זה לא רק ביבי

חיים ברעם
חיים ברעם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ברעם
חיים ברעם

הכתרתו של בנימין נתניהו למלך ישראל על ידי השבועון "טיים" הרתיחה את דמו של גבי שפר, והוא כתב רשימה שרובה אמת צרופה, אך בכל זאת הצליח להחטיא את המטרה, משום שמיקד את כל מרצו וביקורתו בראש הממשלה ("איזה מין מלך", "הארץ" 5.6).

חלפו הימים ש"טיים" היה מסוגל להאדיר פוליטיקאי בינוני ממדינה קטנה ולהפוך אותו למקובל בישראל או אפילו בארה"ב. אקט ההכתרה הזה הוא לא יותר מקוריוז זניח. נכון שביבי איננו "משלנו": הוא לא היה חבר קיבוץ, לא שירת בנח"ל, לא היה בתנועת נוער של ארץ ישראל העובדת ולא חגג את ה-1 במאי. ייתכן שבתוככי לבו הוא יותר קרוב לשמעון מזרחי מאשר לשמעון שבס. אלה הם עוונות כבדים, אבל ניתן לעבור עליהם לסדר היום לנוכח המתרחש בחברה שלנו.

נתניהו הוא תוצר של תהליכים חברתיים ופוליטיים, ולא מחוללם. הוא בהחלט שימש זרז למעבר החד של החברה הישראלית אל הגיהנום של הצרכנות המטורפת, של העדפת בעלי ההון על האינטרס החברתי הכולל ושל ערעור הסולידריות בקרב הציבור היהודי בישראל, שלא לדבר על היחסים עם האזרחים הערבים. אבל גם בנושאים האלה הוא רק ראשון בין שווים. הקואליציה שהרכיב איננה מקרית, ואהוד ברק ושאול מופז, שבהם תולה שפר תקוות קצת תמוהות, לא מעלים על דעתם את האפשרות לבנות חלופה רעיונית ופוליטית לדרכו של "המלך".

רבים מודעים לכך שנתניהו מסוכן לעתיד מדינת ישראל, ושכהונתו כראש ממשלה עלולה להמיט אסון על ילדינו ועל נכדינו לדורות. הוא תמיד האמין בנוסחה השמרנית-הלאומנית הקיצונית ביותר, המגדירה כל התנגדות חברתית או לאומית לדיכוי הרכושני הבינלאומי כ"טרור", ודגל בשימוש בכוח צבאי נגד כל גילוי של מרי מצד מרוששי העולם. אלא שדווקא בנושא זה הוא זוכה לתמיכה ציבורית גדולה, שלה שותפים גם המועמדים של שפר לרסן אותו: ברק מסוכן יותר מנתניהו, והוא חסיד גדול של מבצעי ג'יימס בונד מטורפים; מופז הוא אופורטוניסט שאין שום ערך לדברים שהוא אומר, אלא רק למעשים שהוא עושה.

קשה מאוד לסמוך גם על "הרשתות הבלתי פורמליות" של הבכירים לשעבר במערכת הביטחון ואילי ההון. הם אולי השפיעו במידה מסוימת על דחיית ההרפתקה באיראן, וזה חשוב, אבל ההתנגדות העזה בוושינגטון לנתניהו השפיעה הרבה יותר. ראשי הרשתות הם גם הנהנים העיקריים מהניאו-ליברליזם המופקר של ראש הממשלה ושל שותפיו. רבים ממפגעי הפוליטיקה הישראלית נובעים דווקא מהם, ובאורח ישיר. לכן אין טעם בהתמקדות באיש זה או אחר, אלא במאמץ לעצור את הטירוף ולהחליף אותו במדיניות שפויה יותר. כל זמן שרוב דוברי האליטות רואים בכל מוסלמי אויב, וממשיכים להאמין בצורך לשמר בכל מחיר את המונופול באזור על נשק ההרתעה הגרעיני (שמצוי על פי פרסומים זרים בידי ישראל), יוכלו נתניהו ושותפו ברק לנצל את הלוך הרוח הזה לפעולה הרת אסון באיראן. נתניהו הוא איש מסוכן, אבל יש לו שותפים רבים ועתירי עוצמה בכל רובדי החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ