נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אם רק היו יכולים, ראש הממשלה ושר האוצר היו כבר מוצאים את הדרך לפייס את אנשי המחאה, לקרב אותם אל השוקת ולהשקות אותם במיליארדים רבים על ידי הטבות, הקלות וסבסודים. אין זה אומר, שהם סבורים שהמחאה צודקת. בעיניהם מדובר בחבורת שמאלנים הרוצים להפיל את הליכוד ולהחליף אותו במשטר ניאו-סוציאליסטי קיצוני.

אבל הואיל ואנחנו בעיצומה של שנת בחירות, השלטון נוהג כמימים ימימה "לצ'פר" את נתיניו במתנות כדי שירגישו טוב יותר בקלפי וישימו את הפתק "הנכון". זו סיבה די טובה לחבק אפילו את המתנגדים הכי גדולים.

אם כך, למה אינם עושים זאת? כי הם פשוט לא יכולים. רוצים אבל מפחדים. כי הפעם הקופה ריקה והגירעון גדול ויש צורך דחוף בקיצוצים קשים וכואבים. לכן אי אפשר להמשיך "להיטיב עם העם". בנימין נתניהו ויובל שטייניץ יודעים, שאם יעזו לחרוג מהתקציב ולהגדיל גירעון, זה ייגמר רע; במשבר קשה, בהורדת דירוג, בעליית ריבית, בירידה בצמיחה ובעלייה באבטלה - וכל זה יקרה להם בדיוק בשנת הבחירות.

האם דרישות פעילי המחאה מסוכנות לכלכלה? דברו על זה בפייסבוק

תובנה זו, שהמצב הקיץ שונה לחלוטין מהמצב בקיץ 2011, לא חדרה לאנשי המחאה. להם לא אכפת נתונים ועובדות; השנה הם אפילו הקצינו את דרישותיהם. מנהיגיהם אומרים ש"משקרים לנו שאין כסף" כי דווקא יש, וכל הבעיה היא סדר עדיפויות מעוות. אבל באותה נשימה ממש הם אינם רוצים שום סדר עדיפויות, כי מגיע לכו-לם. הם בעד המהגרים האפריקאים בדרום תל אביב וגם בעד החרדים בבני ברק ובירושלים, כי כולם מקופחים. כי יש להקים כאן ועכשיו "מדינת רווחה" ולספק "צדק חברתי", ובאותה הזדמנות "ביבי הביתה".

למנהיגי המחאה אין שום בעיה לקרוא בלהט "לפריצת מסגרת התקציב" כדי לתת יותר לדיור, לחינוך, לבריאות ולרווחה. הם אינם מתרשמים ממה שקורה עכשיו ביוון ובספרד (24% אבטלה). שם הפוליטיקאים נכנעו ללחצים "חברתיים" ופרצו את מסגרת התקציב, הגדילו גירעונות ולקחו הלוואות, עד שהמדינה נקלעה למשבר, לאובדן חסכונות אישיים, לפשיטות רגל, לקיצוצים אכזריים, להורדות שכר ולאבטלה המונית.

לידיעת אנשי המחאה, גם אנחנו הולכים בדרך הרעה של יוון וספרד. כבר השנה יש חוסר של 16 מיליארד שקל בצד ההכנסות בתקציב עקב תחזיות ורודות מדי וירידה בצמיחה. פירוש הדבר גירעון גדול של 3.7% מהתוצר, בשעה שמדינות האיחוד האירופי קבעו שאין לחרוג מגירעון של 3%. לכן אין לחכות ל-2013, יש לבצע תוכנית חירום כלכלית כבר עכשיו.

הפתרון הקל במקרים כאלה הוא העלאת שיעורי המס ובעיקר המע"מ, אך הפתרון הקל איננו גם הפתרון הנכון. העלאת מסים פירושה פגיעה בהשקעות ובצריכה, ולכן גידול באבטלה וירידה בצמיחה, המביאים לבסוף לירידה דווקא בסך ההכנסות. הפתרון העדיף הוא קיצוץ בהוצאות הממשלה, שתיאלץ להתייעל ולצמצם כוח אדם ושכר. יש גם לקצץ בתקציב הביטחון ובקצבאות. בתחום המסים יש לבטל מקלטי מס, להעמיק גבייה, להילחם בהון השחור ולבטל את העיוות של חוק עידוד השקעות הון - כלומר, להרחיב את בסיס המס בלי להעלות את שיעוריו.

אבל כל זה הוא לא כלום לעומת הצורך בקיצוץ הוצאות בתקציב 2013. מדובר בקיצוץ משמעותי של כ-10 מיליארד שקל עקב התוספות שנבעו מוועדת טרכטנברג, מהגדלת תקציב הביטחון, מהסכמי שכר נדיבים, מתוספת תקציב גדולה לאוניברסיטאות ותוספות נדיבות ליתר משרדי הממשלה. כאן דרושה תוכנית של קיצוצים וגזירות קשות, במטרה לחזור לגירעון קטן יותר.

כל הנאמר כאן לא ישכנע כמובן את אנשי המחאה. הם ימשיכו ללחוץ להגדלת ההוצאות והגדלת הגירעון, בלי ללמוד כלום מהשיעור הקשה שלומדת אירופה. הם לא יירגעו עד שיעלו לשלטון מישהו בעל השקפת עולם כמו של הוגו צ'אווס, מנהיג ונצואלה, שהרס את כלכלת ארצו והגדיל את המצוקה והעוני - בשם הסוציאליזם המהפכני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ