נתניהו, שר היהודים

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן
אבירמה גולן

"אם ייכשלו השיחות", צוטט השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו מתוך פורום סגור, "נעשה מה שנדרש להגן על העם היהודי". אין בדברים האלה חדש. כבר באפריל 2010 הוא השתמש בראיון לרשת ABC באותן מלים. בכך משלים נתניהו את תהליך הפיכתה של ישראל מישות מדינית ריבונית למכשיר שתפקידו הבלעדי הוא "השמירה על העם היהודי". תהליך שבו נתניהו הוא "שר היהודים". מעין הרחבה של ראש ועד הקהילה, הנושא ונותן עם הגויים מבקשי רעתנו.

המהפך שמחולל נתניהו איננו רק תודעתי. הוא עמוק, שולח שורשים אל כל תחומי החיים, ובעיקר - שיטתי. כדי להבין את השיטה די לבחון שלושה תחומים שבהם נתניהו - בעזרת אביגדור ליברמן ואהוד ברק (וכמובן אלי ישי) - מעצב מדיניות. שלושה תחומים אלה אינם קשורים, לכאורה, זה לזה, אך צירופם יוצר שינוי דרמטי והרסני. כמו שלוש פציעות בשלושה מקומות שונים בגוף, העלולות למוטט לבסוף את המערכת החיסונית. מדובר בהתנחלויות, בפליטים האפריקאים ובגרעין האיראני.

איך שלושת אלה קשורים זה לזה? ואיך שלושתם קשורים בהפיכתה של ישראל למכשיר בידו של איזה "עם יהודי" ערטילאי? ובכן, שלושתם מצטיירים בעיני הציבור בישראל כאירועים שיצאו משליטה, קוסמיים כמעט: ההתנחלויות הן עובדה מוגמרת שקשה למצוא ישראלי אחד לרפואה שמאמין שאפשר יהיה להזיזן, ומגרון וגבעת האולפנה בכללן (אז היתה פסיקת בג"ץ! לגרש יהודים? אחרי הטראומה של גוש קטיף? לא יעלה על הדעת!), הפליטים מאפריקה "פולשים בהמוניהם" ומאיימים לבולל את העם היושב בציון, והממשלה בעלת הלב היהודי הרך חסרת אונים מולם, ואילו הגרעין האיראני - טוב, זו ממש חזרה מדויקת על היטלר והנאציזם. בקיצור - הכל, נעבעך, גורל יהודי.

אבל זו בדיוק השיטה של הממשלה הזאת. הלוא לפורעי החוק שהתיישבו על אדמות פרטיות בשטחים היא היתה יכולה להציע שכונות חלופיות בכל מקום אחר, שכן על פי השקפת עולמה, ובעצם השקפת העולם של כל קודמותיה, ההתנחלויות היושבות על אדמות כבושות הוקמו, למעשה, על "אדמות מדינה", והן חוקיות למהדרין (לא לפי החוק הבינלאומי, אבל אותו הרי לא מביאים בחשבון במקרה זה ובמקרים רבים אחרים). מדוע אם כן היא לא עושה זאת? במקרה הטוב זוהי אוזלת יד, אבל אוזלת היד הזאת מביאה לביזויו המחפיר של החוק. והלוא זוהי המשימה הקדושה העכשווית של קיצוני המתנחלים - מיגור הדמוקרטיה הישראלית בפני "המדינה היהודית" שהם שואפים לכונן כאן, ומיגור החוק הישראלי בפני ההלכה.

ההסתה כלפי האפריקאים, שנתניהו מתח עליה ביקורת רפה, היא היבט אחר של אותו ריסוק של המדינה, החוק והגדרת האזרחות כדי למסד כאן חברה אתנוצנטרית-יהודית. הדברים ידועים ויגעים: במקום להחליט באומץ על מתן מעמד אזרחי לקבוצה מוגדרת של אנשים שיוגדרו כפליטים על פי כל קני המידה המקובלים בעולם, וסגירת הגבולות בפני מי שאינו פליט, בוחרת הממשלה בטשטוש וסחבת ממררי-חיים, הפוגעים בתושבי השכונות החלשות לא פחות מאשר בפליטים. כל זאת כדי לא להגדיר, חלילה, אזרחות בישראל ללא זיקה למוצא יהודי.

והגרעין האיראני? איש, לרבות ארה"ב, איננו מזלזל בסכנה, אך בפיהם של נתניהו וברק ("לכל היותר 500 הרוגים") הפכו אזרחי ישראל לבני ערובה של מדיניות ה"תחזיקו אותי", המאיימת ללא הרף בפתיחה במבצע מהולל. אין הוכחה מובהקת מזו ליחסו של נתניהו לאזרחי ישראל. שהרי הם אלה שבמלחמת "ההגנה על העם היהודי" יהיו בשר התותחים. ואין הדגמה עצובה מזו למימושו - בידי נתניהו - של חזון הימין הדתי-קיצוני: חיסול מדינת ישראל והציונות בשם "העם היהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ