ביבי, היזהר מברק

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואל מרקוס

דבר מוזר קורה בין ראש הממשלה לשעבר לראש הממשלה הנוכחי. האחד תיאר את עצם בחירתו בצניעות כ"שחר של יום חדש", אך היום החדש הזה הסתיים אחרי פחות משנתיים בתבוסה מביכה. האחר, דובר האנגלית האמריקאית, הובס אף הוא, פעם על ידי ברק ופעם על ידי שרון. המכנה המשותף ביניהם היה ששניהם ירשו או שאפו לרשת את דור המנהיגים של הקמת המדינה. אך המעט שאפשר לומר הוא שאיש מהם לא הגיע להיות בן גוריון או בגין.

ביבי וברק נגזרו מאותו קופון, לא זה ולא זה לא הביאו את הישועה שהבטיחו לעם ישראל. המגפיים הללו היו גדולים מדי על יומרותיהם. לא במקרה מזכירותיו של ברק במטכ"ל הדביקו לו את הכינוי "נאפו" (קיצור של נפוליאון). ומי שרואה את האופן שבו נהג ברק ברמטכ"לו גבי אשכנזי, התככים בלשכתו והמסמכים והקלטות שנעלמו, צריך ללכת לעברו של ברק ולמעבר שלו מרמטכ"לות לראשות הממשלה.

היה זה חיים מנדל-שקד, ראש לשכתו וידידו רב השנים של ברק - מי שעמד לימינו בכל מצב, גם בפרשת צאלים - שכתב לו מכתב אישי כואב על התנהלותו המבחילה. נאמר בו בין השאר: "אם תמשיך כמו שהתחלת לא רק שלא יהיה שינוי, עוד יתגעגעו לנתניהו... תזכור טוב מה שאני אומר: יצרת כרגיל רמת ציפיות אדירה, כמעט בלתי אפשרית... גודל האכזבה יהיה כגודל הציפיות... אהוד, אינך מגלה מנהיגות, אלא משדר פראנויה וזילות". המכתב הזה היה יכול להיכתב גם היום.

אין זה מקרה שאחרי תבוסתו כראש ממשלה, ברק לא נספר יותר כמועמד להיות מספר אחת. הוא נסע לחו"ל לעשות לביתו וחזר בלית ברירה למה שהוא מכיר הכי טוב, תפקיד שר הביטחון. אך האופי שלו כ"מוח עליון" לא נשתנה.

ביבי למד יותר משגיאותיו מאשר ברק. יחסית למה שקורה במדינות השכנות, עולה ביבי כפורח - כמנהיג נבחר שפוי ושקול. שלא כמו בעבר הוא אינו שולף יוזמות ריקות מתוכן. קשה להאמין איך האיש שמנהיגי העולם כינו אותו שקרן מועד והישראלים גרסו שהוא גם פחדן, הפך אט אט כמעט לכוכב. גם ב"טיים", גם ב"בילד" הגרמני, הוא מצליח לשכנע שהפלסטינים הם האשמים במה שלא קורה בתחום השלום. אפילו מדינות כסעודיה ושכנותיה רואות בו מנהיג שפוי, המרסן את הכוחות הקיצוניים במפלגתו ומחוצה לה.

עתה, כראש הממשלה הגדולה בתולדותינו, הוא עוד לא נגמל מהחנופה לקיצונים במפלגתו. הוא מעלה אמנם הצעות הזויות כמו ניסור בתים באולפנה ובניית 800 דירות בבית אל, אך מאפשר יד חזקה נגד נוער הגבעות. הוא שומר על קו דק בין מה שהוא מחויב כלפיו כאילו לבין מה שהוא מתחיל להבין שלא יעבור באמריקה. ביבי עובר מעין מטאמורפוזה פוליטית של איש האמצע. אין ספק שהוא התחזק בזירה הפוליטית הפנימית ואם זה יימשך כך, אולי אפילו רעייתו שרה עוד תהיה אהובת העם.

דו"ח המבקר על האופן שבו טיפלו ביבי וברק בפרשת המשט לא מחדש דבר שלא ידענו. "לא ברור אם ואילו החלטות התקבלו בין ביבי לברק", הוא קובע. האם בשביל זה היינו צריכים להמתין כל כך הרבה זמן? הכל יודעים שהיתה כאן פשלה בשיקול הדעת, שביבי וברק היו אחראים לה. בינתיים יש לנו ראש ממשלה עם רוב אדיר ושר ביטחון המכהן ככל שירצה.

ברק גמור פוליטית, אך כשר ביטחון הוא מעולה והרבה אנשים ירצו לראותו בתפקיד זה בכל ממשלה שתקום. לא כמנהיג ובשום אופן לא כראש ממשלה. בסקר שפורסם השבוע בגלי צה"ל נמצא ש-48% רוצים לראותו כשר ביטחון רק כמינוי אישי של ביבי.

על אף שביבי וברק שומרים על זוגיות איתנה כאילו, יש להביא בחשבון את האסון הכבד שעלולה להמיט עלינו פעולה צבאית שלא במידתנו באיראן. ברק, הנכנס ויוצא בפגישות חשאיות, מעורר את החשד שהוא פועל מתחת לקרני הרדאר לקראת ה"דבר הגדול", שאחריו לא יימצא מבקר מדינה בסביבה לחקור מה ואיך זה קרה. כאן המקום להציע לביבי, על אף זוגיות מופלאה זו: היזהר מאהוד ברק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ