אזהרה בעיניים לא מזרחניות

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

האם בנימין נתניהו, מומחה עולמי לטרור, זקוק לעצת מומחים כדי לדעת שהצתת מסגד גדול וחשוב בידי יהודים עלולה לחולל התלקחות גדולה יותר? מזרחנים חשובים העריכו שראש הממשלה חייב לשמוע זאת מהם, יחד עם אזהרתם שבינוי-פיצוי בהתנחלויות, כתגובה הפטריוטית הראויה לפינוי גבעת האולפנה, יסייע בעקיפין להתפרצותה של אינתיפאדה שלישית ("הארץ", 10.6).

שלוש הנחות מובלעות באזהרת המומחים: האחת - שנתניהו והדרגים הצבאיים והאזרחיים הפועלים לצדו אינם מעוניינים באינתיפאדה שלישית. השנייה - שנתניהו הוא הכתובת הנכונה לאזהרות. והשלישית - שהפלסטינים איכשהו מסתגלים לכל פגע לא-דתי שממיט עליהם שלטוננו העוין. הרבה אמת יש בהנחה השלישית. עיניים לא מזרחניות רואות לפחות חמישה פגעי-כיבוש מבניים, שביחד ולחוד ראויים להוביל להתקוממות עממית. כרגיל, היריעה תקצר וגם רוחנו קצרה, כידוע, מכל אותן תזכורות. לכן נדבר טלגרמית לפני שנחזור לנתניהו, ותהיה זו תרומתנו ליום השנה ה-45 לשלמות הארץ.

הקיץ פה, ואתו מאות אלפי הפלסטינים שישרדו אותו בלא מים זורמים. אנחנו שולטים במקורות המים ומחליטים שליהודים יהיו מים בלא הגבלה ושהפלסטינים יסתדרו עם השאר. בעזה "השאר" הזה אף לא ראוי לשתייה. כשני מיליוני בני אדם חיים בצל האדמה שנגזלה למען המושבות (קולוניות), בצל התנכלויות תושביהן, הצתות, ירי, הפחדות, פגיעות פיסיות בחקלאים וברועים. אנחנו שולטים במרחב ולכן מפתחים תוכניות מתאר ליהודים ואיסורי בנייה לפלסטינים.

מושבות ואפליה בבנייה יצרו על המפה את הכתמים הידועים כמובלעות פלסטיניות (בנטוסטאנים). השליטה במרחב מתבטאת גם בגדרות, ביורוקרטיה מסועפת של היתרי ואיסורי תנועה וכבישים חסומים. יחד עם השליטה במרשם האוכלוסין נוצרת מדיניות הסגר. מהותה: זכות התנועה, הנישואין, העבודה והמגורים ליהודים ("האדם הלבן", בלשונו של שר הפנים שלנו) בכל חלקי הארץ, ניתוק, הפרדה, ריכוז וחנק - לפלסטינים. סך כל אלה הוא שקר המדינה הדמוקרטית ואמת המדינה היהודית. בניגוד לציפיות השכל הישר, כל הפגעים האלו לא מצליחים להצית התקוממות. אולי משום ששתי האינתיפאדות הראשונות רק הובילו לשכלול מנגנוני השליטה והשקר הישראליים (צה"ל ניצח, בלשון קצרת הרואי של מתגוששים מדממים).

וזו הסיבה שלחוגי הימין יש דווקא אינטרס בשדרוג הסיבות לאינתיפאדה שלישית, כלומר בהכנסת הגורם הדתי-האפוקליפטי. האינטרס שלהם כמובן הוא לא באינתיפאדה אלא בדיכויה. האינטרס הוא לא באינתיפאדה עממית אלא בהתפרצותה כשהעולם הערבי שקוע במלחמות אזרחים. האינטרס הוא לקצור דיווידנדים דמוגרפיים וטריטוריאליים. למשל, גירוש המוני לירדן שהיא "המדינה הפלסטינית" בפי רבים מהמתנחלים. הימין שהעלה את ההתנחלות לדרגת קדושה מסיני הוא בית הגידול הטבעי של נתניהו וחוגים צבאיים ואזרחיים דומיננטיים. בל נשכח זאת. ניסור בתי האולפנה הוא מחלוקת טקטית בלבד בדרכם המשותפת, שבה הדיכוי של אינתיפאדה שלישית הוא חלק מתוכנית האב.

לכן, לא את נתניהו צריכים המזרחנים להזהיר. מקומם אצל מיליוני הישראלים החפצים בקוטג' למאכל, דירה למגורים ונורמליות - ושכמה מהם מתכננים את מחאת הקיץ. לא מפני הצתת מסגד צריכים המומחים הללו להזהיר את הישראלים אלא מפני ממשלתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ