הבאים בתור אחרי הסודאנים

ג'וליה פרמנטו צייזלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליה פרמנטו צייזלר

"נוה שאנן היא נוה צדק החדשה", יודיעו הפרסומות בעוד כשנתיים. רק 10 דקות הליכה משדרות רוטשילד, מדרחוב אותנטי, פארק ירוק, בתי קפה הפונים לשדרה ואפילו קולנוע "מרכז" הנוסטלגי שקם לתחייה! נוה שאנן היא פיסת נדל"ן מנצנצת מכדי לבזבז אותה על דירות רקובות ופליטים שלא יכולים לשלם שכר דירה מופרז. במקום פתרון עירוני ראוי, שישלב גם את כבוד האדם בסדר העדיפויות הכלכלי, הלכו הפוליטיקאים והנדל"ניסטים על האופציה הנלוזה ביותר; חרחור ריב בין התושבים הישראלים לפליטים כטקטיקת כיסוי לשאיפה לנקות את האזור. כי אין כמו קדחת שנאה כדי להסתיר את הקידוחים.

ניתן לשער שרוב הציבור המשתתף בנשף שנאת השחורים מעולם לא ביקר בנוה שאנן. אחרי הכל, מה יש לחפש שם חוץ מזונות, נרקומנים ופליטים? אך אם מישהו היה טורח לבקר בשכונה הוא היה רואה את הפיגומים ומכליות הבטון שהפוליטיקאים נמנעים מלהזכיר. בתור מי שגרה בנוה שאנן אני יכולה להעיד שקשה מאוד לפספס את תנופת הבנייה.

לתופעה הזאת יש שם - ג'נטריפיקציה: קבוצות מן המעמד הבינוני-גבוה נכנסות לשכונות חלשות במרכז העיר ומשתלטות עליהן. זה מתחיל בשיפוצים ובהקמת עסקים, וכשהשכונה כבר מטופחת מספיק מתחלפים בהתאמה גם כל התושבים שכבר לא יכולים להרשות לעצמם לגור שם. זה קרה בנוה צדק, שעד לפני כ-20 שנה היתה שכונה מזרחית די מוזנחת, והיום משופעת בגלידריות מפונפנות ובאוכלוסייה עשירה, וגם בשכונת עג'מי ביפו, שכונה ערבית חלשה כלכלית, שיהודים אמידים שחשקו בקרבה לים ובארכיטקטורה עותמאנית, הקימו בה פרויקטים גרנדיוזיים ומבודדים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

מה שמניע את קדחת הפליטים בנוה שאנן אינו סט הערכים ממיטב המסורת היהודית הבדלנית שרק רוצה לשמור על מאגר הגנים שלה, אלא רשרוש הכסף מתחת למדרכות. האג'נדה הלאומנית והאחווה היהודית מגויסות רק כדי להסיח את דעתם של התושבים הישראלים בשכונה. בתור מי שהודרו מהאחווה הזאת, איך לא ייפלו עכשיו במלכודת? סוף סוף מישהו יורק לכיוונם, ועוד כזאת יריקה חמה ואוהבת. כמו ילד מוכה שההורה ניגש לחבקו רצים תושבי השכונה להתנחם בזרועות הפוליטיקאים, אך הסטירה הבאה תמהר להגיע.

ללא ידיעתם, את העסקה הזאת חותמים תושבי דרום תל אביב עם מפלצת הנדל"ן הישראלית. ולמפלצת הנדל"ן יש לב מבטון ומטרה אחת: להעלות את ערך הנכס. וכדי לעשות זאת צריך לסלק את הפליטים, אך לא רק אותם. בשכונות ישראליות מטופחות כמו נוה שאנן העתידית לא גרים אנשים שמצבם הכלכלי אינו מזהיר, שהשכלתם אינה מדוקדקת ושאינם מהמוצא הנכון.

לאחר ניקוי השכונה מפליטים יתחיל השלב השני בתהליך הטיהור הנדל"ני. התושבים הישראלים יסולקו כאחרוני הסודנים ברגע שתונח הפלדלת האחרונה, ומחוץ לפלדלת הזאת תישאר גם האחווה היהודית המדומה שכולם מתבוססים בה עכשיו בהנאה.

וכשהאזור כולו ינוקה מאוכלוסיות השוליים, תל אביב תעשה צעד נוסף בהפיכתה לעיירת רצפות פרקט חסרת גיוון אנושי. עיירה מצוחצחת ומשמימה שבה כולם נראים אותו דבר, מתנהגים אותו דבר וחושבים אותו דבר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ