קואליציה עם הראש בחול

שאול אריאלי
שאול אריאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אריאלי
שאול אריאלי

"אחרי ספטמבר יבוא אוקטובר". כך, ביהירות מהולה בציניות, התייחסו בשנה שעברה חלק משרי הממשלה והנהגת יש"ע לכוונה הפלסטינית לפנות לאו"ם בבקשה להכרה במדינתם. "לא יבוא צונאמי, כי לא תהיה שום רעידת אדמה", הוסיפו וביטלו את אזהרת שר הביטחון אהוד ברק ורבים אחרים. התייחסות זו משקפת את התפישה המשברית המדריכה את דפוס חשיבתה ופעולתה של ממשלת נתניהו. זו "המכבה שריפות", אך לא עושה דבר כדי למנוע אותן - מבהילה את "הסופרטאנקר", אך ממשיכה להזניח את מערך כיבוי האש. כך בספטמבר 2011 הצליח גיוס כללי של משרדי ראש הממשלה והחוץ להכשיל את המהלך הפלסטיני ולהכניסו להקפאה הנמשכת עד ימים אלו, אך המציאות המדינית מחוץ והחברתית מבית ממשיכות לאיים על ישראל.

הקהילה הבינלאומית של המאה ה-21, המורכבת מממשלות שלצדן חברות אזרחיות ותאגידי ענק דעתניים, מתייחסת יותר למגמות מאשר לאירועים נקודתיים. "ספטמבר" לא העלה ולו אדווה בביצה הישראלית-פלסטינית, אך לא חלפה שנה וכבר אנו חוזים בגלים הראשונים שמכים בנו. גם אם נתעלם, ובצדק, מההחלטות האבסורדיות האחרונות של טורקיה בנוגע לאירועי המרמרה, לא נוכל לנקוט עמדה דומה ביחס לחרם התרבותי והאקדמי ההולך ומתרחב נגדנו בבריטניה ובמדינות נוספות, ולהעמיד פנים שלא שמענו את הודעת ממשלת הודו, כי מוטב שאהוד ברק לא יבוא לתערוכה ביטחונית שהיא מקיימת בשל "רגישות המצב המדיני".

גם את דירוגה של ישראל בסקר שנערך ב-22 מדינות כמדינה הרביעית השנואה ביותר לצדה של צפון קוריאה ואחרי איראן, לא ניתן להסביר עוד רק באנטישמיות או בקנוניה של העולם המוסלמי, ומתברר שחוק החרם שהעבירה הכנסת אינו מפחיד את ממשלת דרום אפריקה, שהודיעה שתאסור על סימון תוצרת ההתנחלויות המשווקת בה כתוצרת ישראל, וגם לא את רשת הסופרמרקטים השווייצית "מיגרוס", שהכריזה השבוע כי למען השקיפות ונוחות לקוחותיה תסמן סחורות המגיעות מההתנחלויות וממזרח ירושלים.

על נתניהו וממשלתו להבין, כי מדובר במגמות ההולכות ומתגברות, גם אם נדרש לכך פרק זמן ארוך שמקשה עלינו הישראלים לראות דברים נכוחה. בדיוק כמו התהליכים שהחברה הישראלית עברה בשנים האחרונות, שעה שהיתה שקועה ב"האח הגדול": הפגיעה בערכי הדמוקרטיה, בשלטון החוק ותופעת הגזענות בישראל מוצאות את ביטוין באחרונה באופן הולך ומחריף בסדרה ארוכה של חוקים והצעות חוק של הכנסת, בהתבטאויות של חבריה ובהתנהגותם במליאה ומחוצה לה, בהעמדת הדת והארץ מעל למדינה, וכן באי מימושן של פסיקות בית המשפט העליון ובניסיון לעוקפו בחוקים "מסומנים" למטרות פוליטיות צרות. לצד אלו נרשמים שיאים באלימות גזענית, הבאים לידי ביטוי בין השאר במגרשי הכדורגל ובהפגנות נגד המהגרים מאפריקה.

הממשלה המשותקת של נתניהו, שאין ברצונה ובכוחה לשרוד את פינוי מגרון ושכונת האולפנה, הצליחה על ידי צירופה של קדימה לקנות כמה חודשים נוספים שבהם תוכל לטמון את ראשה בחול. אך אלו רק יאפשרו לכל המגמות הללו, מבית ומחוץ, להתחזק ולאיים על חוסנה ומעמדה של ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ