כבוד השר, תכניס חולצה למכנסיים

עמליה רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשבוע שעבר זכה ערוץ הכנסת לסקנדל קטן, כשבמהלך פינה טלוויזיונית העזו מומחים לאופנה לייעץ לח"כים בנוגע להופעתם החיצונית. בתגובה לביקורת האופנה אמר יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שערוץ הכנסת לא אמור לבקר ח"כ על אופן לבושו. אבל למה בעצם? בעיני מעצבי אופנה אמריקאים רבים, הקליינטית החשובה ביותר היא לא כוכבת הוליוודית מזדמנת אלא הגברת הראשונה. וההתעסקות הציבורית בפריטי האופנה שבוחרת מישל אובמה היא חלק מתופעה כללית של עניין הולך וגובר בארונות הבגדים של אנשים מפורסמים (ראו המדור "בארון של" בעיתון זה). דווקא על הרקע הזה, בולטים בהעדרם הפוליטיקאי או אשת הציבור שיאמצו אל לבם את הנושא, ויקפידו ללבוש בגדים בטעם טוב בכלל, ובגדי מעצבים ישראלים בפרט.

ברור שמנהיגינו חייבים לנסוע בכלי רכב תוצרת חוץ, ומסיבות דומות לא ניתן לצפות מהם לענוד שעונים או לנעול נעליים מתוצרת כחול-לבן. אבל כפי שרבים מהם מקפידים שלא להצטלם עם שרימפס, ומשתדלים לטוס כחול-לבן - היה ראוי שיתגייסו לטובת היצירתיות המקומית בתחום האופנה.

בהקשר זה יש לציין, שדווקא ח"כ מרינה סולודקין, שספגה ביקורת ארסית באותה פינת אופנה טלוויזיונית, כן לבשה פריט כחול-לבן. אבל סולודקין לבדה לא יכולה לנצח במלחמה למען המעצבים הישראלים. הרשתות מחו"ל משתלטות על כל מ"ר בקניון ומציעות ביגוד במחירים שלישראלית הממוצעת קשה לעמוד בפניו. המעושרות שבין הקונות לרוב מעדיפות אופנה עילית מחו"ל. התוצאה: מעצבים ישראלים מוכשרים לא מצליחים לשרוד.

אבל הח"כים שלנו לא משלמים על הבגדים שלהם רק מכיסם, ואין סיבה שיוציאו את הכסף הזה על מותגים זרים. תקציב הביגוד של חברי הכנסת ביחד עומד על כחצי מיליון שקל בשנה, ויותר - כשמדובר בשרים ובסגניהם. בשוק המקומי זה לא מעט, ולבחירה פטריוטית מופגנת של אשת שר, למשל, יכולה להיות השפעה חיובית על נשים רבות.

אבל עזבו את הפטריוטיות. נסתפק בשינוי היחס לאופנה. בשנת 2012 עדיין שולטת בכיפה המשוואה הקיבוצניקית ולפיה לבוש פשוט, ואפילו מרושל, משקף את האידיאולוגיה הציונית. בשעה שפוליטיקאים בכירים כמו ברק אובמה וניקולא סרקוזי מקפידים מאוד בלבושם, אצלנו אין כמו חולצה מקומטת מחוץ למכנסיים, כדי להמחיש את הטיעון שהלובש אינו מתעסק בשטויות וכל דעתו נתונה להנהגת עמו. ספרו את זה לקדאפי.

אהוד אולמרט, מהמנהיגים היחידים שהעזו ללבוש חליפות שנתפרו למידותיהם, באמת חטף על זה. אם מכפלת המכנסיים שלך לא ארוכה מדי - אתה כנראה הדוניסט שלא ראוי להנהיג את העם. לא בכדי מעדיפים פוליטיקאים רבים לדבוק בצבעי הדגל. אצל ביבי מדובר כמעט בתלבושת אחידה. אמנם הוא לפחות לובש חליפות ולא ג'ינס, אבל אי אפשר להגיד שמדובר בלבוש מעורר השראה. נאמר זאת כך: מי ידע שיש כל כך הרבה גוונים של כחול?

אפשר לטעון שזה לא נושא מספיק חשוב, אבל די במבט אחד באובמה כדי להבין שאלגנטיות וגימור גבוה הם ערכים ראויים גם בחליפה וגם במנהיג, ועל אחת כמה וכמה בחליפתו של מנהיג. ואם זה עדיין נשמע לכם קליל מדי - זה פשוט עשוי מפשתן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ