כשישראל הופכת לאריתריאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למה בעצם שלישראל יהיו - לפי מקורות זרים כמובן - מאות פצצות אטום, ולאיראן לא יהיו כלל?

לשאלה קריטית זו יכולות להיות רק שתי תשובות. האחת: "מה שמותר ליופיטר אסור לשור" - קרי, המעצמות מתירות לעצמן מה שאינן מתירות לאחרים. הבעיה היא, שתשובה זו אינה אפשרית. ישראל מדינה קטנה. לבדה נותרה התשובה האפשרית השנייה: לאיראן שלטון דתי-קיצוני כובשני, הרומס את הדמוקרטיה; לישראל יש משהו הפוך לגמרי. שלטון בנימין נתניהו הופך עתה תשובה זו - ההכרחית אסטרטגית - לשקר.

השבוע הקצין שר הפנים הדתי-הקיצוני את ההסתה האנטי-דמוקרטית נגד אפריקאים לא-יהודים. כראש מערכת חינוך, הוא מקבע את היפוך תפישת המקרא: ה"גר" שיש לאוהבו במקרא אינו עוד הזר הסובל "כי גרים הייתם בארץ מצרים", אלא המתגייר. והגרים האפריקאים? לכלא בלא-משפט.

ויועצו המשפחתי הפרטי של ראש הממשלה, שמונה לרום כהונת היועץ המשפטי, הבהיר בשבוע אחד באיזו מדינה אנחנו חיים: רבנים המסיתים לאסור מגורי לא-יהודים בערי ישראל ימשיכו להיות ממומנים כנציגי המדינה; "תורת המלך" המסיתה להרג של לא-יהודים, כולל תינוקות, תיהפך לתורת המדינה; ואילו עיתונאי שחשף באישור הצנזורה כי סגן הרמטכ"ל הורה על חיסולים בניגוד להוראת בג"ץ - יועמד לדין באשמת ריגול.

רוב ה"זרים" שנגדם מסיתים מגיעים מאריתריאה. אי אפשר להחזירם לשם משום שאריתריאה היא דיקטטורה קיצונית. מי שמותח שם ביקורת פומבית על השלטון מושלך לכלא. ישראל היא מהמדינות הספורות המקיימות יחסים מלאים עם אריתריאה המנודה. עתה הוברר: הפליטים צועדים דרך ארוכה יחפים מאריתריאה לישראל; שלטון נתניהו הולך בדרך ההפוכה והופך את ישראל ליחפה מדמוקרטיה ליברלית - לסוג של אריתריאה.

היום לפני 45 שנה - ב-5 ביוני ההוא - החל כיבוש השטחים. זה היה יום שני, שלפי המסורת נברא בו יצר הרע. היום, בשלישי, אפשר לברך פעמיים כי טוב. הוברר שכיבוש ישראל בידי הציוויליזציה הדתית-הגזענית של השטחים הכבושים הושלם. ההתנחלות בלבבות מלאה. גם אם יזוזו חמישה בתים 500 מטר, לא תהיה ישראל מדינת "יש דין". להיפך. בשנה הקרובה מהילדים המוגדרים כיהודים בכיתות א' יישלחו כבר 56% לחינוך דתי או חרדי. חינוך שמלמד ברוח אלי ישי, דב ליאור ו"תורת המלך" - הלא-יהודים בו אינם אדם. זו עתה דת מדינת נתניהו, סריסיו ויועצו המשפחתי.

במרכז כנס המכון למחקרי ביטחון ניצנצה הרצאת עמוס ידלין, ראש המכון וראש אמ"ן לשעבר. ידלין אינו יונה; הוא מעדיף הפצצה על פצצה. ואולם ידלין הבהיר, שתנאי לכל הפצצה הוא קמפיין מערבי מתמשך ומתואם אחריה. בלעדיו תשיג ישראל רק דחייה קטנה. אין בכוחה יותר. חשיבות הלגיטימציה ושיתוף הפעולה עם המערב קריטית, לפי ידלין, לעצם קיום ישראל.

נתניהו, בהופכו את ישראל לסוג של אריתריאה ואיראן, מסכן בכך את קיום המדינה. כל זאת בימים שבהם אלימות משטרים אנטי-דמוקרטיים בעולם המוסלמי היתה יכולה לייצר לישראל - כדמוקרטית, לא-קיצונית, לא-כובשת ולא-דתית משיחית - את מלוא הלגיטימציה המערבית-הליברלית לכל פעולה.

כששלטון נתניהו גוזל מישראל את הלגיטימציה הזאת, כמוהו כגיבור "כולם היו בני" ששם חלקים פגומים במטוסים לפני הקרב והביא, למען רווחיו האישיים, אסון. בגללו מככבת ישראל במשאלים העולמיים כחלק מהשילוש הקיצוני המאיים על שלום העולם, בצמוד - לא כניגוד - לצפון קוריאה ולאיראן.

הדברים מוכרחים להיאמר בבירור. אם חשובים לנתניהו ישראל וניצחונה על איראן הדתית והאנטי-דמוקרטית, עליו לקחת את עצמו - עם עדת רבניו, סריסיו ויועצו המשפחתי - ולהיעלם מהשלטון. להיעלם עכשיו, לפני בוא קיץ וסתיו ההכרעה. להיעלם ולאפשר לישראל הדמוקרטית לנצח את הדתיות-הקיצונית האזורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ