איזה מין מלך הוא נתניהו

גבי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבי שפר

נראה כי רוב הישראלים, כולל פוליטיקאים, אקדמאים ואנשי תקשורת, מקבלים כמובן מאליו את הכתרת בנימין נתניהו למלך על ידי המגזין "טיים". גם אוהביו וגם מתנגדיו המושבעים רואים בו את המנהיג היחיד כיום בישראל. על פי סקרי דעת קהל, שאר ראשי המפלגות בישראל משתרכים הרבה מאחוריו בכישוריהם וביכולתם, ורוב הציבור סבור שרק הוא מסוגל להניע את ישראל לאן שירצה לפי השקפותיו, שמקורן, לפי דבריו, בסבו ובאביו הלאומנים הקיצונים.

אולם כשמתבוננים לעומק בנעשה במערכת הפוליטית מתברר, שבעוד נתניהו קוצר את כל היראה, הנאמנות, הכבוד וגם הגיחוך, מעמדו למעשה איננו "מלכותי" כל כך. ראשית, למעמדו כשליט הכל-יכול-לכאורה של ישראל לא הגיע נתניהו בכוחו הוא. הפכו אותו לראש הקואליציה הגדולה בכנסת שאול מופז ואהוד ברק, במהלך שזכה לביקורות מחוגים שונים, כולל עיתונאים רבים.

אף שהמעמד והכישורים הפוליטיים של מופז וברק אינם מרשימים במיוחד יש בידיהם עדיין די עוצמה כדי לבלום מהלכים של נתניהו. באותה מידה ראש הממשלה נתון בידי שותפיו הקודמים בקואליציה - במיוחד אביגדור ליברמן ואלי ישי.

האם נתניהו באמת ראוי לתואר "מלך ישראל"? דברו על זה בפייסבוק

עוצמת ברק ומופז ויכולתם להשפיע על נתניהו ולבלום את מהלכיו נובעות ממעמדם ומקשריהם עם מערכת הביטחון. בהקשר הזה ראו לדוגמה את ההערכות, כי אם הרמטכ"ל, מפקד חיל האוויר ואלופים רלוונטיים אחרים לא יתמכו בתוכנית להפציץ את הכורים באיראן, הדבר לא יתבצע למרות חלומו של נתניהו לעשות כך.

זאת ועוד, הואיל ולאזרחי ישראל אין יכולת ממשית להשפיע על המדיניות (ראו, לדוגמה, את כישלון תנועות המחאה עד עתה) והואיל והכנסת חלשה וחבריה מוגבלים מאוד בכל הנוגע ליכולת להכתיב מדיניות (רוב החוקים, ובעיקר תיקוני החוקים, שח"כים מצליחים להעביר מרצונם הם שוליים), מה שלוכד את נתניהו, ולכד גם ראשי ממשלה לפניו, הן רשתות בלתי פורמליות בתחומי קביעת המדיניות וביצועה.

רשתות כאלה מורכבות מכמה פוליטיקאים, ממפקדי צבא בשירות פעיל וכאלה שפרשו מהשירות והם פעילים בשדה הפוליטי, מפקידי מדינה בכירים ומאילי הון. לרשתות הללו עוצמה רבה מאוד. יש לזכור את הרשתות שפעלו בהקשר של מינוי הרמטכ"ל האחרון ואת הרשתות המתחרות על קביעת המדיניות בעניין התקפה על איראן.

יש עוד כמה גורמים חיוניים, המפחיתים משמעותית מהעוצמה האישית של נתניהו, אבל נציין רק אחד: העובדה שנתניהו איננו מנהיג מעצב של החברה והפוליטיקה הישראליות. חוץ מהישגיו בתחומי הדימוי האישי המתוקשר לא הוביל נתניהו את ישראל לפתרון של אף לא אחת מבעיותיה המהותיות: לא בתחום הסכסוך, לא בנושאי העוני וההדרה, לא בתחום החברתי הכלכלי, ואפילו לא בתחום הכלכלי בלבד.

לפיכך הגיע הזמן, שתומכי ראש הממשלה ומבקריו, וגם נתניהו עצמו, יסירו מעל ראשו את "הכתר" שזכה בו על לא דבר.

הכותב הוא פרופסור אמריטוס במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ