אין טיק-טק בום

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

בכל פעם שאהוד ברק מדבר על שעונים, שערותי סומרות. לא משום שאני מזלזל בידע המפליג שלו בפירוק ובהרכבת שעונים, אלא בגלל שהשען החובב והפסנתרן לעת מצוא הוא שר הביטחון באחת התקופות היותר מסוכנות והיותר רגישות בחיי המדינה.

בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי על אתגרי הביטחון במאה ה-21, שנערך השבוע, אמר ברק שיש הבדלים בתקתוק השעון בינינו לבין ארה"ב, וברור שישראל תחליט לבדה אם ומתי לתקוף באיראן. "האיראנים פועלים לייצר מצב שגם ארה"ב לא תוכל לעצור את פרויקט הגרעין", הזהיר ברק וביקש משומעיו באולם ובארץ כולה "להשתחרר מהחרדה לקבל החלטות קשות". אחד הדיווחים מהכנס תיאר את טון נאומו של ברק כ"משיחי".

בפועל שען נשאר שען. כמי שיוצא ונכנס אצל הממשל בוושינגטון, זוקף לזכותו מיליארד דולר למבצעים מיוחדים של מערכת הביטחון ונתון בשיח סודי עם האמריקאים, הוא לא יצר רושם שישלים עם הבנה מוסכמת בין המעצמות לבין איראן להחזיק חלק מהיכולת הגרעינית שלה בתנאים מוגבלים. איראן פועלת ליצור מצב שלא ישראל ולא ארה"ב לא יוכלו למנוע את ייצור הפצצה. הרגע הזה מסומן על ידי פטפטני הצמרת כרגע שבו ישראל עלולה לפעול.

בניגוד למה שמשתמע מדברי ברק, שרק ישראל היא שתחליט מי, מה ואיך, אובמה שולט עדיין במצב. הוא לא פציפיסט כפי שהוא מצטייר ולא חושש להשתמש בכוח. אך מצפה שהנסיבות יצדיקו את השימוש בכוח, לא רק כי הבחירות לפניו אלא כפריט במכלול השיקולים הנדרשים ממנהיג המעצמה הגדולה בעולם. ודאי שאסור להניח לשר ביטחון ישראלי, הנמצא אולי בסוף חייו הפוליטיים ואין לו מה להפסיד, לסבך אותנו עם כל העולם ועם ארה"ב בעיקר.

ביבי וברק פועלים כצמד תאומים סיאמיים. לפני כשבוע התבטא ראש הממשלה בחוג סגור שהוא אמנם מעדיף שהאמריקאים יעשו את העבודה, אך אם יתברר שאין תוצאות למאמץ הבינלאומי שאובמה מוביל, לא תהיה ברירה אלא לעשות בעצמנו מה שנדרש לעשות. "אני מחויב להגן על העם היהודי ועל תושבי ישראל", דברי ביבי. לא חשוב מי המוביל ומי המובל כעת במדינה ומה האמת באיום המטורף והמפחיד שנפעל לבדנו נגד איראן - האם לא צריך להטות אוזן לאזהרותיהם של מאיר דגן, יובל דיסקין ואחרים מתוצאות פעולה צבאית כזאת של ישראל?

יש המשוכנעים שמבצע חד-צדדי הוא לא רק אפשרי אלא ממש בשלבי הכנה. עיתונאים חשובים מפומפמים על ידי ברק וביבי, שיהיה זה אסון נוראי אם לא נפעל מיד, אפילו לבדנו, אפילו ניצלה אין-נו-טיים בפטרייה אטומית בעורפנו. גם המשנה לראש הממשלה, הלא הוא שאול מופז, רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, מתרץ במשתמע את הצטרפותו החפוזה לממשלה באיום הגרעיני האיראני.

אך מול מקהלת הששים אלי מלחמה מונעת, עומדים אנשי ביטחון בעלי שם לשעבר, הגורסים שטוב תעשה ישראל אם תגלה אורך רוח ופחות חוסר סבלנות בכיוון מיצוי הסנקציות שמובילות ארה"ב ואירופה נגד איראן, ואל לה לשים עצמה לצחוק באיום שהיא לבדה תנטרל את האיום האיראני. הפחדת הציבור מצד אחד, והפטפטת הממלכתית מצד שני, עברו כל גבול. איך נתקדם אם אנו לא מסוגלים אפילו לנהל מלחמה חשאית - התקפה על מחשבים? - בלי לרמוז שאנו עומדים מאחוריה. בכל מקרה, אסור לנו אפילו לחלום שאנו נתקוף ישירות את איראן, מה שהעולם עוד לא מעז לעשות לפני שמיצה כל דרך אחרת.

כדאי להזכיר איזו אנחת רווחה שיחררנו, כאשר לא האמריקאים ולא העולם לא האשימו את ישראל שבגללה נהרסו מגדלי התאומים. אם נתקוף את איראן, לא רק שנסתבך עם ארה"ב, לא רק העורף שלנו יחטוף, אלא ניצור מצב שבו כל יעד יהודי בעולם לא יהיה בטוח לדורות. איראן המתגרענת היא סכנה אזורית ועולמית. תנו לעולם השפוי לטפל בה בדרכו שלו.

אל נקפוץ בראש. זה לא מצב לטיק-טק בום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ