חב"ד: יותר פתיינית ממדונה

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

לא היתה כנבלה הזאת: המאבטחים בקניון לא הרשו ליהודי יפה להיכנס. יהורם גאון ראה "איך דוחפים איש עם פאות", ולא החשה. במרי שיח רדיו דיבר, וזיכרונו ההיסטורי הוביל אותו היישר ל-1939, בגרמניה; וכל הכבוד לשר ולקונסול הכבוד של הונדורס.

איש אחד נחסם, ועל כל עדת רמת אביב יצא הקצף, שידועה כעדה אנטישמית במיוחד. מוטב כבר להישאר באומן, להיאחז שם בקרנות הקבר. ומי שנסע לאליפות אירופה בקרקוב ובחרקוב, לא ימהר לשוב. עוד מעט קט, וייגזזו כאן פאות וציציות, ומושפלים יגורשו לסודאן; מצפון תל אביב תיפתח הרעה.

איך זה קרה ששכונה מהוגנת הפכה למעוז של יהודים שונאי עצמם, שלא יהססו לעשות שפטים בשלומי-אמוני. לפעמים אני מזדמן לשם, לאחר שהצטרפתי למסדר נותני הדמים והשתן של קופת חולים. וזה מה שרואות עיני:

אנשי חב"ד פושטים על היעד. אם יטילו מבוכה במתבצרים, יצליחו לקעקע מתחם שלם של חילוניות. הם לא גרים פה, גם אין להם כוונה לנסר את בתיהם ולהעתיקם לכאן, הם אורחים שמתעקשים לתקוע יתד ולהחליף את האוהל, וגם לתקוע טריז בין ילדים להוריהם.

זה שדה הציד שלהם. מלכודת אחת נטמנת במרכז המסחרי. אם עובר ושב לא ישגיח, מיד ייעקד ברצועות תפילין, ייפול שדוד במתקפת החותם והטוטפות. ומלכודת שנייה מניחים ליד בתי ספר, יותר קל לצוד נפשות כשהן רכות.

אבל גם תושבי רמת אביב רוצים לחנוך לילדיהם על פי דרכם. ולא על פי דרך חב"ד, שמגדירה את הציונות כ"עבודה זרה" וכ"גלות מרה", ובהקמת המדינה היא ראתה "פשע". מעולם לא איפשרה החסידות דריסת רגל במוסדותיה למישהו שמייצג עמדה אחרת. הילדים שלהם - קודש, הילדים שלנו - חול. אמנם דבש וחלב תחת לשונם, אך את הארס יסתירו עד שיבלעו טרפם.

יש עדיין ישראלים, אני מכיר כאלה, שאינם רואים ברב בשר ודם את "המלך המשיח", זה שנקבר בקווינס ולא מת בירושלים. במותו ובחייו הוא מוכן להקיז את דמנו על כל שעל, שעליו לא דרך מעודו.

גם אני התפתיתי פעם להאמין, ש"חב"ד היא תנועה א-פוליטית", כפי שוויקיפדיה משתטה להציג אותה. עד שבאו בחירות 1996 וניפצו עוד אמונה תפלה: "נתניהו טוב ליהודים", הוליכו אז הליובאוויטשים את קולם הלאומני מסוף הארץ השלמה ועד סופה. והמיליארדר גוטניק מאוסטרליה מימן את הקמפיין במצוות רבו.

מאז אני שומר נפשי ומתרחק מהתנועה המתחזה כמפני אש זרה. חב"ד היא ההוכחה ששלוחי מצווה אינם ניזוקים - הם אפילו נהנים מתקציבים מתוגברים - אך הם מזיקים גדולים. אהבת ישראל שלהם כרוכה תמיד בהדרת "אחרים" - יהיו אלה רפורמים וקונסרווטיבים, ערבים, שמאלנים, או סתם יהודים חופשיים - כל מי שעומד כחמור בדרכו של המשיח ומעכב את בואו.

אין תנועה יותר מיסיונרית מחב"ד, שכל חוקר רציני, דתי כחילוני, מגדיר אותה כ"כת"; אין יותר פתיינית ממנה, לבד ממדונה. "טנק המצוות" שלה אורב לחולים במכאובם, לשכולים באבלם, לחיילים במחנותיהם, לטיילים באשר הם, לקטינים בתומתם, לעולים ולתיירים בצעדיהם הראשונים. כי אין מי שמבחין כמוה בטרף קל.

למה להרחיק עדות: גם אלי הם נטפלים, בשכונתי, ומנסים למדוד את לחץ הדם שלי בערכת יד וראש; וגם אני מסלק אותם. אמנם קניון אינו בית, אך הוא חלק ממבצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ