תסמונת חניבעל של נתניהו

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

פעם שאלתי את ביבי מי מבין המנהיגים ההיסטוריים מרשים אותו.

ומה הוא אמר, צ'רצ'יל?

לא צ'רצ'יל. צ'רצ'יל זה המובן מאליו. הוא אמר חניבעל.

למה?

זה הפתיע גם אותי. שאלתי אותו, למה בחרת לוזר? ידעתי שנתניהו בסופו של יום בוחן דברים במבחן התוצאה. הוא אמר: חניבעל הפיק את המרב ממשאבים מאוד מוגבלים. המאמץ שלו נגד רומא - הוא הגיע עד כדי איום על העיר רומא עצמה - היה ביטוי של נחישות להוציא אפקטים מרשימים ממעט.

הדיאלוג הזה התקיים בימים האחרונים בין פרופ' אביעד קליינברג לבין פרופ' עוזי ארד, שהיה עד לא כבר היועץ לביטחון לאומי ואחד האנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ופורסם במלואו באתר Compress

הגילוי של ארד, כי בניגוד לדעה הרווחת הגיבור של נתניהו איננו וינסטון צ'רצ'יל אלא חניבעל, המצביא והמדינאי בן קרתגו (247-183 לפני הספירה), שהכריז מלחמה על האימפריה הרומית, הפתיע את ההיסטוריון.

זו תשובה מדהימה, שאומרת עליו הרבה, אמר קליינברג; ההרפתקנות של חניבעל חיסלה את קרתגו. הסיכוי שלו להביס את רומא היה קטן. אחרי המלחמה היה ברור לרומאים שהם מוכרחים לחסל את קרתגו, ובתוך זמן קצר הם אכן עשו זאת. חניבעל השיג ניצחונות מפוארים שהיו חסרי כל ערך בטווח הארוך.

קליינברג תהה, אם ההתרשמות של נתניהו מחניבעל אינה מעידה על קוצר ראות מסוכן, על חוסר יכולת לראות מעבר לסיפוק המיידי ועל יצר הימור המביא לקטסטרופה. כפי שרמז ארד, בעוד חניבעל לא היה יכול לצפות מראש את האסון שהמדיניות השחצנית שלו תמיט על עמו ועל עצמו - חוזה שלום משפיל נישל את שלטונות קרתגו מרוב נחלותיהם, חייב אותם לשלם פיצויים לרומא ואסר עליהם לערוך קרבות בלא רשותה; חניבעל התאבד בבליעת רעל - נתניהו הולך בעקבות גיבורו בעיניים פקוחות כל הדרך לתהום.

בהתנהגות של נתניהו ובהתבטאויותיו יש תסמינים רבים של חניבעליזם: הישגים קצרי טווח, התעלמות מהמציאות הגלובלית והאזורית, עצימת עין מההשלכות המדיניות הדמוגרפיות והכלכליות של הנצחת הכיבוש והימור חסר אחריות על העתיד של בני עמו.

ביטוי מדויק ביותר של הנטייה החניבעלית של נתניהו לקרוא תיגר על המעצמה החזקה בעולם תועד בהסתר ב-2001 בביקור תנחומים שערך בהתנחלות עפרה. "לא פחדתי להתעמת עם קלינטון", אמר נתניהו, "לא פחדתי להתעמת עם האו"ם... אני יודע מה זה אמריקה. אמריקה זה דבר שאפשר להזיז אותו בקלות". שר החוץ שלו, אביגדור ליברמן, ועוזריו משלימים את המלאכה על ידי עימות עם אירופה ("לא רלוונטית"), טורקיה (כיסא קטן), דרום אפריקה (נזיפה בשגריר בגלל סימון תוצרת ההתנחלויות), ועוד היד נטויה.

מה לדבקות של ראש הממשלה נתניהו במדיניות ההתנחלות ולהחלטת צ'רצ'יל להיפרד מהקולוניות של האימפריה הבריטית? מה לאיומיו לתקוף את איראן ולהכרה של צ'רצ'יל בחשיבות בנייה של קואליציות עם שתי המעצמות?

אפילו ארד, שאיננו חשוד בשמאלנות תבוסתנית, אמר בראיון כי לישראל לבדה אין יכולת לוודא לאורך זמן את פירוק איראן מנשק גרעיני. לדבריו, רק נכונות אמריקאית לפעול בצורה נחרצת ומתמשכת וקונסנסוס בינלאומי יכולים להבטיח שאיראן לא תחזיק בנשק גרעיני.

אבל מי שהיה ראש המועצה לביטחון לאומי, כמו מי שהיה ראש המוסד ומי שעמד בראש השב"כ, הוא כמובן סתם אדם מתוסכל. שלו נעליכם מעל רגליכם בפני חניבעל שלנו. התחילו לשחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ