צעד גדול ליהדות

גלעד קריב
גלעד קריב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלעד קריב
גלעד קריב

כשהוסמכתי לרבנות לפני עשור, ידעתי שמדינת ישראל הרשמית לא תכיר בי כרב. מאז התנחמתי בעובדה שמאות משפחות, אותן ליוויתי ברגעים של כאב ושמחה, רואות בי רב. ועדיין, התקשיתי להשלים עם המחשבה שהמדינה, שבה אני משרת במילואים, משלם מסים ומגדל את ילדי, אינה מוכנה לכבד אותי ואת חברי ולנהוג בנו בשוויון.

בשנים האחרונות, יחד עם ישראלים וישראליות שבחרו בשליחות של הרבנות הלא אורתודוקסית, עם חברי הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיוויות והארגונים החילוניים להתחדשות יהודית, נאבקנו כדי לסדוק את המונופול האורתודוקסי. המרחק אל השוויון עדיין רב, אך היו גם הצלחות.

הגיורים הרפורמיים והקונסרווטיביים זכו להכרה, המדינה סייעה בהקמתם של בתי כנסת לא אורתודוקסיים, וארגונים המחויבים לפלורליזם נותנים את הטון בלימודי היהדות בחינוך הממלכתי. הישגים אלו קשורים לשיח הזכויות ולתפקידו של בית המשפט העליון בקידום השוויון וחופש הדת, אך גם להכרה הגוברת בציבור הישראלי, כי המונופול שניתן לממסד האורתודוקסי משחית את פני היהדות ומעמיק את הניכור שרבים חשים כלפיה.

החלטת היועץ המשפטי לאמץ את הצעת בג"ץ ולחייב את הממשלה לתמוך בפעילותם של הרבנים הרפורמים במועצות האזוריות, היא ציון דרך נוסף. עוד יהיו עיכובים וניסיונות להכשיל את יישום ההחלטה, אך המהלך יצליח ואף יתרחב לערים ולרשויות מקומיות.

התנועה הרפורמית מוכנה לאמץ את המודל ולפיו המדינה לא תתמוך כלל בשירותי דת, אולם כל עוד הרבנים האורתודוקסיים זוכים לתמיכה, השוויון הכרחי. הדרך היחידה לאפשר לכל משפחה בישראל לבחור בין בית כנסת עם מחיצה לבין בית כנסת שוויוני, היא להיאבק ולהשיג הכרה.

החלטת היועץ המשפטי לא תבטל את האפליה בתחום הנישואים והגירושים; היא לא תביא מזור לחוסר הצדק המשווע שבהשתמטות החרדית משירות צבאי ולא תקל על מצוקתם של העולים חסרי הסיווג הדתי. אין בה מענה להקצנה הדתית ולא לגזענות ולהדרת הנשים, לחם חוקם של כמה מהרבנים.

סוגיות אלה ואחרות עודן ממתינות לציבור שישכיל לומר, "עד כאן". אולם בזה חשיבותה של ההחלטה: עתידה של הדמוקרטיה תלוי בריבוי פניה של היהדות בישראל ובהתבססותו של קול יהודי מתון, הומני וסובלני. לא פחות מכך, עתידה של היהדות במדינה תלוי בחוסנה של הדמוקרטיה ובביצורם של ערכי השוויון וחופש הדת.

אלטרנטיבה ליברלית ופלורליסטית למונופול האורתודוקסי ואפשרות בחירה לציבור בשאלה כיצד לממש את זהותו היהודית, הכרחיות לשמירת השילוב הייחודי בין דמוקרטיה ליהדות. הקמת קהילות רפורמיות וקונסרווטיוויות בכל עיר בארץ, בצד פיתוח וחיזוק בתי המדרש ותנועות הנוער הפלורליסטיות, הם מרכיבים חשובים בתשתית הערכית של המחנה הישראלי המחויב לשילוב הזה. לא מדובר בתהליך קצר-טווח. אך מימושה המלא של החלטת היועץ המשפטי יאיץ אותו ויבטיח את הבשלתו המלאה.

הכותב הוא מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת בישראל

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ