת מלחמת ששת הימים, ומעורבים בהם חרדים מאותה חסידות. המקרה הראשון אירע ערב המלחמה. שירתתי ביחידת מילואים. היחידה התארגנה בסמוך לגבול המצרי כשקיבלנו הודעה שאנו עומדים לצאת למערכה ונשלחנו למשוך תחמושת מהבסיס. זה היה ביום שישי אחר הצהריים, והיה ברור שלא נספיק לשוב למאהל לפני כניסת השבת. אתנו היה אבישי, שוחט ובודק ירא שמים. הוא לא ניסה להתחמק מהמשימה. היה ברור לו שמדובר בפיקוח נפש ועליו להשתתף כמו שאר החיילים. זכורני שחשבתי לעצמי, כי בחילול שבת אחת קידש אבישי שם שמים יותר מכל השבתות ששמר.

המקרה השני אירע בתום המלחמה. מששבתי להורי אכולי הדאגה סיפרה לי אמי המנוחה, שביום שבו שוחררה ירושלים העתיקה פרצה רעיית מנהל הישיבה, שהתגורר בשכנות לביתנו, לרחוב במצהלות שמחה כשהיא קוראת "הכותל שוחרר! הכותל שוחרר!". רעיית שמש בית הכנסת, שאף הוא היה שכן שלנו ונכדה שירת במלחמה, הביטה בה בפנים קודרות והפטירה: "רק תרנגולת שאפרוחיה מכונסים מתחת לכנפיה מסוגלת לשמוח היום". אכן, קידוש השם מול חילולו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

עוד אירוע מתקשר אצלי לנושא הגיוס. לפני שנים רבות הופעתי בבית המשפט הגבוה לצדק. בעודי ממתין לדיון בעתירה שלנו, נידונה עתירה של יצואן תשמישי קדושה נגד שלטונות מס הכנסה. היצואן קבל על כך ששלטונות המס אינם מתירים לו לנכות מן התמורה בעבור היצוא את השכר של סופרי סת"ם שכתבו את המזוזות והתפילין שייצא.

ראש ההרכב, הנשיא שמעון אגרנט, פנה לנציג הפרקליטות ותמה מפני מה אין מס הכנסה מאפשר זאת. מנהל מחלקת הבג"צים השיב, שאם היצואן ימציא קבלות בגין התשלומים - שלטונות המס יכירו בהוצאה. השופט אגרנט עמד לסכם את הדיון ולהתפנות לתיק שלנו, אלא שאז קם פרקליט היצואן והצהיר, שמרשו אינו מסוגל להמציא קבלות על התשלומים שכן כותבי המזוזות והתפילין הם תלמידי ישיבה, ו"ברגע שימציאו קבלות בגין העבודה יגייסו אותם לצבא".

משהתיישבתי לכתוב את הדברים חשבתי להביא דוגמאות מתוך מאות המקורות ההלכתיים המחייבים תלמידי ישיבה להשתתף בהגנה על המדינה ועל העם. החלטתי לא לעשות כן. ראשית, ברור לי שמול כל מקור שאביא ישלפו הרבנים והעסקנים מקור הפוך. זאת ועוד, אין ספק שהמקורות שהיה בדעתי להביא ידועים גם להם.

אסתפק לפיכך בהצבעה על חילול השם שגורמת השתמטות תלמידי ישיבה - ואולי, מדויק יותר לומר, של הרשומים כתלמידי ישיבה - והטלת המשימה להמית עצמם על הגנת המדינה על אחרים, בעוד הם מסתופפים באולמות הישיבה וממיתים עצמם באוהלה של תורה. אם סבורים הם שבכך הם מאדירים את התורה, טעות בידם - הם מבזים אותה והופכים אותה לעיר מקלט מפני מילוי חובה לאומית שסכנה בצדה, ובכך גם מבדילים בין דם לדם.

פרופ' מעוז הוא ראש בית הספר למשפטים במרכז האקדמי פרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ