שרה, תלמדי מוואלרי

ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר

"יחסים מסוכנים", הרומן הצרפתי הנפלא מהמאה ה-18 שעובד לשני סרטים בלתי נשכחים, מציג מכתבים כנשק קטלני. בצרפת של 2012, ציוץ בן 140 תווים טבולים ברעל פוליטי, הוא נשק יעיל לא פחות. הציוץ ששיגרה הגברת הראשונה של צרפת, ואלרי טריירויילר, כדי לפגוע בסיכויים של סגולן רויאל להיבחר לפרלמנט הצרפתי, חולל את הסערה הפוליטית הראשונה תחת הנשיא הטרי פרנסואה הולנד.

המרכיבים אכן עסיסיים מדי מכדי שלא תפרוץ שערורייה. טריירויילר היא זוגתו הנוכחית של הולנד ואילו רויאל היא זוגתו לשעבר ואם ארבעת ילדיהם המשותפים. רויאל היא גם פוליטיקאית מוכשרת בזכות עצמה, שהפסידה לניקולא סרקוזי במירוץ לנשיאות לפני חמש שנים, אבל בהחלט סללה את הדרך לבחירתו של הולנד. היחסים בין בני הזוג היו מורכבים, אבל במערכת הבחירות הנוכחית התגייסה רויאל באופן מרשים כדי לתמוך במועמד הסוציאליסטי.

רויאל כבר לא תהיה נשיאת צרפת, אבל היא סימנה לעצמה מטרה פוליטית אחרת: להיות האשה הראשונה שתעמוד בראש האסיפה הלאומית של צרפת. לשם כך היא צריכה להיבחר לפרלמנט במחוז הבחירה של לה רושל, עיר נמל לחופי האוקיאנוס האטלנטי. המאבק שם איננו פשוט, רויאל תתמודד היום בסיבוב השני של הבחירות לפרלמנט מול מועמד נוסף מן השמאל, אוליביה פאלרוני.

במועמד הזה החליטה הגברת הראשונה לתמוך, כדי לחסל את סיכוי רויאל להפוך לנשיאת האסיפה הלאומית. בשבוע שעבר צייצה טריירויילר לפאלרוני "בהצלחה", והתקשורת הסתערה על המעורבות הבוטה של זוגתו של הנשיא בפוליטיקה. "הפדיחה הראשונה של צרפת" קבע בעמודו הראשון "ליברסיון", שעד כה תמך במובהק בנשיא הסוציאליסטי. כלי התקשורת מימין היו נשכניים לא פחות. הנזק הפוליטי מהפרשה מצטייר כמשמעותי: הולנד הבטיח עם בחירתו להיות נשיא "נורמלי" ולעצור את אופרת הסבון והנצנצים שהנהיג קודמו סרקוזי (שהתגרש והתחתן במהלך כהונתו). כעת ברור לכולם שנורמליות צרפתית היא מונח יחסי.

לעיניו של צופה ישראלי, מה שבלט במיוחד בפרשה היה העדר הניגון "התקשורת אשמה", "למה לא מפרגנים", "תעזבו אותה בשקט" וכן הלאה, מצד הגברת הראשונה ומקורביה. רעיית הנשיא הצרפתי החליטה לקפוץ ראש לביצה והבינה שעליה לשלם על כך. היא רוצה להיות שחקנית במגרש הפוליטי ויודעת שיש לכך מחיר ברור, תקשורתי ואחר. יחי ההבדל הקטן לעומת הזוג נתניהו, שבנה קריירה פוליטית מפוארת על מראית עין של נרדפות. הרי ביבי כבר אינו מכחיש מכל וכל שהגברת נתניהו מעורבת בקבלת החלטות. הוא הודה בפה מלא שהיא זו שהטתה את הכף באחת מן ההחלטות המשמעותיות בכהונתו הנוכחית, שיחרור רוצחים פלסטינים תמורת גלעד שליט.

גם המעורבות של שרה בהליכי קבלת ההחלטות בלשכה החשובה במדינה כבר איננה סוד (ע"ע פרשת אשל). "ואניטי פייר" גילה לישראלים כי ראש הממשלה מסתתר בשירותים כדי לשוחח עם מי שסר חינם בעיני שרה. נתניהו לא צריך להתחבא בשירותים כדי להסתיר את מעורבות זוגתו בהליכי קבלת ההחלטות. ראוי שהוא ורעייתו יתמודדו באומץ עם ההחלטה שקיבלו, להנהיג ביחד את המדינה, ועם הביקורת הלגיטימית על כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ