לימור שמואל פרידמן
ונקובר

סקר בעשרים המדינות המתועשות (G20) מצא שקנדה היא המקום הטוב בעולם בעבור נשים. יש להן זכויות שוות וגישה לחינוך ולבריאות יותר מאשר בכל מדינה אחרת. בדיוק באותו יום חשף תחקיר של רשת הטלוויזיה הממלכתית הקנדית, CBC, שלמרות הסכמה כללית שאין לעשות זאת, מרפאות אולטרסאונד מוסרות את מין העובר לפני השבוע ה-20 להריון.

כן, בקנדה הרופא אמור להסתיר את המידע על מין העובר. לא מדובר בחוק, אלא בהסכמה שלא לעשות זאת, שמטרתה לגונן על נשים מפני חוק אחר, המתיר לבצע הפלות גם בלא סיבה רפואית. מי שמבקשות לסיים את ההריון מסיבות מגדריות הן בעיקר נשים ממוצא הודי וסיני, וההחלטה על פי רוב נעשית בלחץ הבעל. רופא שהתראיין לתחקיר אמר שבטורונטו ישנו שיעור גבוה מהרגיל של אמהות ממוצא הודי היולדות בן זכר.

אכן, במדינה כמו קנדה, הקולטת כחצי מיליון מהגרים בכל שנה, אי אפשר לצפות שכולם יגשרו מיד על פערי התרבות. אבל לא רק נשים שבאו מתרבות שונה לא מממשות בה את זכויותיהן לעצמאות ולחינוך, גם קנדיות מלידה בוחרות באי שוויון. בקנדה, נשים זכאיות לחופשת לידה בת שנה. כמעט 90% מהאמהות מנצלות את חופשת הלידה עד תומה. אולם לפי סקר שערכה לשכת הסטטיסטיקה הקנדית ב-2010, ב-18% מהמשפחות יש הורה אחד שנשאר עם הילדים בבית גם אחרי גיל שנה, ולעתים קרובות עד גן חובה.

האמהות שנשארות עם הילד מכונות "Stay at home mommy". רשת ענפה של פעילויות מכוונת אליהן. חוגים מתחילים כאן בתשע בבוקר: שחייה, יוגה לאם ולתינוק, ריקוד ואמנות. אמהות יכולות ללכת לחדר כושר ולהשאיר את הילד במשחקייה תמורת שלושה דולר ל-90 דקות. בחישוב מהיר, חוג בכל יום יעלה שליש ממחיר פעוטון - 1,200-1,800 דולר בחודש.

אבל האם התנאי להישאר בבית הוא שמפרנס יחיד, בדרך כלל בן הזוג, ישתכר יותר ממספיק כדי לכלכל את משפחתו? לא בהכרח. מגוון פעילויות רחב מוצע לילדים ולאמהותיהם בלא תשלום. דוגמה אחת לכך הוא גן ילדים שמופעל כמעט בכל שכונה, חמישה ימים בשבוע עד הצהריים, בחינם. התנאי היחיד הוא שההורה נשאר עם הילד בכל שעות הפעילות.

מקצת האמהות בוחרות להישאר בבית גם כשהילדים כבר לומדים בבית הספר (מתשע עד שלוש אחר הצהריים כל יום). תרבות ה"האמהות שנשארות בבית" מושרשת ומובנית בחברה הקנדית עד כדי כך, שבתי הספר נשענים על סיוע יום-יומי של אמהות מתנדבות.

האם בזכות הביטחון הגדול ששוויון הזכויות לא יילקח מהן הן בוחרות לוותר על עצמאות כלכלית? כמה מהן נאלצות לצאת לעבודה אחרי שנים, משום שהבעל - המפרנס היחיד - פוטר או פשט את הרגל? מה אם בני הזוג מתגרשים? הקושי לחזור למעגל העבודה אחרי שנים רבות שבהן נשארו בבית, הוא עצום.

מאכזב להיווכח שבמדינה שבה ישנה תמיכה גדולה בנשים עובדות (החזרי מס על תשלום לגני ילדים, עבודה מהבית ושעות עבודה גמישות), נשים רבות בוחרות בחירה מודעת להיות תלותיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ