עיוור, לא מסכן

במקום להילחם בדעות קדומות ובאפליה נגד עיוורים, יום ההזדהות עם הקהילה בישראל - חרף כל הכוונות הטובות ושלל הגימיקים - רק מקבע אותן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היום הוא יום ההזדהות עם קהילת העיוורים ולקויי הראייה בישראל (Blind Day). ביום הזה תוכלו לקחת חלק באירועים רבים שאמורים להגביר את מודעות הציבור לטבעו של העיוורון, לאופן שבו עיוורים חיים את חיי היום-יום שלהם ולבעיות העומדות בפניהם. אך לפני שנמהר להריע ליוזמה זו, הבה נבחן מקרוב כמה מהאירועים שיעמדו במרכז יום ההזדהות הזה. בכנסת יתבקשו ח"כים לקשור את עיניהם ולהתמודד מול קבוצה של ספורטאים עיוורים במשחק כדור-שער - משחק שתוכנן במיוחד בעבור שחקנים עיוורים. במקומות אחרים יוזמנו אנשים לבצע פעולות יום-יומיות, כגון אכילה במסעדה או קניות במכולת, בעיניים עצומות או בסביבה חשוכה לחלוטין. ויהיו גם אירועים לצפייה בלבד, כגון רכיבת ראווה על אופני טנדם, עם זוגות רוכבים רואים ועיוורים.

לצערי, כל הסימולציות של העיוורון בתוכנית של Blind Day הם לא יותר מגימיקים. גרוע מכך, ההנחה העולה מהם היא שהבעיה העיקרית של אנשים עיוורים היא עצם אובדן כושר הראייה. אין ספק, העדר הראייה הוא אכן בעיה. אני וחברי העיוורים השקענו שנים רבות והשגנו, במידה זו או אחרת של הצלחה, שליטה בקשת רחבה של טכניקות המאפשרות לנו לנהל חיים נורמליים בלי לראות. טכניקות אלה כוללות הליכה בעזרת מקל או כלב נחייה, הקשבה לתנועת כלי הרכב לפני חציית הכביש, קריאת ספרים בברייל, באותיות מוגדלות או בהקלטה, וקריאה ממסכי מחשב באמצעות תוכנות קריינות, צגי ברייל או הגדלות.

אין סיכוי שחברי הכנסת קשורי העיניים שינסו לשחק כדור-שער יצליחו לתפקד כפי שעיוורים מתפקדים. ברגע שיעטו את כיסוי העיניים הם יהפכו למשותקים. מרוב חשש לביטחונם הפיסי ומתוך המצוקה שבאי היכולת לבצע גם את הפשוטה שבמשימות (פשוטה אם היו מבצעים אותה בעיניים פקוחות), הם יאבדו לגמרי את הצפון על המגרש בעוד שיריביהם ילהטטו עם הכדור, וביטחונם העצמי יצנח לאפס.

עיוורים משחקים כדור-רשת בבית הלוחם בתל אביב. החמלה מיותרת צילום: מוטי קמחי

וכך, במקום להעלות את מודעותם של חברי הכנסת לטבעו האמיתי של העיוורון, תקבע החוויה הזאת את כל אותם סטריאוטיפים ודעות קדומות שאולי יש להם על חוסר הישע ואוזלת היד של אנשים עיוורים. כי בעצם, הבעיה האמיתית של אנשים עיוורים אינה האובדן הפיסי של כושר הראייה, אלא הציפיות הנמוכות שיש לחברה הרואה מהם והאפליה המתמשכת נגדם.

משימות הראווה ביום ההזדהות, כמו הבישול הבסיסי והדיווש מהמושב האחורי של אופני הטנדם, הן פשוטות ושגרתיות מאוד, ובכל זאת אנשים רואים מתפעלים בדרך כלל מכך שעיוורים מבצעים אותן. כתוצאה מכך מתקבל הרושם שהישגים אמיתיים, כמו למשל זכייה במקום הראשון בחידון התנ"ך העולמי או טיפוס לפסגת האוורסט (אנשים עיוורים באמת הגיעו להישגים הללו), נמצאים בהכרח מעבר ליכולתם של עיוורים. האם זה מפליא, אם כך, שמתייחסים אלינו כאל אובייקטים הראויים לחמלה, ולא כאל אזרחים שיכולים להיות יצרניים ותורמים, מפלים אותנו, ודוחקים אותנו אל שולי הזרם המרכזי הכלכלי והחברתי של הקהילה?

צריך היה לנצל את יום ההזדהות עם קהילת העיוורים כדי לפרסם, למשל, את העובדה שהורים לילדים עיוורים עתרו לבית המשפט העליון כדי שיורה למשרד החינוך לספק לבניהם ולבנותיהם ספרים בברייל וספרים מוקלטים בתוך פרק זמן סביר, כך שיוכלו ללמוד כשווים בין שווים עם חבריהם הרואים. צריך היה לנצל את יום ההזדהות הזה כדי להעמיד באור הזרקורים את העובדה שצה"ל פוטר אוטומטית עיוורים בני 18 משירות חובה, גם אם הם עשויים להימצא "כשירים" אם ייבדקו. ואם הם מתעקשים, הוא מאפשר להם לשרת רק כמתנדבים. צריך היה לנצל אותו כדי למחות נגד חברת אגד, שאינה מתקינה בכל תחנות האוטובוס שלה כריזה של מספרי האוטובוסים והמסלולים, לרווחת הנוסעים העיוורים.

מארגני Blind Day היו מצליחים יותר במאמצי השכנוע של חברי הכנסת ושל קהילת המעסיקים ביכולותיהם של העיוורים אילו נערכו הדגמות חיות של עיוורים בעבודה, המבצעים במיומנות מגוון רחב של תפקידים, ובכללם תפקידים עם אחריות ניהולית וברמה מקצועית גבוהה. רק הדגמות כאלה יחוללו שינוי עמדות אמיתי כלפי אנשים עיוורים, ויאיצו את שילובם בשוק העבודה ובחברה בכלל.

הכותב הוא עיוור, פנסיונר משירות החוץ האמריקאי, המתגורר כעת בתל אביב

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ