ביבי טוב ללהט"בים

אוון כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוון כהן

שוב חוגגים בנות ובני הקהילה הגאה את שבוע הגאווה, אך פעם זו שונה מכל קודמותיה. לראשונה נשמעים קולות שונים בתוך הקהילה - הפלורליזם הפוליטי שמאפיין את החברה הישראלית חדר גם אלינו. בד בבד עם הקמתם של תאים גאים במפלגות הגדולות, נשמעים גם מחרחרי ריב קולניים בקרב הקהילה, שמנסים לפגוע בהתארגנויות שמאיימות לדחוק את רגליהם של "שומרי המוסר והצדק" מטעם עצמם.

כיצד, שואלים חסידי חופש הביטוי, הדוגלים בחופש זה רק כשהביטוי הוא לרוחם, כיצד יכולות לקום קבוצות פוליטיות גאות במפלגות הדוגלות ב"דיכוי זכויות עם אחר"? (קרי הליכוד) איך אפשר לצפות מ"גזלני הזכויות" האלה לקדם את הזכויות של הקהילה?

ובכן, שאלה זו טומנת בחובה שני כשלים לוגיים ועובדתיים חמורים. הראשון הוא בתפישה מוטעית של זכויות. מלבד המצאה של "זכויות" חדשות שאינן קיימות, לא משפטית ולא מוסרית, כגון "זכות הכניסה" למדינה של אזרחים זרים הדוגלים בהשמדתה, או "זכותם" של אזרחי מדינות זרות להתאזרח בישראל אחרי שהסתננו אליה, קיים גם בלבול בין זכויות לאומיות לזכויות אזרחיות.

אין סתירה בין הגשמת הזכויות הלאומיות של העם היהודי במדינתו לבין הגשמת זכויות האזרח של הלהט"בים. אלו, למעשה, 2 מטרות ש"גאווה בליכוד", קבוצת הלהט"ב בליכוד, מקדמת. הבעייתיות היא בניסיון של גופי השמאל לערער את הלאומיות היהודית ולנכס ללאום שונה זכויות לאומיות בארץ ישראל, שאינן קשורות לזכויותיהם כאזרחים.

הכשל השני הוא הרבה יותר שקר מאשר כשל. כמו כל מפלגת שלטון, הליכוד מעולם לא שם את האג'נדה הלהט"בית בראש סדרי העדיפויות שלו, ובכל זאת לאורך 20 השנים האחרונות עשה הליכוד ביושבו בקואליציה יותר משעשו מפלגות נישה כשהיו הן בקואליציה. הליכוד לא רק שקיבל לתוכו את בנות ובני הקהילה, כפי שקיבל אותי ואת בן זוגי לפני למעלה מעשור, אלא אף קידם את זכויות הלהט"ב וסייע במניעת הדרה והומופוביה.

ראש הממשלה הראשון שביקר במוסדות הקהילה היה ראש הממשלה מטעם הליכוד (בנימין נתניהו); ראש הממשלה הראשון שאירח בלשכתו את נציגי הקהילה היה רה"מ מטעם הליכוד (אריאל שרון); התקציבים שהועברו למוסדות הקהילה מאז כינונה של הממשלה הזאת, בין אם בחסות משרד החינוך (גדעון סער) ובין אם באמצעות ועדות כנסת שונות בראשות הליכוד, הם הגבוהים ביותר בהיסטוריה; כך גם שרת החינוך הראשונה שמימנה את מצעד הגאווה בתל אביב הייתה שרת החינוך מטעם הליכוד, ואחת מגדולות החברות של הקהילה בכנסת שלנו, גם אם אינה צורחת זאת בכל כיכר (לימור לבנת).

אסיים בסיפור קצר – עובדות לא מזיקות אף פעם. ב-1991 נפטר קצין צה"ל בכיר, ובן זוגו לחיים תבע לקבל את זכויותיו כאלמן צה"ל. הוא נלחם במערכת עד 1996 אך ללא הועיל. הממשלה שכיהנה כמעט כל התקופה הזו לא הייתה ממשלת ליכוד, אלא ממשלה המורכבת בעיקר ממפלגת העבודה (44 מנדטים) ומרצ הגדולה ביותר אי פעם (12 מנדטים) שהחליטה שתהליך "שלום" מרובה קורבנות עם ערפאת חשוב יותר מאג'נדה להט"בית או אזרחית.

קראתם נכון, העבודה בראשות יצחק רבין ומרצ בראשות שולמית אלוני, באמת לוחמת חלוצה למען הקהילה, נמוגו כלא היו כשכבר ניתן להם הכוח לשנות משהו.

העניין הגיע לבג"ץ. אולם אז התקיימו בחירות 1996, וממשלת הליכוד עלתה לשלטון. ראש הממשלה, נתניהו, מינה את יצחק מרדכי (ליכוד) לתפקיד שר הביטחון. באופן כמעט מידי, מרדכי ייתר את הצורך בבג"ץ והעניק לאלמן צה"ל את כל זכויותיו, ללא ראיונות מתוקשרים, וללא טפיחות עצמיות על השכם.

האם זה אומר שהכל ורוד? רחוק מכך. יש עוד כברת דרך לעשות עד שיותרו ללהט"בים נישואים אזרחיים, אימוץ, פונדקאות, דיור ושוויון מלא. ניסיון העבר מלמד אותנו שהשינוי צריך להגיע מבפנים, ואנו " עמלים כדי להביאו, ולקדם את השוויון.

לראייתנו, על כל חבר קהילה להתפקד ולהשפיע במפלגה שהאג'נדה המדינית-פוליטית-חברתית-ביטחונית מתאימה לתפישותיו. חשוב להבין שהפלורליזם מתחיל בבית, בקהילה, ושהניסיונות לנגח קבוצות או מפלגות כיוון שהן לא צועקות חזק מספיק בכיכר העיר הוא לא רק מגוחך, אלא גם פוגע בלהט”בים. הגיע הזמן להבין שההשפעה וההתפקדות למפלגות שעושות, חשובה לא פחות מתמיכה במפלגות שעסוקות בלעשות רוח.

ד"ר אוון כהן, הוא יו"ר "גאווה בליכוד", קבוצת הלסביות, הומואים, בי וטרנס בליכוד.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ