אשליית הביציות הקפואות

טליה מירון-שץ ואבי צפריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טליה מירון-שץ ואבי צפריר

הקפאת ביציות הולכת ונעשית נפוצה, בעיקר אצל נשים שעברו את גיל 35. בכתבה (מתורגמת) שהתפרסמה באחרונה ב"הארץ" תואר כיצד נשים כאלה מקפיאות ביציות, במימון הוריהן, במטרה להשתמש בהן כשיחליטו להרות, עם או בלי בן זוג. בכתבה המקורית ב"ניו יורק טיימס" הסתפקו בכותרת עניינית ("כה להוטים לנכדים, שהם משלמים למרפאה להקפאת ביציות"), אצלנו הפליגו ל"נכדים במקפיא" ("הארץ" 17.5), כותרת שאכן משקפת את הלך הרוח של הנשים ושל הוריהן. אחת הסבתות לעתיד אף התייחסה אל 26 הביציות שנשאבו מבתה באומרה "יש לי 26 נכדים!"

אלא שתחושת הביטחון הזאת מופרזת. בכתבה צוין שהתהליך עדיין מוגדר ניסיוני, אינו מבטיח הצלחה ואפשר להתייחס אליו כאל "הימור מוגזם". אך למרות שרופאים שרואיינו הזכירו שמדובר בסיכוי ולא בהבטחה, הנשים והוריהן דיברו על הרוגע שהתהליך היקנה להם, ועל האפשרות "להחזיק בנכד ביום מן הימים".

בכתבה צוין שבעולם נולדו יותר מאלפיים תינוקות מביציות מוקפאות, אך רובם מתרומת ביצית, כלומר נשאבו מגופן של נשים בנות 20 עד 30 על פי רוב. ואולם, רוב הנשים הפונות להקפאת ביציות לצורך שימוש אישי בעתיד, הן בסוף שנות ה-30 לחייהן. התוצאות של הקפאת ביציות של נשים צעירות בעשר שנים אינן תקפות בהכרח לגבי נשים בגיל מבוגר בהרבה בהיבט של יכולת הפוריות. הצגת הנתונים בדרך זו אינה מאפשרת למי שמעוניינת בהליך לדעת מה הסיכוי שלה ללדת הודות להקפאה.

הסיכוי להצלחה תלוי בגיל האשה בעת ההקפאה, במספר הביציות שהוקפאו ובסיכוי להישרדות הביציות לאחר ההפשרה. היות ומדובר בטיפול חדש, הקיים שנים אחדות בלבד, כמעט שאין נתונים אמיתיים על היעילות של הקפאת ביציות בגיל 38 ויותר, לצורך שימור פוריות. בשלב זה יש להסתמך על נתונים עקיפים.

הירידה בסיכוי ללדת באופן טבעי חלה כבר בראשית שנות ה-30 לחייה של אשה. תהליך זה מואץ החל מגיל 37 בערך, עד להפסקת הלידות סביב גיל 45. על פי מודלים מסוימים, בגיל 40 כשליש מהנשים לא יילדו עוד. טיפולי הפוריות הקיימים כיום אינם יעילים בהתמודדות עם תהליך טבעי זה. זאת ועוד, מספר הביציות המוקפא שונה מאשה לאשה. בכתבה תוארה אשה לה הוקפאו 26 ביציות. לפי דיווחים שהוצגו באחרונה בכנס השנתי של האגודה הישראלית לחקר הפוריות, הממוצע למטופלת בישראל הוא עשר ביציות מוקפאות. והנתון העלום הוא סיכויי ההישרדות של ביציות מוקפאות שנשאבו מנשים בסוף שנות ה-30 לחייהן. בעוד שהוכח שהקפאת ביציות שנלקחו לצורך תרומה מנשים בשנות ה-20 לחייהן היא תהליך יעיל מאוד, נראה כי בגיל מבוגר יותר סיכויי ההצלחה יהיו נמוכים באופן ניכר. במצב הנוכחי, שבו רוב הנשים פונות להקפאת ביציות בסוף שנות השלושים לחייהן, הסיכוי ללידה אינו מאוד גבוה.

הטכנולוגיה המאפשרת הקפאת ביציות היא פריצת דרך של ממש בתחום טיפולי הפוריות, שעשויה לשמר את היכולת ללדת בגיל שבו באופן טבעי הדבר אינו אפשרי. אך כדי למצות את הפוטנציאל הטמון בה, יש לנצל אותה בגיל שבו הסיכוי הטבעי ללדת גבוה - עדיף קרוב לגיל 30, ובוודאי עד גיל 35. הקפאה סמוך לגיל 40 עלולה ליצור אשליה של סיכוי בטוח לילד. כותרת הבלוג המוזכר בכתבה RetrieveFreezeRelax (להוציא-להקפיא-להירגע), מבטאת לדעתנו תפישה אופטימית מדי אשר עלולה להסתיים באכזבה כואבת.

ד"ר מירון-שץ היא ראש המכון לחקר קבלת החלטות רפואיות בקריה האקדמית אונו, ומנכ"לית חברת "Cure My Way". ד"ר צפריר הוא רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית בשערי צדק בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ