סכנה יותר גדולה מהמהגרים

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

ישראל היא המדינה הגזענית והתמימה ביותר במערב. גזענית כי בשום מדינה אחרת פוליטיקאים אינם יכולים להתבטא כך על מהגרים ולהמשיך עוד יום אחד בתפקידם; תמימה כי רק עכשיו היא מגלה את הבעיה העומדת זה שנים לפתחו של העולם הראשון. רק בישראל יכולה חברת מפלגת השלטון לקרוא למהגרים בשם "סרטן", וחמור שבעתיים - רק בישראל היא עושה כן ביודעה שגזענותה השפלה רק תזכה אותה באהדה.

רק לישראל אין מדיניות הגירה, רק בישראל עוד מכנים, באופן רשמי, את המהגרים "מסתננים", רק בישראל הממשלה מסיתה כך נגדם את השכבות החלשות, ואחרי שהאלימות פורצת ראש הממשלה מסתפק בדיבורים רופסים על כך ש"אין לה מקום".

יש דווקא מקום לאלימות נגד המהגרים: וכי מה חשבנו? שאחרי שיקראו להם בשם סרטן, ימנו את מחלותיהם, איומיהם וסכנותיהם, לא יתפרצו פשעי שנאה נגדם? שאחרי כל מסעות ההפחדה וההסתה לא יבוא הפחד אל השכונות ויצמיח את האלימות? תושבי השכונות פוחדים כי היה מי שהפחיד אותם. הם שונאים כי היה מי שזרע בהם את השנאה לזר ובעיקר לשחור, והשחור הזה מסוכן פחות ממה שמספרים להם, אבל כבר מאוחר מדי, זרעי השנאה כבר נבטו.

הממשלה מנצחת על מסע ההפחדה הזה, כמו על מסעות ההפחדה האחרים שלה, כי בכך היא מסיטה את תשומת הלב והזעם הציבוריים ממחדליה. בכך היא מאמצת את הדרך הישנה והרעה של משטרים אפלים, להסית נגד הזר ולהפחיד מפני סכנות מדומות או מופרזות כדי לחמוק מאחריות. כמו בנושאים גורליים אחרים גם בנושא ההגירה המדיניות היא אי-מדיניות, הטמנת הראש בחול וזעקות שבר כשהכל מתפוצץ בפרצוף.

לממשלה יש אינטרס להפנות את הזעם הציבורי נגד המהגרים? דברו על זה בפייסבוק

אחרי שישראל מבצעת את הניסוי ההמוני הזה בבני אדם - מאפשרת להם לשהות כאן, אבל אינה מתירה להם להם לעבוד ואינה דואגת לזכויותיהם הבסיסיות - היא שמה את עצמה מופתעת לנוכח מעשי פשיעה ספורים.

כשמדובר במהגרים נקרעות כל המסיכות. הגזענות היא התקינות הפוליטית החדשה של ישראל. כמיליון רוסים הגיעו לכאן, כמחציתם לא יהודים, וישראל ידעה לקלוט אותם; הם לבנים. כמה רבבות אפריקאים הגיעו לכאן, והם האויב החדש; הם שחורים.

אלא שבעולם החדש ישראל אינה יכולה עוד שלא לתרום את חלקה בקליטת מהגרים ופליטים, גם אם הם נכנסים אליה בלא היתר. מיליוני מהגרים הציפו מדינות רבות, ואלו ידעו להתמודד אתם. רבבות יהודים "הסתננו" בשנות האופל למדינות מקלט, פליטים פלסטינים הציפו ב-1948 את מדינות האזור, ומאז לא חדל הזרם: ירדן מוצפת לא רק בפליטים פלסטינים מאז, אלא גם בפליטי עיראק וסוריה של היום, גם טורקיה כבר קלטה אלפי פליטים מסוריה. צרפת משחירה, בריטניה הולכת ומתאסלמת. זו דרכו (הקשה) של העולם, וישראל היא חלק ממנו.

אבל ההסתה נגד המהגרים אינה מתעלמת רק מההיסטוריה היהודית והמציאות העולמית, היא מתעלמת גם מהעתיד. ומה יקרה אם יום אחד יתממשו חלילה מסעות ההפחדה של הממשלה, ישראל אכן תיקלע לסכנה קיומית, ורבבות ישראלים יבקשו למלט את נפשם מכאן? מה נגיד אז לעולם, אם ייסגרו שעריו בפני ישראלים, כפי שהם מנסים עכשיו לסגור את שעריהם בפני המהגרים מאפריקה, שחלקם לפחות הם פליטי חרב? עד מתי יעמוד הטיעון הנלוז, ש"ישראל זה משהו אחר"?

איש אינו סבור שעל ישראל לפתוח את שעריה לפני כל מי שמתדפקים עליהם; אין מדינה כזאת. את התנועה לכאן יש לווסת, את המהגרים שכבר הגיעו יש למיין על פי מצוקתם והסכנה האורבת להם בארצם. באלה הזכאים להישאר יש לטפל: לא באלימות ולא בשנאה, אלו לא יפתרו דבר, אלא במתן אפשרות לחיים הוגנים. בינתיים המהגרים הם סכנה קטנה ממה שנדמה, היחס אליהם הוא הסכנה האמיתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ