חרדים תחילה

מאמצי ועדת פלסנר לקידום השוויון בנשיאה בנטל בחברה הישראלית צריכים להתמקד בשירות החרדים. ניסיון לפתרון מהיר של בעיית השירות של הערבים רק יגרום לנזק

רות גביזון
רות גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רות גביזון
רות גביזון

הצירוף של הלחץ הפוליטי ושל החלטת בית המשפט, שחייבו שינוי בהסדרים של חוק טל, הביאו, כרגיל, להקמת ועדה. כבר הבטיחו לנו שהתוצר של עבודתה יהיה חוק שיעסוק בקידום השוויון בנשיאה בנטל בכל הנוגע לחרדים וערבים. הכרזות כאלה מפחידות אותי. הן נראות לי מטעות, מסוכנות ויוצרות ציפיות שווא. מסוכנות משום שהחברה הישראלית אינה יכולה להרשות לעצמה כישלון של ועדה כוועדת פלסנר.

חשוב לזכור: עקרון חובת השירות לכל תושבי המדינה בלי הבדל דת, מין ואורח חיים כבר קבוע בחוק שירות הביטחון. לא זה תפקידה של הוועדה. האתגר הדחוף והמיידי שלה הוא שינוי המציאות שבה למרות עיקרון זה, ולמרות חוק טל, ולמרות כמה התפתחויות חיוביות בשנים האחרונות, תרומתם של גברים חרדים לחברה הישראלית בשירות ובעבודה נותרה מוגבלת ביותר. חוק מהסוג שמבטיחים לנו לא יביא לשינוי המיוחל.

ראשית, אסור לנסות להסדיר באחת את כל היבטי סוגיית השוויון בנשיאה בנטל. ראוי להתרכז בשירות החרדים; לא במקרה המאבק הפוליטי והחלטת בית המשפט מתרכזים בקבוצה זו. שאלת שירות המגזר הערבי מעוררת בעיות רבות, שונות מאוד מאלה של שירות חרדים. ניסיון להתמודד בלוח זמנים לחוץ עם עניין רגיש וטעון כל כך באמצעות הטלת חובת גיוס, יביא רק לעימות חזיתי. הוא עלול להביא גם לחיסול ההתקדמות האטית והמרשימה, גם אם לא מספקת, שנעשתה בשנים האחרונות בנוגע לשירות אזרחי-לאומי לבני המגזר הערבי, ובעיקר לבנותיו.

עיסוק בנושאים סבוכים אלה יסיט את חברי הוועדה מעיקר תפקידם - פתרון בעיית שירות תלמידי הישיבות. חוק טל הציע פשרות מרחיקות לכת בנושא, כדי ליצור שינוי חברתי במגזר החרדי. החוק כשל משום שבעשר שנות הפעלתו הוא לא הצליח לייצר שינוי חברתי בהיקף ובקצב הנדרשים. הוא נכשל לא רק משום שאיפשר לאברך חופש בחירה מלא בכל שלב, אלא גם ובעיקר עקב גרירת הרגליים של הממשלה בשנותיו הראשונות. הגורמים הממשלתיים הרלוונטיים, ובעיקר האוצר וצה"ל, לא עשו די, אפילו בשנים האחרונות, כדי להביא לשירות נרחב של בחורי ישיבות במסגרת החוק. הם לא עשו די להכנת התשתיות הדרושות לקליטת מספרים גדולים של משרתים חרדים. הם לא ניסו כמעט לפתח כלים לבחינת אמינות הצהרתם של תלמידי הישיבות והאברכים בדבר לימודיהם. הם הזניחו את הכלי של שינוי מבנה התמריצים הכלכליים והחברתיים למי שמשרת ולמי שלומד. ניתנו תמריצים משמעותיים למשרתים, אבל ההטבות הגדולות ללומדים כמעט שלא נפגעו. כתוצאה מכך עדיין לא משתלם להם לצאת לשירות ולשלם מחיר חברתי לא פשוט.

מבחנו של ההסדר החדש יהיה בהצלחתו להתגבר על גורמים אלה. שינוי כזה חיוני לא רק כדי לצמצם את תחושת הניצול של המגזרים המשרתים, אלא גם כדי למנוע את המשבר הצפוי במשק ככל שיגדל מספר הגברים החרדים שאינם עובדים, ולבסס את החברה החרדית עצמה על יסודות חברתיים כלכליים ואזרחיים יציבים יותר, על הכנסות של אנשים עובדים ולא על קצבאות. הוא חיוני לא רק בשל הצורך ליצור תחושה של חלוקת נטל הוגנת, אלא גם כדי ליצור התאמה בין הכוח הפוליטי הגדול מאוד של המפלגות החרדיות לבין התרומה החברתית-הכלכלית של האוכלוסייה החרדית בישראל. והוא כלל אינו מנוגד לרצון לעודד גידול ופריחה של לימוד תורה בישראל. הדברים יכולים להתקיים במקביל.

עיקר האתגר של הוועדה ושל הממשלה אינו ברמה של העיקרון, שעליו לא יכולה להיות מחלוקת של ממש. יישומו של ההסדר ייצור שינוי משמעותי ביחסי הכוח במדינה. מדרך הטבע שינוי כזה ייתקל בהתנגדות של אלה שהוא מאיים עליהם, כלומר ההנהגה והממסד החרדיים. דווקא מפני שכה חשוב להתגבר על ההתנגדות הזאת, חיוני למנוע את התלקחותם של מאבקים סמליים על שוויון בנטל לעומת ההגנה על התורה הקדושה, תוך כדי התלהמות והסתה. מצד שני, אחרי שיגובשו, יאומצו ויתחילו להתבצע השינויים ההכרחיים - כולל השינויים במערך התמריצים - חיוני להגביל את יכולתן של ממשלות עתידיות לסחור קואליציונית בצעדים אלה ולבטלם, ולבנות מנגנוני אכיפה ומעקב שיבטיחו את קיומם והשלמתם לאורך זמן.

אם הוועדה תתגבר על האתגרים האלה - דיינו.

פרופ' גביזון היא הנשיאה המייסדת של מרכז מציל"ה, למחשבה יהודית, ציונית, ליברלית והומניסטית

חרדים בכניסה ללשכת גיוס. חוק טל נכשל בעיקר בגלל גרירת הרגליים של האוצר וצה"לצילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ