לא לוותר על גדודי דייטון

אהוד עילם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד עילם

אדמירל אמריקאי, פול בושונג שמו, ימונה למתאם הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית. אף על פי שהיו בעבר ניסיונות להבריח נשק מירדן לשטחים על גבי סירות בים המלח, זירה זו היא כידוע יבשתית במהותה. עם זאת, כמקובל בארצות הברית, קציני ים יכולים גם לשמש בתפקידי יבשה בכירים. בושונג הוא איש צוללת, שבה עבודת צוות היא הכרחית ודי בטעות של חייל אחד כדי לגרום לאסון. כך זה יהיה גם בשטחים.

ישראל הגיעה לאורך השנים להסכמות מדיניות עם הרשות הפלסטינית, תוך שיתוף פעולה ביטחוני. מנגד היו תקופות של שפל ואף נתק במישור המדיני, והתנגשויות אלימות שהגיעו לשיאן באינתיפאדה השנייה. במהלכה כוחות הביטחון הפלסטיניים לא היו עוד מבחינת ישראל סוג של בעל ברית, אלא גורם שאמינותו מפוקפקת, ולעתים אף יריב לכל דבר.

מ-2005 - בפיקוחו של גנרל קית' דייטון - שוקמו כוחות הביטחון הפלסטיניים. אגב עשר שנים קודם לכן נחתם הסכם דייטון - על שם העיר דייטון באוהיו, שם נוסח - לסיום המלחמה בבוסניה, דבר שהעניק תקווה לאותו אזור. גנרל דייטון מצדו עורר תקוות באזור רווי סכסוכים אחר - המזרח התיכון. אחריו שירתו גנרלים אמריקאים נוספים בתפקיד, ועתה כאמור יהיה זה בושונג, אך כוחות הביטחון הפלסטיניים עדיין מכונים "גדודי דייטון".

התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות מוסיף להוכיח את עצמו גם היום, אבל אם תתרחש התלקחות רבתי השאלה היא האם ועד כמה "גדודי דייטון" יהיו מסוגלים לתת מענה ל"גדודי אל-אקצה", שעשויים, במהדורה מעודכנת, שוב לסכן ישראלים. סביר להניח כי בלי סיוע של צה"ל כוחות הביטחון הפלסטיניים יתקשו להחזיק מעמד.

למרות תהליך המיון, ייתכן שארגונים איסלאמיים רדיקליים כמו החמאס והג'יהאד האיסלאמי כבר הסתננו אל גדודי דייטון, או יחדרו אליהם בעתיד וישתילו בהם את אנשיהם או תעמולה שלהם. מגמה צפויה אחרת היא התפתחות אכזבה ותסכול בקרב כוחות הביטחון הפלסטיניים מהמשך הקיפאון המדיני, תוך האשמת ישראל ו/או הרשות בכך. שוטרים פלסטינים ירגישו שהם משרתים אינטרסים של ישראל ומסכנים את עצמם למענה, בעוד הרשות משלימה עם הדבר בלא לקבל תמורה. בעת עימות עלולים חלק מהם לפחות, כמו באינתיפאדה השנייה, להעלים עין ואולי אף לחבור למי שינסה לפגוע בישראלים.

"גדודי דייטון" עלולים להיות חרב פיפיות לישראל ולרשות כאחד. ספק אם הרשות תיזום שימוש בכוחות הביטחון שברשותה נגד ישראל, שכן התגובה הצפויה של האחרונה עלולה למוטט אותם, והרשות זקוקה לכוחות הביטחון שלה כדי להתקיים. אם בכלל, הרשות עשויה לנקוט מאבק עממי, שאגב יכול לפרוץ בעצמו ובניגוד לרצונה אם הטלטלה בעולם הערבי תגיע לשטחים.

בכל מקרה, בנסיבות כאלה כוחות הביטחון הפלסטיניים יישלחו כדי למנוע חיכוך חריף מדי בין המפגינים לחיילי צה"ל. אין מדובר רק במשימה מורכבת ועדינה, אלא גם בכזו שתצטרף ליתר המטלות שלהם. ופריסת יתר של הכוחות עקב הפניית מאמץ להפגנות עלולה להפריע להם לאכוף חוק וסדר בערים, ולהיאבק בחמאס.

ייתכן אפוא שכדאי להרחיב את שורות כוחות הביטחון הפלסטיניים, כדי שלא יישחקו בעת התמודדות עם מאבק עממי שעשוי להימשך לאורך זמן, בהיקף נרחב ובמספר רב של אתרים. הכוונה אינה לתוספת כוח אדם ליחידות הקיימות ובוודאי שלא להכשרתו בנשק חם, אלא להקמתן של יחידות פלסטיניות ייעודיות להתמודדות עם מאבק עממי, כלומר יחידות שמטרתן התייצבות מול מפגינים ולא מלחמה בפעילי גרילה וטרור החמושים בנשק חם.

בהתאם לכך השוטרים הפלסטינים של אותן יחידות יהיו מצוידים במגינים ולכל היותר באלות, אמצעים שיש בהם די כדי לפקח ולרסן הפגנות בלי ליצור איום על חיילי צה"ל שיהיו בסמוך. יחידות כאלה, אם יפעלו ביעילות, יוכלו לצמצם את הסיכוי שחיילי צה"ל יפתחו באש, וכך תקטן הסבירות להידרדרות לתקרית חמורה יותר מאשר הפגנה, ולו סוערת.

יש למדינת ישראל מאז היווסדה היסטוריה של שיתוף פעולה עם כוחות ביטחון ערביים השייכים למדינות, ובמקרה הזה עם הרשות הפלסטינית. למרות כל הפרובלמטיות הברורה והטעונה של תיאום זה, והצלקות של שני הצדדים, בעיקר מהאינתיפאדה השנייה, חשיבותו מחייבת את המשך טיפוחו. יחסי ישראל והרשות יכולים להמשיך לקרטע במישור המדיני, ולו בלית ברירה, אבל התפוררות של ההבנות ושיתוף הפעולה הביטחוני תוביל במהרה לאלימות הדדית ואף לעימות.

ד"ר עילם הוא חוקר של הביטחון הלאומי של ישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ