היקום על שם ברונפמן

עודד אל יגון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד אל יגון

היכל התרבות בתל אביב, שנבנה לפני יותר מ-50 שנה, נקרא על שמו של פרדריק מאן, שתרם להקמתו סכום דמיוני לאותם ימים - רבע מיליון דולר. כדרכם של בניינים שנבנו בידי אדם הגיע זמנו של הבית החשוב הזה לעבור שיפוץ יסודי, וכפי שכולם יודעים: שיפוץ עולה כסף. הרבה כסף.

המיליארדר האמריקאי צ'ארלס ברונפמן, שחוץ מזה שהוא מיליארדר יש לו גם הרבה כסף, הביע נכונות , וזאת על מנת שבתמורה ייקרא הבניין מעתה ואילך על שמו. ובעברית עכשווית: מאן out ברונפמן in.

המבנה היחיד הזכור לי כרגע שקיים כבר אלפי שנים בלי שיזדקק לשיפוצים, הוא הפירמידה הגדולה בגיזה (ואולי עוד כמה פירמידות פחות גדולות בקרבתה). אני משער, שאילו היה צורך לשפץ את הפירמידה ברונפמן היה מסכים לשאת בהוצאה הנדרשת, בתנאי ששמו יונצח באמצעות קריאת הפירמידה על שמו, במקום על שם פרעה, שבסך הכל תרם לה את גופתו, וזו כבר ממילא נגנבה משם לפני שנים רבות.

אין ספק שהמוסיקה הנפלאה המתנגנת זה שנים רבות בהיכל התרבות תמשיך להתנגן בו גם בעתיד, בין אם הבניין יקרא על שמו של מאן, בין אם על שמו של ברונפמן, ובין אם על שמו של פרעה. לצערי אין ספק גם, שיבוא יום וגם הבניין המשופץ יזדקק לשיפוצים. מן הסתם הנדיב צ'ארלס ברונפמן כבר לא יהיה באותו יום מר ונמהר בין החיים, וגם רון חולדאי כבר לא יהיה ראש העיר תל אביב, ובעצם, חוץ משמעון פרס לא תחזה בשיפוץ הנוסף של המבנה המופלא הזה שום פרסונה מן הפרסונות הנחשבות היום.

כדרכם של שיפוצים, גם שיפוצו העתידי של היכל התרבות יצריך השקעה נכבדה ביותר, וניתן לשער, כי גם ביום הרחוק הזה - כדרכן של קופות ציבוריות מאז ומתמיד - הקופה הציבורית תהיה לא פחות מדולדלת מכפי שהיא כיום. כאשר תגיע השעה לשיפוץ הנוסף, יסולק מן הסתם ארונו של ברונפמן מן הפירמידה התל אביבית, שבשיפוצה הוא מבקש להנציח את שמו. בדיוק כפי שהיום הוא מסלק את גופתו של מאן מן הפירמידה שהוא בנה בזמנו, מתוך אמונה תמימה שבכך הוא מנציח את שמו לעד. לאחר השיפוץ הנוסף, ייקרא הבניין מן הסתם על שמו של מגלומן אחר שיבקש להנציח בדרך זו את עצמו ואת חייו נטולי המשמעות.

אז ככה זה: כסף בא וכסף הולך, והטיפשות לעולם נשארת. אם ברונפמן היה מעט יותר חכם, הוא היה מבין בעצמו שכל הכסף שבעולם אינו מספיק להנצחתו של אדם. הוא גם היה מבין, שכאשר יגיע היום שבו הבניין המשופץ ישוב להיות שוקק חיים ותרבות יביטו הבאים בשעריו בשלט הגדול הנושא את שמו, והדבר לא יזיז להם את קצה הציפורן של האצבע הקטנה שברגלם השמאלית.

אלברט אינשטיין הזכור לטוב אמר פעם: "רק שני דברים הם נצחיים: היקום וטיפשות האדם, ואיני בטוח לגבי הראשון".

מה שרציתי לומר בעצם, זה שברונפמן כנראה עומד להחמיץ את הזדמנות חייו לזכות בחיי נצח אמיתיים. כל מה שעליו לעשות הוא להוסיף עוד כמה מיליוני שקלים, כדי שמועצת העיר תסכים לקרוא על שמו את היקום כולו, במקום איזה בניין בר חלוף שנבנה בקצה שדרה אפופת עשן אוטובוסים ומדיפה ריח עז של צואת כלבים. אני מאמין ששרת התרבות וראש העיר ישמחו להשתתף בטקס חשיפת הלוט מעל שלט הולם שיוצב בבוא היום בפתחו של היקום ויישא את שמו של התורם הנדיב.

ולסיום, מלה אישית למר ברונפמן: הרשני להזכיר לך שורה אחת נשכחת משירה היפה של רחל "אין בלבי עליך": "ולתת, רק לתת, כלום לא די?" ובמתכוון לא אמרתי אף מלה על הזכות שהתרומה הנדיבה הזאת מקנה לתורם לפטור מתשלום מסים.

הכותב הוא שופט בדימוס, לשעבר נשיא בתי משפט השלום במחוז הדרום

תגובות