חד-צדדיות רק תזיק

שאול אריאלי
שאול אריאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אריאלי
שאול אריאלי

הקיפאון המדיני במשא ומתן עם הפלסטינים וההנחה שלא ניתן להגיע כיום להסדר קבע החיו את רעיון הפינוי החד-צדדי של חלק מהגדה. המצדדים בו סבורים, שהמגמות הקיימות, ובראשן הרחבת מפעל ההתנחלות, מוכרחות להיבלם לפני ההכרעה שתעגן את פתרון שתי המדינות. פינוי חד-צדדי, הם סבורים, ייצור מציאות של שתי מדינות, שתקל את ביצוע הסכם הקבע. אך הניסיון הישראלי במהלכים חד-צדדיים מעיד על ההיפך: פינויים ונסיגות שלא במסגרת הסכם נוצלו על ידי גורמים המתנגדים להסדר משני הצדדים, ליצירת מציאות שתקשה את השגתו.

בניית מכשול ההפרדה תחת ההצהרה "אנחנו פה והם שם" העתיקה מהר מאוד את מאמץ ההתנחלות אל הצד "הפלסטיני" של המכשול. אם במשך עשורים התרכזה רוב הבנייה בגושים, הרי שבשנים האחרונות נבנות יותר יחידות דיור ביישובים המבודדים, ומספר הישראלים בהם מגיע לכ-100 אלף. חשובה לא פחות העובדה, שהציבור הישראלי סבור שתוואי המכשול ייהפך בהכרח לקו הגבול. כל זאת אף שתוואי זה מספח 8% משטח הגדה, שאין ביכולת ישראל להחזיר לפלסטינים בחילופי שטחים, ולמרות העובדה שהוא מתפתל לאורך של כ-900 ק"מ - פי שלושה מאורך הקו הירוק - וחודר למרכז המדינה הפלסטינית במרחק של יותר מ-20 ק"מ ממזרח לקו הירוק.

האצת מפעל ההתנחלויות בשטחים שממערב לגדר תחזק עמדה ציבורית זו, שתקשה על ישראל להסכים לקו גבול שיהיה תולדה של פשרה בין עמדתה לבין העמדה הפלסטינית, המציעה 2% מהגדה לחילופי שטחים.

כך גם ביחס לפינוי ולנסיגה מרצועת עזה. הניסיון להעצים את מפעל ההתנחלות בגדה בתמורה להתנתקות, כפי שהצהיר אז אריאל שרון ראש הממשלה, נתפש כניצחון צבאי של החמאס על חשבון הפתח, והיה מהגורמים המרכזיים להצלחתו בבחירות לרשות הפלסטינית ב-2006. ההשתלטות הצבאית של הארגון על עזה כעבור שנה הרחיקה משם את הרשות - הנציג הפלסטיני להשגת הסדר קבע עם ישראל. התפתחות זו שימשה את מתנגדי ההסדר מהצד הישראלי לטעון שלוש טענות: שאין כתובת פלסטינית אחת להסדר, שדבר דומה יקרה בגדה גם במסגרת הסכם, ושזה מסיר בפועל את האיום על המאזן הדמוגרפי כי בסיפוח הגדה יגדל שיעור הפלסטינים במדינה "רק" ל-40% מהאוכלוסייה ויאפשר לשמור על אופיה היהודי.

מובילי רעיון החד-צדדיות מתעלמים לחלוטין מהאידיאולוגיה של הממשלה הנוכחית, שאינה מעוניינת בהסדר קבע, ומבקשים להציע לה שליטה בהיקף הפתרון, אך זוהי אשליה. שני העשורים האחרונים לימדו, שלא ניתן לעבור תהום בשתי קפיצות, כמאמר הביטוי.

בפינוי היישובים שמעבר לתוואי הגדר, שמתגוררים בהם בעיקר אנשי תנועת גוש אמונים לדורותיה, תידרש ישראל לשלם את כל המחירים הפנימיים שישולמו בהסכם קבע. נסיגה חד-צדדית עשויה להצליח - אם היא מלאה, ובעת שהסכסוך הוא טריטוריאלי בלבד, בדומה לנסיגת צרפת מאלג'יר ופינוי כל אזרחיה משם. אין זה המקרה של ישראל משום שכאן מעורבות בו סוגיות כמו הכרה וזכות השיבה לפליטים.

לפיכך, בטווח הרחוק יש במהלכים חד-צדדיים כדי להוביל לדחייה דווקא בהשגת המטרה האסטרטגית - היפרדות מוסכמת מהפלסטינים, שתעניק לישראל לגיטימציה לעמוד על זכויותיה ועל האינטרסים שלה גם בכוח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ