צבא הישע של המתנחלים

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

ונניח שתושבי גבעת האולפנה לא ידעו שהם מתגוררים על קרקע גנובה; הקבלן לא סיפר להם והם לא בדקו, כפי שהם טוענים. ונניח שהם לא שאלו את עצמם איך זה שמחיר דירותיהם נמוך כל כך. ואפילו נניח שהם חושבים שהחוק הבינלאומי לא חל עליהם וכי הממשלה תמכה בהתנחלותם.

נניח שמדובר במשפחות שנפלו קורבן לנוכלים, כמו משתכני חברת "חפציבה" שפשטה את הרגל. נניח שנאמין, לא בקלות, לכל זאת. עכשיו תובעים המתנחלים חמלה והזדהות עם התושבים שאמורים לפנות את בתיהם. הם שולחים את התושבים לתקשורת, על ילדיהם והאסון שניחת עליהם לפתע, חושפים את גדמיהם כקבצני רחוב, כולל מי שפונה כבר פעם מגוש קטיף ועכשיו הוא מפונה בשנית, טרגדיה כפולה ומכופלת, פליט פעם שנייה. הם תובעים חמלה מהישראלים, והם לא ראויים לה. ראשית, בניגוד לקורבנות מעשי נוכלות קבלניים אחרים, שאיש לא חשב לפצותם או להציע להם דיור חלופי, כאן מתגייסת הממשלה במלוא משאביה לנסר, להעתיק, לבנות ולשכן בקרבת הבתים המקוריים, והכל חינם. היא אומרת להוציא עשרות מיליוני שקלים, רק כדי לחסוך את ה"טראומה" של הריסת הבתים ולהקל את המעבר לבית החדש, שייבנה במהרה בימינו. לא אסון ולא טראומה. גם את הקבלנים שאחראים לנוכלות איש לא חושב להעמיד לדין כמו את בועז יונה.

שנית, המתנחלים הלא ידעו שהם שמו את כספם ואת גורלם על קרן הצבי בעצם הישיבה במה שמכונה "מאחז בלתי חוקי". כן, גבעת האולפנה היא מאחז בלתי חוקי, ככל המאחזים. יתירה מזאת, כל מתנחל שמתיישב מעבר לגדר אמור לדעת שהוא מסתכן בפינוי. למעשה, כל מתנחל מעבר לקו הירוק היה צריך לחוש כך. זה מחיר הדיור הזול וההפרה הבוטה של החוק הבינלאומי. מתנחלים לא שאלו את החברה בישראל אם ללכת להתנחל שם, ולכן, בל יבואו עכשיו אליה בתביעות להזדהות. ומעל לכל אין כל מקום להזדהות עם כאבם של המתנחלים משום שהם - לא כבודדים, אלא ככקבוצה מאורגנת - מעולם לא הזדהו עם כל כאב או מצוקה אחרים בחברה הישראלית, זולת אלה שלהם.

המתנחלים הם מהקבוצות האגוצנטריות ביותר בישראל, דואגת רק לעצמה ולאינטרסים הצרים שלה, ולעזאזל עם כל השאר. את חייהם ואת מאבקם הם הקדישו לביסוס הכיבוש ולהנצחתו, רק להם. חלקם תאווי נדל"ן, חלקם משיחיים, הם כמעט שלא השמיעו קולם בכל עניין אחר.

המחאה החברתית לא נגעה להם, זולת ביקור מתוקשר אחד ברוטשילד. בחלקם הגדול הם דווקא היו נגדה, ביודעם שהיא עלולה ללחך את התקציבים שמוזרמים אליהם. ג'סי כהן ריקה ממתנחלים שיבואו לעזור ולהזדהות, כמותה רוב שכונות העוני והמצוקה. בעמותות הסיוע השונות, לחסרי בית ולחסרי דיור, לחלכאים ולנדכאים, בבתי התמחוי ובמקלטי הלילה, כמעט שלא תראו מתנחלים-מתנדבים. מה להם ולזה. ביש"ע אין צבא ישע.

מול מפעל "פרי הגליל" קם מאהל הזדהות של "נוער מרצ", מעולם לא של "נוער הגבעות". מה להם ולזה. המהגרים האומללים מאפריקה ודאי לא פגשו מעולם מתנחל שבא לסייע: "מרק לוינסקי" זה עניין ל"שמאלנים" בלבד. על ארגוני סיוע לפלסטינים אין כמובן מה לדבר: הם בוגדים.

בכל מקום שבו מדובר על חמלה הומנית ועל עזרה סוציאלית, על התנדבות למען האחר והתגייסות למען החלש - לא תראו מתנחלים. הם עסוקים במאבק על ארץ ישראל. דווקא הקבוצה הפעלתנית הזאת מדירה עצמה מכל עניין שלא נוגע לה. דווקא הקבוצה המאורגנת והמבוססת הזאת, לא תיתן מעצמה וממשאביה לאיש שלא נמנה עם שורותיה. גם השירות הקרבי בצה"ל, שבו המתנחלים נוטלים חלק גדל והולך, נועד לקדם את האינטרסים שלהם עצמם. וראו זה פלא: המתנחלים נחשבים ל"ערכיים", ולא רק בעיני עצמם. וראו זו חוצפה: הם מעיזים לבקש עכשיו הזדהות וחמלה ממי שהם מעולם לא הזדהו עמו ועם מצוקתו. הם לא ראויים לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ