יעקב צלאל
יעקב צלאל

גילוי מאגרי הגז במזרח הים התיכון בשנים האחרונות היה הצלחה ליזמים, אבל הוא מסב היום נזקים ניכרים לכלכלה הישראלית וגורם לכאוס בפיתוח מקורות האנרגיה וייצור החשמל, המזכיר רק את הכאוס באיומים על תקיפה באיראן. רק שבעוד שייתכן שבאיומי התקיפה באיראן יש רווח מסוים, הכאוס בתחום האנרגיה גובה מחיר גבוה ובמזומן, כפי שנוכחים לדעת צרכני החשמל.

ההסתמכות על הגז המצרי והתחזיות לשימוש בגז ישראלי, גרמו לביורוקרטיה בישראל לאסור על פיתוח תחנות חשמל פחמיות, ובכך נהפכה המדינה בת ערובה לתהפוכות פוליטיות בעולם הערבי ולתאוות הבצע של אנשי עסקים, ישראלים וזרים, המעורבים בעסקי האנרגיה.

בנייר עמדה "עצמאות אנרגטית לישראל על רקע תגליות הגז האחרונות", שהוצג בכנס הרצליה האחרון, נטען שמערכת חשמל שתתבסס עד סוף העשור על כך ש-60% מייצור החשמל ייעשה באמצעות גז, היא בעלת מקדמי סיכון גבוהים. לפי נייר העמדה, בבריטניה ובסינגפור, המובילות בייצור חשמל באמצעות גז (71% ו-60% בהתאמה), מבוססת אספקת הגז על שלושה מקורות. תגובתם של משתתפי הכנס היתה התעלמות. יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, אמר שבישראל עד 100% מייצור החשמל יתבסס על גז. וכל זה ממקור אספקה אחד, שגם הוא מאוים, וללא מלאי חירום.

לעת עתה מאגרי הגז שהתגלו במזרח הים התיכון ושעלולים לחולל משברים מדיניים וצבאיים בין ישראל לטורקיה, הם קטנים יחסית ומספיקים לצריכה מקומית בלבד. אמנם יש תחזיות לתגליות דרמטיות, אבל אלה טרם התממשו.

הגילויים הנוכחיים אינם מצדיקים פיתוח תשתית לייצוא גז. כדאי גם לזכור שמחירי הגז משתנים כמו גם מחיריהם של מוצרי אנרגיה אחרים. השקעה שישראל תבצע, בעצמה או בהתחייבות לרכישת גז מיזמים פרטיים למשך עשרות שנים, עלולה להתגלות כהפסד, אם תחול ירידה במחירי האנרגיה בעולם או אם יפותחו סוגי אנרגיה נוספים.

לכן, כל עוד מצבה הגיאו-פוליטי בלתי יציב, על ישראל להימנע מתלות מופרזת בגז לייצור חשמל ולהגביל את הפקת הגז מהמאגרים בים התיכון. הבעיה היא שזה יצמצם את רווחיהם של יזמי האנרגיה, דבר שאולי לא ימצא חן בעיניהם. המוצא לכך הוא הלאמה של שדות הגז. זהו מהלך הגיוני, משום שמוצרי אנרגיה הם משאב אסטרטגי החיוני לתפקוד המדינה.

בהיותה בעלת שדות הגז, תוכל המדינה לפתח אותם או להימנע מפיתוחם בהתאם לצורכי המשק, תוך שקלול מרכיבים אסטרטגיים וכלכליים ובראייה לטווח ארוך. אלה שיקולים שמשקיעים פרטיים פטורים מהם, כשם שהם פטורים מהשקעת מיליארדי שקלים בהגנה צבאית לשדות.

ההלאמה מתבקשת מאליה, אולם הפוליטיקאים והביורוקרטים, שבסופו של דבר מוצאים לעצמם תעסוקה אצל היזמים, עסוקים בעניינים תפלים וחוששים להתעמת עם יזמי הגז. האחרונים, כדי להבטיח את האינטרסים שלהם, שכרו לוביסטים - קצינים בכירים, שעד לפני חודשים אחדים היו אחראים לביטחון המדינה והיום הם שותפים לפגיעה בביטחונה האנרגטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ