מצבור של חלקי חילוף

נרי ליבנה
נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נרי ליבנה
נרי ליבנה

בכל שעה, כך התפרסם בדו"ח ארגון הבריאות העולמי, נקצרת מאדם חי כליה, המיועדת להשתלה בגופו של אדם אחר. הדו"ח אינו מתייחס לצדיקים התורמים כליה, אלא למי שנאלצים למכור בחושבם, שזה הדבר היחידי שביכולתם לעשות כדי לצאת ממצוקה כלכלית.

המוכרים הם תמיד עניים או תמימים מאוד, והקונים הם מי שביכולתם לשלם מאות אלפי דולרים. בדרך כלל השתלת כליה מ"תורם" חי (כלומר, מוכר) עולה כ-200 אלף דולר; ואילו המוכר מקבל לכל היותר 5,000 דולר, ובסין יקבל אף פחות. שם רווחות מודעות בנוסח: "תרום כליה וקבל אייפד" (מה שמוכיח, שהחלק הזול ביותר, הכמעט זניח, בעסקה הוא האדם כי גוף ודם של אדם עני שווים פחות משל אדם עשיר. זהו הקפיטליזם החזירי במירעו).

אני תומכת בלב שלם בזכות של הומוסקסואלים ליהפך להורים בכל דרך שהיא, ובפרט על ידי שימוש בתרומת ביציות ובאמהות פונדקאיות. בתל אביב כבר נהפך די נפוץ מראה של זוג אבות, הדוחפים ביחד עגלה ובה תינוק או תאומים - שהם חצי אחים, שנולדו מביציות של אותה תורמת, שאחת מהן הופרתה בזרעו של אב אחד והשנייה בזרעו של האחר.

הבעיה מתעוררת כשמסתבר, שאף על פי שמרבית האנשים מעדיפים לקנות ביציות מתורמת אמריקאית (אם כי במדינות העולם השלישי אפשר לקנות ביציות במחיר נמוך בהרבה) את הפונדקאות מבצעים בהודו - כי המחיר של פונדקאית הודית הוא כ-50% מהמחיר של פונדקאית אמריקאית או דרום אפריקאית, ולרחם כשלעצמו אין שום השפעה על המטען הגנטי ועל התכונות העתידיות של היילוד.

ראיתי בטלוויזיה זוגות הודים מאושרים. הבעל שמח כי יש לו מה למכור, את אשתו. והיא מאושרת מכך שלאחר שתעבור טיפולים הורמונליים, לאו דווקא נעימים, ותשמש רחם להשכיר במשך תשעה חודשים תוכל לקנות למשפחתה בית. ואם תצליח ללדת תאומים, אולי תוכל גם להוסיף מרפסת. אפשר לטעון, כי לכל אדם הזכות לעבוד עם מה שיש לו, וזאת דרך לגיטימית להתפרנס; אבל זאת בדיוק ההנמקה היכולה להצדיק גם סוגים אחרים של סחר בבני אדם.

לבית המשפט העליון הוגשה עתירה, המבקשת לאסור את הצגת התערוכה Bodies, המציגה גופות וחלקי גופות משומרים, בטענה שייתכן כי מקור חלק מהמוצגים מסין, הידועה בסחר באיברים של בני אדם חיים ומתים ובקלות שבה היא גוזרת עונשי מוות וקוצרת איברים מגופם של נידונים למוות. בלי להתייחס לשאלה אם יש לאסור את התערוכה, הבסיס המוסרי לטענה נראה לי מוצדק.

ואולי היו צריכים להגיש את הבקשה הזאת ארגוני זכויות האדם? הגיע הזמן שאלה ייצאו למלחמת חורמה נגד הפיכת גוף האדם למוצר צריכה נפוץ עד כדי כך, שאיש, זולת עורך דין אחד, אינו טורח לשאול מה מקור "המוצגים". וגם לשאול, אם אמנם תרמו בעליהם את גופם בטרם נהפכו לגופות, מרצונם החופשי ולצורך שימושים אמנותיים, או אולי מדובר באנשים שהוצאו להורג או מתו בנסיבות טבעיות בסין, שממשלתה רואה באזרחיה נכסים מניבים.

מנגד, אולי יש להמשיך דווקא ולהציג את התערוכה כדי שנראה כיצד העוני מצד אחד והקפיטליזם מצד שני עלולים להפוך את כולנו למצבור של חלקי חילוף לעשירים, או לאוצרי תערוכות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ