ערוץ 10 כמשל

נרי ליבנה
נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נרי ליבנה
נרי ליבנה

לפני שבועיים הורדה מלוח השידורים של ערוץ 10 תוכנית הדגל של חברת החדשות, "השבוע". לצופיה המסורים והמעטים (יחסית למספר צופי "אולפן שישי" של ערוץ 2), ואני ביניהם, לא נותר אלא להסתפק במבזק חדשות קליל, או להצטרף לעדר, לצפות בפאנל הגברים הכל-יודעים של ערוץ 2, ולנסות להתנחם בעובדה שלפחות עכשיו אנחנו חלק מהרוב. הרוב אוהב לצרוך את מנת האקטואליה של סוף השבוע שלו בסגנון המיינסטרימי של ערוץ 2. ומי שאיננו יכול לעמוד בשנינויות החתרניות של אמנון אברמוביץ', יכול תמיד לזפזפ לערוץ 1, ולראות את החדשות כפי שהן נערכות, מפורשנות ומוגשות בערוץ שהוא שלוחה של הממשלה שאותה הוא אמור לבקר, ושפטור מכל צורך להוכיח שיש לו בכלל צופים.

איך יכול ערוץ 10, שעצם הצדקת קיומו היא היותו תחרות לערוץ 2, להחליט מרצונו על הורדת התוכנית שמציעה את התחרות היחידה עם "אולפן שישי"?

הסיבה שניתנה להורדת "השבוע" היא כלכלית. מתוך שיקולים כלכליים הוזמנו כתבים ועורכים של "השבוע" לשימוע לפני פיטורים או שיבוץ מחדש. ערוץ 10 אכן נתון בקשיים כלכליים, משום שהמממן העיקרי שלו, רון לאודר, ידידו של ראש הממשלה, אינו יכול או אינו רוצה להמשיך להזרים הון עתק לערוץ החייב כסף לממשלה. מדובר בסכום זעום יחסית לתקציב השנתי של ערוץ 1, אך הממשלה מסרבת לפי שעה להגיע להסדר פריסת חוב עם הערוץ. השאלה היא מדוע ירדה חרב הקיצוצים דווקא על "השבוע"? ואם אכן מדובר בשיקולים כלכליים בלבד, מדוע מקצצים אך ורק באנשי התוכן ולא בצוותי ההפקה, ומדוע לא הוחלט למשל על קיצוץ במשכורות הגבוהות מאוד של כמה מהטאלנטים בערוץ, כדי לאפשר את המשך שידור "השבוע"?

שני הגורמים האחראים כרגע להמשך קיומו של הערוץ, לאודר והממשלה, אינם מרוצים מ"השבוע", ושניהם קשורים זה בזה, משום שלאודר הוא איש שלומו של בנימין נתניהו וידידו של שלדון אדלסון, הבעלים של "ישראל היום". האם להורדת "השבוע" יש קשר לאופי הביקורתי-השמאלני של התוכנית? מה הקשר, אם יש בכלל, בין הורדת "השבוע" להעלאתה של "פוליטיקלי קורקט", תוכנית ראיונות "בנעלי בית", ששני מרואייניה הראשונים היו זאב אלקין ואופיר אקוניס? נראה שאין קשר סיבתי ("פוליטיקלי קורקט" צולמה כבר לפני כמה חודשים), אם כי ודאי נעים יותר לפוליטיקאי לחשוף את אותם צדדים אנושיים שלא נחשפים בדרך כלל כשהוא מרואיין בתוכניות כמו "השבוע".

האם אנחנו חוזרים לימים של ערוץ אחד, כאשר את התפקיד המסורתי שלו ממלא ערוץ 2, ובתפקיד מדורת השבט משמשת התוכנית "אולפן שישי"? מדאיגה במיוחד המחשבה שמה שקורה בערוץ 10 הוא שיקוף של מה שקורה בחברה כולה - מדינה שיש לה קואליציה ענקית ושנהפכת לחברה עם דעה אחת או אולי שתיים, שהפער ביניהן הוא כמו הפער האידיאולוגי בין הליכוד (ערוץ 1) לקדימה; כאשר את כל שאר העמדות שמחוץ לגוש הענק של מרכז-ימין אפשר לדחוף לערוץ 8 (בהנחה שימשיך להתקיים גם לאחר שהחליף בעלים), או לייצג באמצעות פאנליסטים על תקן הסייד-קיק, שיעניק לעמדות האלה אופי קצת סהרורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ