קדימה, מסדירים את נתניהו

רוני שוקן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני שוקן

שלוש פעמים מרכזיות בכהונתה של הכנסת הנוכחית ולקראתה, בגדה מפלגת קדימה "בעצמה, בבוחריה, בפוליטיקה, בדמוקרטיה", כפי שכתב אורי משגב (קדימה, אל התהום, הארץ, 1.6.2012). אבל בניגוד לטענתו של משגב, אף לא אחת מהפעמים הללו הייתה בהצטרפותה של קדימה תחת היו"ר שאול מופז לקואליציה בראשות בנימין נתניהו. מי שחיפש לכך הוכחה, מצא אותה היום בהצבעה על חוק ההסדרה.

את הבגידה הראשונה, שאירעה לפני הבחירות, נכון יותר לסווג כהונאה. במסגרת הקמפיין השקרי (אבל המוצלח) "ציפי או ביבי", הצליחו יו"ר המפלגה דאז, ציפי לבני, והפרסומאי ראובן אדלר לפתות מצביעים רבים של מפלגות שמאל להצביע לקדימה, כדי למנוע לכאורה את עלייתו של נתניהו לשלטון. לבני ואדלר "שכחו" לגלות לציבור שאין שום משמעות לשאלה מהי המפלגה הגדולה ביותר – כפי שהתברר אחרי הבחירות – אלא אך ורק מהו הגוש הפוליטי הגדול. כך, למשל, מצביעים של מרצ ניידו את הקול שלהם לקדימה מבלי להגדיל את גוש השמאל, הותירו מחוץ לכנסת את זהבה גלאון (מספר 4 במרצ שנכנסה רק אחרי פרישתו של חיים אורון) והכניסו במקומה את עתניאל שנלר (מספר 27 בקדימה). קדימה הייתה למפלגה הגדולה בכנסת ה-18. נתניהו הרכיב את הממשלה.

הבגידה השנייה, שקיבלה משנה תוקף נוכח הצבעת השמאל המאסיבית לקדימה, הייתה במהלך המשא ומתן הקואליציוני. לבני, בניגוד למופז, הפקירה את הקואליציה ל"שותפות הטבעיות" של נתניהו – ישראל ביתנו, ש"ס ויהדות התורה – והתעקשה על רוטציה, למרות שלא היו לה קלפים מספיק חזקים להציב את הדרישה הזאת. קדימה - שיחד עם הליכוד והעבודה, היו יכולות להקים קואליציית מרכז חזקה, שחותרת להסדר מדיני ולתיקון העיוותים הנובעים מהכוח הפוליטי המופרז של הימין המתנחלי בליכוד והמפלגות החרדיות - נשארה בחוץ, והותירה את הכתבת סדר היום המדיני בידיו של דני דנון, את סדר היום הדמוקרטי בידיו של אביגדור ליברמן ואת סדר היום החברתי בידיו של אלי ישי.

הבגידה השלישית הייתה בתפקוד הלקוי של קדימה באופוזיציה. "ציפי או ביבי"? יותר נכון ציפי ו-ביבי, וליתר דיוק דליה (איציק) וזאב (אלקין), שיזמו יחד את חוק החרם, אולי הישגו החקיקתי הגדול ביותר של הימין בכנסת הזאת; מאיר (שטרית) ויריב (לוין), שיזמו יחד תיקון דרקוני לחוק איסור לשון הרע; ושי (חרמש), ישראל (חסון) ודוד (רותם, ישראל ביתנו), שיזמו יחד את חוק ועדות קבלה, המאפשר ליישובים קהילתיים לפסול מועמדים "נחותים": מזרחיים, חד הוריות ובעיקר ערבים, בנימוק המעורפל שהם לא מתאימים ל"מרקם החברתי-התרבותי". קדימה אף יזמה את הצעת חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי, שהכפיפה את הרכיב הדמוקרטי של ישראל לרכיב היהודי, ואלמלא פליק פלאק בדקה ה-90 גם הייתה תומכת בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני זכויות האדם. בסופו של דבר קדימה ה"אופוזיציונית" של לבני הייתה סרח עודף בקואליציית הימין האנטי-דמוקרטית של הכנסת הזאת, בניגוד גמור למה שרצו מאות אלפים שהצביעו לה.

כניסתה של קדימה לקואליציה – הפעם באופן רשמי – יכולה לסמן שינוי מדיניות בשני תחומים עיקריים. ראשית, נראה שסוף-סוף יש שותפה קואליציונית גדולה שמחויבת לפתרון שתי המדינות של נתניהו. מופז, שהציג בשנת 2009 תכנית מדינית אמיצה (ואף לא שלל הידברות עם חמאס), מדבר במונחים של סיום הכיבוש והשליטה בפלסטינים. למצער, אפשר להתנחם בנטרול ההשתלטות העוינת של הימין המתנחלי על הליכוד והקואליציה. הנחישות של נתניהו להביא לדחיית חוק ההסדרה – גם במחיר פיטורי שרים שיצביעו בעד החוק – והבריחה של שרי ש"ס ושל יולי אדלשטיין, עוזי לנדאו, דניאל הרשקוביץ וחברי ממשלה אחרים היום מהמליאה מלמדות על חשיבות רשת הביטחון הקואליציונית שקדימה מספקת לו.

שנית, הקמת הוועדה לקידום השוויון בנטל בראשות יוחנן פלסנר עשויה להביא לחקיקת הסדר צודק במקום חוק טל שכשל. פלסנר כבר הוכיח את רצינותו כשעמד בראש צוות שמינתה ועדת חוץ וביטחון לבחון את הנושא, והדו"ח שכתב הצוות צוטט פעמים רבות בפסק הדין של בג"ץ, שהורה על בטלותו (המושהית) של חוק טל.

גם לאחר דחיית חוק ההסדרה, עדיין רובץ על מופז ועל קדימה הנטל – מלת מפתח בקדימה - להוכיח שלא רק הישרדות פוליטית דחפה אותם אל קואליציית נתניהו. אבל לראשונה, זה זמן רב, קיים הפוטנציאל לכפר על בגידות העבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ