קר לי משמע אני אשה

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

זה כאילו עניין לא חשוב. בגלל זה לא מדברים על זה ולא עושים עם זה כלום, השלטון - המורה בכיתה, ההנהלה במשרד - לא מתערב בעניין. והעניין הוא המזגן.

אכן, יש הבדלים ביולוגיים מסוימים שגורמים לכך שבטמפרטורה המקובלת של המזגנים בארץ, שהיא הקפאה, לנשים נורא קר ולגברים נעים - משהו שקשור להתכווצות ולהתרחבות של כלי דם. אבל האמת היא שגם הפרופ' מארק גלוזמן, יו"ר החברה לרפואה מגדרית, לא חושב שזאת הסיבה העיקרית לתחושות השונות. הסיבה העיקרית היא תרבותית.

הלבוש הראוי לגבר הסביר, כשהוא הולך לעבודה או ללימודים, הוא חולצה, מכנסיים ארוכים ונעליים. החולצה תהיה בדרך כלל כזאת עם כפתורים ושרוולים ארוכים, שמחייבת גם גופייה או טי שירט מתחתיה, והנעליים יהיו סגורות, כולל גרביים. כך שהגבר יוצא לעולם כשגופו מכוסה ומוגן; ודאי שחם לו אם חם, ושנעים לו במזגן.

הלבוש הראוי לאשה, לעומת זאת, הוא כמה שפחות. גם בעבודה וגם בלימודים מצפים מנשים להראות גוף. ואם תסתכלו מסביב, בתוכניות טלוויזיה או בשלטי חוצות, תבינו שאין לנשים ממש אופציה אחרת. להראות זרועות, כתפיים, חזה, רגליים וגם אצבעות רגליים. בגופייה, במכנסונים או בשמלה, בחצאית מיני, בסנדלים או בכפכפים. כך שאשה יוצאת לעולם כשגופה חשוף, חצי ערומה. בחוץ אולי פחות חם לה, אבל במזגן היא קופאת.

המזגן חושף, בעצם, את האופן השונה שבו מסתובבים נשים וגברים בעולם: גברים שומרים על עצמם באמצעות בגדים. הבגדים מגינים עליהם לא רק מהקור, אלא הופכים את הגוף ללא-חשוב ואת הראש ומה שבתוכו לעיקר. בגדים של נשים, לעומת זאת, נועדו לחשוף אותן ולהפקיר אותן לסכנות; לא רק לקור המקפיא, אלא גם להפוך אותן לאובייקט מיני הניתן לניצול. כלומר, הם הופכים את הגוף לעיקר ואת הראש ומה שבתוכו ללא חשוב.

מה שעוד חושף המאבק על הפעלת המזגן הוא מי בעל הבית. במקומות מסוימים רוב הנוכחות הן נשים, ואם חלק כל כך גדול מהציבור כל כך סובל ממנו - היה אפשר לא להפעיל את המזגן. אבל לא, המזגן עובד בכל הכוח והנשים מסתפקות בלהתלונן. זה בולט כשאת מגיעה - לעתים רחוקות - למקום שבו אשה היא בעלת הבית או המנהלת ולפתע לא קר לך, ולפתע הגברים מבקשים, אם אפשר, להדליק את המזגן. ואז מדליקות אותו בשבילם לזמן קצר, ומכבות שוב. עולם הפוך, שחושף איך עובד העולם הרגיל.

כשנשים מכבות את המזגן גברים הופכים את זה לסכנת חיים: "אין אוויר! אנחנו נחנקים!", וממשיכים בהתרסה "אז תתלבשו!", כאילו לא גברים הם שקובעים את סטנדרט הלבוש המיני של נשים - עובדה הנחשפת באמירות כמו "עכשיו את מבינה למה הדלקתי את המזגן", כשהפטמות של מישהי בחדר מסגירות את מידת הסבל שגורם לה הקור. ולמרות שזאת פגיעה קשה מאוד באיכות החיים שלהן, נשים לא מנצלות את סוגיית המזגן כדי לעמוד על שלהן ולצאת נגד הפשטתן במרחב הציבורי, או לפחות לדרוש לכבות את המזגן. כי אז הן שוב לא תהיינה נשיות.

החלוקה חום-קור כבר נהפכה לנשית-גברית בפני עצמה. קור הוא סמל לנשיות, שלא לומר לחולשה. נשים שחם להן, לעומת זאת, מרגישות שהן לא ענוגות מספיק, לא די דומות לנסיכה על העדשה. גברים יסתובבו בלי מעיל בחורף כדי להפגין גבריות, ולא יעזו לומר שקר להם במזגן, כדי לא לצאת כוסיות. קוקה קולה הבינו שצריך להמציא משקה באריזה שחורה-גברית-מגניבה, שקוראים לו זירו, בשביל שגם גברים יוכלו לשתות דיאט, בלי לצאת כוסיות. בנות ונשים יצטרכו לחכות לגבר שיבין שהוא צריך להמציא את אותו דבר במזגן.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ