מנקודת מבט של פקח

הוא רק בורג קטן. אל תזרקו עליו את כל מה שיש לכם בראש על הפליט וההיסטוריה היהודית. כולם יודעים שגירוש זו עבודה לא נעימה. עובדים בשביל הכסף, לא בשביל ההנאה

יוסי קליין
יוסי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
יוסי קליין
יוסי קליין

מנקודת מבטו של הפקח הדברים נראים אחרת לגמרי. יש משימה, יש הוראה. גומרים, הולכים. מנקודת מבטו, כל מה שכותבים בעיתונים לא נוגע לו. הוא בורג קטן. אל תזרקו עליו את כל מה שיש לכם בראש על הפליט וההיסטוריה היהודית. כולם יודעים שיש עבודות נעימות ויש עבודות נעימות פחות. כולם יודעים שגירוש זו עבודה לא נעימה. עובדים בשביל הכסף ולא בשביל ההנאה, לכל אחד יש רשימה של עבודות שבחיים לא יעשה, אבל יש לו גם רשימה ארוכה של דברים שצריך לקנות. דברים עולים כסף והם לפעמים חשובים יותר מאי נעימות. פרנסה דוחה סלידה.

לא צריך להשמיע לו תינוקת בוכה ולהראות לו בובה שבורה כדי לדעת שזה לא נעים לגרש משפחה. הוא יודע, הרי גם לו יש משפחה. גם להעמיס מקררים על משאית זה לא קל, אבל מקררים הם לא בני אדם ואדם הוא לא רהיט. כדי להזיז אותו צריך להסתכל לו בעיניים, לכוון אותו לטנדר עם נגיעה קלה בגב. אתה לא שוטר והוא לא פושע. אי אפשר לעשות את זה, ככה סתם, בלי שום רגש אנושי.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

יוסי אדלשטיין יודע מה זה רגש אנושי. אדלשטיין הוא ראש מינהל אכיפה וזרים. אתה מתבונן בצילום שלו בעיתון ואומר לעצמך, טוב, אז ככה נראה מגרש פליטים. אדלשטיין נראה כמו שפקיד צריך להיראות. על פי התמונה הוא עשוי להיות גם מזכ"ל התנועה לזכויות האזרח. אין שום דבר בצילום המעיד על כך שהוא מסתובב בדרום תל אביב ומגרש סודאנים. בעצם אני לא מאמין שהידיים שלו התלכלכו בסודאנים אפילו פעם אחת. איפה יש לו זמן לזה? הוא מסתובב בין אולפני טלוויזיה ונותן ראיונות לעיתונאים.

גירוש מהגרים אפריקאים מערד. פקח צריך להיות טעון בתחושת שליחות ובכעסצילום: אלי הרשקוביץ

אדלשטיין הוא פקיד בינוני ואולי אפילו גבוה ברשות ההגירה. יש לו ודאי תלוש עם ותק וכל התוספות. קשה לי לדמיין אותו בלי רכב צמוד. את העבודה השחורה עושים בשבילו פקחים שמשתכרים כמה? 6,000 שקל? 7,000 שקל?

אדלשטיין, זה עם המכונית הצמודה, יודע להציג את הבעיה הנפשית שלהם יותר טוב מהם. למרב מיכאלי ב"הארץ" הוא אומר שאם עבודה כזאת פוגעת במצפונו של מישהו - שיעזוב. קל להגיד. שים את המצפון שלך מול הכסף שהילדה מבקשת לטיול לאושוויץ ותראה מה שוקל יותר.

אין בתקשורת ראיונות עם פקחים. לא מצאתי אפילו אחד כזה, לא פקח עם בעיות מצפון ולא פקח בלעדיהן. לשתיקה של הפקחים יש בטח סיבות טובות, מנהלתיות, כלכליות ואפילו ביטחוניות. אבל הסיבה האמיתית, לדעתי, היא שאף אחד לא רוצה שהילדים יקראו בעיתון שאבא שלהם מגרש ילדים בגילם.

6,000 או 7,000 שקלים בחודש הם לא תמריץ חזק מספיק כדי לצאת לפנות בוקר עם הטנדר ולגרש משפחות. פקח צריך עוד משהו. הוא חייב להיות טעון בתחושת שליחות חזקה ובכעס נורא. את תחושת השליחות הוא מקבל מחברי הכנסת מירי רגב (ליכוד) ומיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), ואת הכעס מספקים לו הסודאנים. הוא כועס על הסודאנים שמכריחים אותו לגרש אותם. בדיוק כמו גולדה מאיר. גם גולדה לא סלחה לפלסטינים שהכריחו אותנו להרוג בהם.

הוא קורא את הטוקבקים, הוא שומע את שר הפנים אלי ישי והוא יוצא לשטח, מתודלק בצדקת דרכו כמו אחרי בקבוק שלם של וודקה. הכי מרגיזים הם הסודאנים שעולים לטנדר עם המזוודות שלהם, צייתנים ושותקים. הוא היה מעדיף שישתוללו קצת, שיתנו לו להוציא עליהם את כל הכעס שלו. עכשיו ארבע לפנות בוקר! אומר הפקח לעצמו, 7,000 שקל... והילדה שלו לא מפסיקה לשאול אותו במה הוא עובד. הוא מושפל וכועס. עם הכעס וההשפלה האלה מתחשק לו לבוא לסודאני השותק הזה, לתפוס אותו בצווארון ולצעוק עליו, סנטימטר מהאף: יא חתכת חרא, בשביל 7,000 שקל אני צריך לעשות לך את זה?

מבצע הגירוש מתקדם בינתיים יפה מאוד. מחנה יפהפה נבנה בנגב ויש לו שם אופטימי. עשרות מיליונים השקיעו בו. תשאלו את הפקח מה הוא היה עושה במחנה הזה אחרי שייגמרו לו הסודאנים. הו, הוא יגיד לכם. הפנים הרציניות שלו יתרככו לרגע והעיניים אפילו יחייכו קצת מאחורי המשקפיים הכהים. יש הרבה שהייתי מכניס לשמה, הוא היה אומר, ותדע לך שאני בכלל לא בקטע של מחנה ריכוז, השם ישמור! הייתי אומר שזה יהיה משהו קרוב יותר לחינוך והסברה. מספיק שכל אחד במדינה הזאת יידע שיש בנגב מחנה יפהפה שמתאים בדיוק לו, רק שיתנו את הפקודה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ