יהודה בן מאיר צרוב
יהודה בן מאיר

בימים הקרובים יעמוד הרוב הדומם של המתנחלים ובמיוחד תושבי בית אל, בפני מבחן חשוב ומכריע. השאלה היא, האם יקבלו את ההכרעה הדמוקרטית החד משמעית בקשר לפינוי חמשת המבנים בגבעת האולפנה, או שילכו בעקבות הימין הקיצוני וימרדו בה.

תושבי בית אל התלוננו השבוע שעושים להם דה-לגיטימציה ומציגים אותם כקנאים חשוכים, למרות שהם חלק מהעם הזה. יש ממש בטענה זו. אכן, בחלקים רבים בציבור הישראלי קיימת עוינות רבה כלפי המתנחלים. בשיח הציבורי בכתב ובעל פה, ולא פעם אף מעל דפי עיתון זה, ניתן להיתקל בביטויים ובהתייחסות למתנחלים, שמקומם לא יכירם בחברה מתוקנת, ושמזכירים מקומות וזמנים אחרים, חשוכים. המתנחלים הם אכן חלק מהעם הזה וברובם הגדול, הם אנשים טובים וישרים, בעלי תחושת שליחות ונכונות לתרום לחברה ולמדינה.

אולם, על המתנחלים לשאול את עצמם מה חלקם ביצירת האווירה הפסולה הזאת - ואכן, חלקם רב. נקעה נפשו של הציבור הישראלי מהסיפור ובעצם, מההצגה החוזרת ונשנית פעם אחר פעם, של סירוב לקבל הכרעה דמוקרטית ומאמצים למנוע בכוח את ביצועה - מפינוי ימית, דרך גוש קטיף ועד עמונה.

זכותם של המתנחלים לפעול בדרכים דמוקרטיות כדי לסכל החלטה פוליטית. מאמץ להשפיע על מקבלי ההחלטות ועל חברי כנסת שיצביעו נגד מהלך זה או אחר, היא נשמת אפה של הדמוקרטיה. אך גם כאן המתנחלים חוצים קווים אדומים ופועלים בכוחנות ובאיומים - שיטות שמעוררות סלידה.

אבל בסופו של דבר נופלת החלטה באופן דמוקרטי וחייבים לקבל אותה. מי שרואה את עצמו כחלק מהעם ורוצה שכך יתייחסו אליו, חייב להשלים עם ההכרעה של העם - בלי צמיגים בוערים, בלי חסימת צמתים ובלי התנגדות אלימה ופגיעה בשוטרים וחיילי צה"ל. התרגילים האלו לא עזרו בעבר ולא יצליחו בעתיד. גם אם יבואו אלפים לבית אל, זה לא ימנע ממדינת ישראל ליישם את פסיקת בג"ץ והחלטת הכנסת, אבל הוא יעמיק את הקרע בין המתנחלים לבין רובו המכריע של העם. על המתנחלים להבין שאי אפשר להחזיק את החבל בשני קצותיו.

במקרה של גבעת האולפנה התקבלה הכרעה דמוקרטית חד-משמעית ומחייבת. הכנסת החליטה ברוב מוחץ - 66 נגד 22 - שיש לבצע את החלטת בית המשפט העליון ולפנות את חמשת המבנים ושהמתווה של ראש הממשלה הוא סביר ונכון. כאן אי אפשר לדבר על "קניית" קולותיהם של חברי כנסת. הרי אפילו מפלגות הימין הצביעו נגד עמדת המתנחלים. את ההחלטה הזאת יש לבצע ללא התנגדות.

זהו רגע המבחן של הרוב הדומם של המתנחלים. מדינת ישראל היא לא מצרים. אצלנו אין ולא תהיה כיכר תחריר - אצלנו ההכרעות מתקבלות בקלפי ובאולם המליאה של הכנסת ולא ב"שטח". יש לקוות שהרוב הגדול לא ייגרר אחרי בריוני ופושעי תג מחיר או נוער הגבעות הקיצונים - אותם יש לבודד ולהחרים. מי שדוחה את הכרעת העם - העם ידחה אותו. גם אם זה קשה וכואב, על המתנחלים להוכיח כי בטוב וברע הם אכן חלק בלתי נפרד מהעם הזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ