הרעה בכל המלחמות

אורי מילשטיין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אורי מילשטיין

לפני 30 שנה יזם אריאל שרון את מלחמת לבנון הראשונה, בין היתר במטרה להחיל סדר חדש במזרח התיכון המתאים להשקפתו, דהיינו לחולל מהפכה. אחרי שלושה עשורים ניתן לקבוע כי אם אכן נוצר סדר חדש, הוא לרעת ישראל בכלל ולרעת המגזר האידיאולוגי-הימני ששרון הנהיג בפרט.

שלוש תוצאות אסטרטגיות ארוכות טווח היו למלחמה ההיא: לבנון, שאמורה היתה להיות בעלת בריתנו הגדולה, זו שתוביל את הפיוס בין מדינת ישראל לעולם הערבי, הצמיחה אז את חיזבאללה. ארגון זה, שהוא היום גדול אויבינו, הוא גם הכוח החזק ביותר בלבנון. הפלסטינים, ששרון ביקש לרסק את מנהיגותם הלאומית כדי שיוותרו על שאיפתם למדינה עצמאית, קרובים אליה היום יותר מבעבר. והישראלים, שרובם התנגדו ב-1982 למדינה פלסטינית, מוכנים היום להשלים אתה ובלבד שמנהיגיה יתחייבו לסיים את הסכסוך.

ועידת יהדות, ישראל והעולם: מתיקון שבועות לתיקון עולם

שרון לא המציא את רעיון הסדר החדש, הוא נטוע עמוק בתודעה האנושית. הוא בא לידי ביטוי ברעיון הגאולה ואחרית הימים ביהדות, ברעיון שלטון הפילוסופים של אפלטון, ובאוטופיה הקומוניסטית של קארל מרקס. גם במדינת ישראל שרון אינו יחיד: שמעון פרס חבר לשרון עם חזון הסדר החדש בימי הסכם אוסלו לפני 19 שנים.

בניגוד לתפישות של אפלטון, מרקס ושני הפוליטיקאים שלנו, רעיון הסדר החדש ביהדות הרבה יותר מעשי: הוא מחייב תהליך ארוך וקשה, שעיקרו תרבותי, לא פוליטי ולא כוחני. האחרים ביקשו לקצר תהליכים ולכפות את השינויים על הציבור. שרון הגיע לשיא האיוולת, כשביקש להשיג סדר חדש לאזור בתוך שלושה ימי מבצע, שבהם היה צה"ל אמור לרסק את הפלסטינים, להבריח את הסורים ולהתחבר לפלנגות הנוצריות כדי שהן יעשו את שאר העבודה.

שרון ותומכיו טעו כשהאמינו שיוכלו להחיל על לבנון את נס מלחמת ששת הימים. הם העריכו שכמו שביוני 1967 הכרענו את מצרים, סוריה, וירדן בתוך שישה ימים, ביוני 1982 נוכל למוטט את אש"ף ולהניס את הסורים בתוך שלושה ימים. יוזמי המלחמה הנלהבים נטלו מודל שלא היה: ב-67' המלחמה הסתיימה אחרי שלוש שעות, והשאר היה מרדף באש חיה אחר אויב בורח. אך המלחמה לא ממש הוכרעה, אלא חודשה מיד בתקרית ראס אל-עיש בתעלת סואץ, שפתחה את מלחמת ההתשה. והיו פיגועים ולוחמת טרור, בעיקר מירדן, שניסינו למנוע בפשיטה הכושלת על בסיס המחבלים בכראמה במארס 1968.

שינויים מתחוללים כל הזמן ומלחמות מאיצות אותם. במלחמת העולם השנייה ביקש היטלר לחולל סדר עולמי חדש וכשל, אף כי בשלב הראשון היו סימנים שהוא עשוי להשיג את מבוקשו. כוחות בעלות הברית אכן חוללו סדר חדש בגרמניה וביפאן, אך לא הן יזמו את המלחמה, היא לא ארכה שלושה ימים אלא חמש שנים, ובעלות הברית שילמו מחיר כבד מאוד, שברית המועצות לא התאוששה ממנו עד שנעלמה, ובריטניה חדלה בגינו להיות מעצמה עולמית.

כדי שמלחמות ישנו את הסדר הקיים לטובת יוזמיהן, עליהם להבין שהסיכויים להשיג מטרה כה רחבה הם זעירים. עליהם לצמצם את היעדים, עליהם להיות מוכנים לשלם מחיר כבד, עליהם להכיר היטב את הכוח העומד לרשותם וללמוד באופן יסודי את הגורמים שאותם הם מבקשים לשנות.

ישראל יזמה את מלחמת לבנון הראשונה בלא שמילאה אף לא אחד מן התנאים ההכרחיים הללו: שרון ותומכיו האמינו כי המשימה קלה יחסית. הם הציבו לעצמם מטרות גרנדיוזיות, לא העריכו כהלכה את מגבלותיו של צה"ל, ולא למדו היטב את הגורמים השונים שאתם היה עליהם להתמודד בלבנון. ואם לא די בכך, החברה הישראלית לא היתה מוכנה אז לשלם כמעט שום מחיר. בפרפראזה לדבריו של וולטיר ב"קנדיד", "זאת היתה הרעה בכל המלחמות".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ