שיבתו של ברק

יובל אלבשן
יובל אלבשן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל אלבשן
יובל אלבשן

היה קשה להתעלם בכנסת בשבוע שעבר מהמלה הזאת - האג. היא נלחשה בשיחות מסדרון של יודעי ח"ן, ריחפה מעל שולחנות הקפטריה, ולקראת יום רביעי כבר פרצה החוצה, נאמרת גלויות בפי בכירי המחנה: האג. אסור לחוקק את חוק ההסדרה בשל החשש מבית הדין הבינלאומי בהאג. אנחנו מוכרחים לכבד את החלטות בג"ץ, פן הדיון המשפטי יעבור אליו. למעבר כזה השלכות משפטיות בינלאומיות מרחיקות לכת על ישראל ועל מנהיגיה.

שוב ושוב חזרו כולם על התובנה, שכל עוד בג"ץ נתפש בעולם כבלם השומר על שלטון החוק בישראל, אנחנו מוגנים מתביעה בהאג, ולכן מוכרחים לכבד את בג"ץ ולא לחוקק את חוק ההסדרה.

למשמע דברים אלה היה קשה שלא לחשוב על נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק. מה לא אמרו עליו? איזו ביקורת לא הטיחו בו אלה שכעת בונים על ההגנה שכונן להם? דיקטטור משפטי כינו אותו, ראו באקטיוויזם השיפוטי שלו מעשה כזב, שמטרתו הוספת כוח לעצמו; גידפו אותו שהוא אנטי ציוני, פוסט ציוני, אנטישמי. אמרו שמפעלותיו השיפוטיים הביאו לחללים ישראלים (רבין טבע את האמרה "בלי בג"ץ ובלי בצלם", ששיקפה את תפישתם של רבים, שישראל היתה מביסה את הטרור הפלסטיני לו "האויב מבית", שהשתלט על בית המשפט העליון, היה מסיר את הכבלים מעל ידי הלוחמים). רבים התפרנסו מליבוי השנאה כלפי ענק המשפט הזה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

בהתחלה ברק עוד ניסה לשכנע. הוא הזהיר וחזר והזהיר את המתלהמים נגדו, שמי שמחליש את בית המשפט בירושלים סופו לחזק את בית המשפט בלונדון; שמי שמבקש להימלט מאימת המשפט בירושלים ייאלץ להתמודד עם דוקטרינת האג; אבל איש לא שמע לו.

לכאורה כל תקוותיהם של מבקריו התגשמו. ברק ירד מעל הבמה הציבורית, והעוצמה המשפטית והיוקרה הבינלאומית שאפפו את הגבעה שממול לכנסת סרו ממנה. בית המשפט העליון כיום הוא בית משפט מפוחד וחסר עוצמה ציבורית במובנים רבים. אלא שעכשיו מתברר, שברק צדק.

מי שנהג בטיפשות ומנע מבית המשפט העליון לדון בזכויות אדם הקשורות למצבי לחימה, קיבל את דו"ח השופט גולדסטון. מי שתקף את "הכל שפיט" של השופטים בירושלים, קיבל שפיטות בבית המשפט בלונדון. מי שטען שברק וחבריו הם אנטי ציונים, זכה להדגמה מהי באמת אנטי ציונות מהשופטים בהאג.

כעת אותם גורמים שקראו לברק "שונא ישראל" מתבססים על יצירתו השיפוטית כדי להגן על מדינת ישראל מפני המשפט הבינלאומי.

אותם פוליטיקאים שטענו שמפעלותיו של ברק פוגעים בביטחון ישראל, משתמשים בהם כעת כדי להגן על אותו ביטחון בדיוק. זה בסדר גמור, מותר לטעות. אבל חשוב להודות בגלוי בטעות. זה לא רק צעד ראוי מבחינה אנושית כלפי האדם ברק, אלא גם צעד קריטי בדרך לבחינה מחודשת של צדקת מורשתו השיפוטית, והכורח, אם קיים, לשקמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ